Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dbać o zęby swojego pupila? Higiena jamy ustnej psa
photo--cccb

Jak dbać o zęby swojego pupila? Higiena jamy ustnej psa

Dbanie o zdrowie psa to obowiązek każdego właściciela. Nie chodzi tu tylko o właściwe odżywianie, czyli prawidłowo dobraną karmę oraz o aktywność fizyczną. Należy pamiętać również o higienie jamy ustnej psa – kwestii niestety często bagatelizowanej. Czworonożny zwierzak, podobnie jak człowiek, również narażony jest na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym kamień nazębny czy próchnica. Możemy mu pomóc tego uniknąć, zaopatrując się we właściwe produkty przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej pupila.

Dlaczego tak ważna jest higiena jamy ustnej psa?

Odpowiednia pielęgnacja psich zębów zapobiegnie praktycznie wszystkim ewentualnym chorobom przyzębia. Jest to bardzo istotne ze względu na fakt, że spora część psiaków cierpi na właśnie tego typu dolegliwości. Trzeba wiedzieć, że higiena jamy ustnej psa wcale nie musi być skomplikowanym procesem i dużym wysiłkiem. Z czasem może stać się codziennym rytuałem i okazją do wspólnego spędzania czasu ze swoim pupilem.

Zgodnie ze znaną zasadą – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Już od pierwszych miesięcy życia warto nauczyć psa i przyzwyczaić go do dbania o zęby. Codzienne ich szczotkowanie powinno być przeprowadzone wraz z prawidłowo dobraną pastą. Oczywiście nie może to być ta sama pasta, którą stosujemy my, ponieważ może ona zaszkodzić zwierzakowi. Inne są również szczoteczki. Tego typu produkty znaleźć można w sklepach zoologicznych, więc z wyborem właściwych akcesoriów nie powinno być problemu. Płytka bakteryjna psa odnawia się po około dobie, dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia znaleźć czas na to zajęcie.

Pielęgnacja higieny ustnej

Trzeba pamiętać, że higiena jamy ustnej psa nie dla każdego czworonoga będzie czymś przyjemnym. Niektóre z nich po prostu nie lubią być dotykane w okolicach pyska. Warto wtedy zakupić specjalistyczną pastę o ulubionym smaku swojego psa – być może to przekona go do mycia zębów. Samą pastę rozprowadzić należy za pomocą wcześniej wspominanych weterynaryjnych szczoteczek bądź czyścików napalcowych. W sklepach zoologicznych dostać można również spraye oraz płyny do higieny jamy ustnej psa. Czynność ta powinno kojarzyć się psiakowi pozytywnie, dlatego warto nagradzać go na sam koniec pielęgnacyjnych rytuałów.

Przekonanie psa, że dbanie o zdrowie może być zabawą jest szczególnie ważne. Wówczas w prosty sposób zapobiec można ewentualnym przykrym dolegliwościom związanym nie tylko z uzębieniem, ale także układem pokarmowym. Poza tym higiena jamy ustnej psa to okazja do budowania więzi ze swoim pupilem.

Oceń