Together Magazyn » Zdrowie » Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dzieci przed promieniowaniem UV?
dziewczynka pozuje do zdjęcia w czerwonych okularach sercach

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dzieci przed promieniowaniem UV?

W wielu sklepach, ale i na straganach, znajdziemy kolorowe, ładne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Fakt, że w wielu przypadkach kosztują one naprawdę niewiele, może zachęcać do zakupu. Pokusa pojawia się szczególnie podczas wakacji, gdy słońce nieustannie o sobie przypomina. Wówczas kupujemy dzieciom tanie okulary, sądząc, że zapewniamy im odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. To błąd! Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?

1. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: podstawowe informacje

2. Dopasuj okulary do twarzy dziecka

3. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka?

Warto podkreślić, że tanie, plastikowe okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Ograniczają dopływ światła, ale przepuszczają niemal 100 proc. szkodliwego promieniowania UV. Mogą uczulać wrażliwą skórę dziecka i powodować uszkodzenie siatkówki.

1. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: podstawowe informacje

Na plaży, podwórku, ulicy, często widujemy dzieci w kolorowych, fikuśnych okularach przeciwsłonecznych. Często mówi się o tym, że dziecięce okulary nie mogą być kupowane na bazarkach, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dziecięcych okularów przeciwsłonecznych?

Po pierwsze, należy podkreślić, że zakup dziecięcych okularów przeciwsłonecznych, to nie fanaberia, a konieczność, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o wzrok dziecka. Małe dzieci bardzo mocno reagują na promieniowanie ultrafioletowe i dotyczy to również ich oczu. Dlatego dobre okulary przeciwsłoneczne to absolutna podstawa.

Decydujące znaczenie ma jakość szkieł w okularach przeciwsłonecznych. Szkiełka powinny być lekkie i bezpieczne, odporne na zarysowania i stłuczenia, co jest szczególnie ważne ze względu na aktywny tryb życia dzieci. Najlepiej postawić na okulary, które posiadają szkła polaryzacyjne. Redukują one odblaski i poprawiają komfort widzenia, szczególnie w jasnych warunkach. 

2. Dopasuj okulary do twarzy dziecka

Kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne, ale – jeśli nie zadbamy o to, by odpowiednio dopasować okulary do twarzy dziecka – będą one nieefektywne, a maluch po prostu nie będzie chciał ich zakładać.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, należy zwrócić uwagę na szerokość ramki, długość zauszników i wielkość soczewek, aby chronić oczy dzieci i zapewnić maksymalny komfort noszenia. Odpowiednio dobrany rozmiar zapobiegnie ślizganiu się okularów oraz naciskaniu na nos lub uszy.

Dobre okulary przeciwsłoneczne w każdej sytuacji chronią oczy dziecka, są funkcjonalne, ale i ładne, bo przecież innych nasza pociecha nie będzie chciała założyć. No dobrze, a zatem gdzie znaleźć takie okulary? Warto zajrzeć tutaj: uvok.pl/.

3. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne są niezwykle ważne, ale odpowiednia ochrona oczu dzieci przed promieniowaniem UV to coś więcej, niż okulary. Doskonałym dodatkiem będzie kapelusz z szerokim rondem lub inne nakrycie głowy, które zasłoni oczy przed bezpośrednim światłem słonecznym. Kapelusz powinien mieć odpowiednią wielkość i zapewnić cień zarówno dla oczu, jak i twarzy dziecka. 

Jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci, dobrym pomysłem będzie użycie parasola bądź osłony przeciwsłonecznej. Należy je umieścić przy wózku, by  zapewnić dziecku cień i ochronę przed promieniowaniem UV.

W godzinach, w których słońce pali najmocniej, a więc między godziną 11.00 a 15.00, najlepiej ograniczyć czas, który nasza pociecha spędza na zewnątrz.

5/5 – (1 głosów)