Together Magazyn » Dom » Jakie zalety ma rekuperacja? Czym różni się od tradycyjnej wentylacji?
na czym polega rekuperacja? - wyjaśniamy!

Jakie zalety ma rekuperacja? Czym różni się od tradycyjnej wentylacji?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie na podczerwień, pompy ciepła — wszystkie tego typu rozwiązania są dzisiaj coraz bardziej popularne, przede wszystkim z powodu możliwości ograniczania kosztów ogrzewania, jak i potencjału ekologicznego, jaki posiadają. 

Rekuperacja Częstochowa — na czym polega ten model wentylacji?

Na rynku polskim montaż wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji nie jest jeszcze powszechny, natomiast z roku na rok zyskuje wielu zwolenników. Wieloletnie doświadczenie specjalistów zajmujących się klimatyzacją i wentylacją i ich rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem pokazuje, jak duży ma ono potencjał. Przede wszystkim w przypadku rekuperacji mówimy o:

  • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • odzyskiwaniu energii wykorzystanej wcześniej do ogrzania powietrza, które jako zanieczyszczone jest teraz usuwane z pomieszczenia c
  • redukcji rachunków za ogrzewanie nawet na poziomie 50%.

Rekuperator usuwa „zużyte” powietrze i zastępuje je świeżym oraz przefiltrowanym powietrzem, jednocześnie odzyskując z tego „zużytego” wcześniej wykorzystaną energię. To sprawia, że bez wietrzenia mamy cały czas dostęp do świeżego powietrza, a jednocześnie redukujemy opłaty związane z ogrzewaniem.  Zainstalowanie takiego systemu możliwe jest zarówno w budynkach, które dopiero powstają, jak i tych wyposażonych już w tradycyjny system grzewczy. 

Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna

W świetle rosnących kosztów ogrzewania nie może zaskakiwać popularność, jaką zaczęła się cieszyć rekuperacja. Częstochowa, podobnie jak wiele innych polskich miast, zmaga się ze smogiem i rosnącymi zanieczyszczeniami powietrza. Rekuperator pozwala kontakt ze smogiem ograniczyć do minimum, ponieważ w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna nie wymaga wietrzenia. Metoda grawitacyjna opiera się na ciągu wytwarzanym przez kominy, przez które do pomieszczeń może dostawać się wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ponadto ta forma wentylacji może prowadzić od wychładzania domu, jak również utrudniać usuwanie z niego wilgoci, a to z kolei prowadzić może do rozwoju pleśni i grzybów. 

Rekuperacja jako wentylacja mechaniczna eliminuje te wszystkie problemy. Możesz cieszyć się czystym powietrzem niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Optymalne warunki cieplne utrzymują się dzięki rekuperatorowi cały czas. Wyeliminowany zostaje problem wilgoci. 

Jakie zalety ma system rekuperacji?

Wymiana powietrza przy stosowaniu rekuperatora trwa nieprzerwanie. Z urządzeniem połączona jest instalacja poprowadzona wzdłuż całego domu lub mieszkania. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie powietrza po wszystkich pomieszczeniach, a jednocześnie skuteczne wykorzystanie odzyskanego przez rekuperator ciepła. W dzisiejszych czasach możliwość redukcji kosztów ogrzewania o 50% to bardzo znacząca korzyść. W przypadku rekuperacji nie odbywa się to kosztem jakości powietrza w pomieszczeniu — wręcz przeciwnie, jest ono jeszcze czystsze i skuteczniej rozprowadzane. 

Ekologiczny i oszczędny system wentylacji

Rekuperacja jest niewątpliwie ekologicznym i opłacalnym ekonomicznie systemem wentylacji. Oczywiście jego instalacja wiąże się z kosztami, natomiast jest to inwestycja w zdrowie, doskonałą jakość powietrza w pomieszczeniach. Ponadto inwestycja ta dzięki redukcji kosztów ogrzewania, na które pozwala, zwraca się stosunkowo szybko. Nic więc dziwnego, że nie tylko na terenie Częstochowy coraz więcej osób interesuje się tym rozwiązaniem i planuje jego instalację. 

Oceń