Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czego najbardziej obawiają się mężczyźni?
adobestock

Czego najbardziej obawiają się mężczyźni?

W mediach słyszymy wiele kampanii dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy lub raka piersi. Wydaje się, że przywykliśmy do rozmów na temat chorób i dolegliwości związanych z damskimi narządami płciowymi, natomiast nowotwory męskich narządów płciowych to wciąż temat tabu. Przyczynia się to do niskiej świadomości panów na ten temat i zmniejsza szanse na skuteczne leczenie.

Nowotwory narządów płciowych

Do nowotworów męskich narządów płciowych zaliczamy rak jądra, stercza oraz penisa. Rak gruczołu krokowego (inaczej określanego jako rak stercza, prostaty) to drugi co do częstości nowotwór wśród mężczyzn i najczęściej dotyka panów po 45. roku życia. Powoduje on ból podczas mikcji i trudności z oddawania moczu. Rak jądra dotyczy młodych mężczyzn i objawia się obniżeniem, powiększeniem jądra oraz obecnością wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym guzków na powierzchni chorobowo zmienionego jądra. Może również występować tępy ból okolicy płciowej. Ponieważ jądra są osiągane w badaniu palpacyjnym, zaleca się comiesięczne samobadanie, które powinni wykonywać już chłopcy w wieku dojrzewania. Rak prącia to rzadko występujący nowotwór, który wywodzi się z komórek nabłonkowych i lokalizuje się w obrębie żołędzi lub napletka.

Do czynników ryzyka zalicza się zakażenie wirusem HPV, podobnie jak w przypadku raka szyjki macicy, a także nawracające infekcje. Dotyka najczęściej mężczyzn powyżej 65. roku życia. Objawy widoczne są gołym okiem pod postacią owrzodzenia lub guzka. Wiele panów jednak je bagatelizuje i przez wiele miesięcy odkłada wizytę u specjalisty, nie wiedząc, że wcześnie wykryty rak penisa pozwala na wykonanie resekcji chorobowo zmienionej tkanki w ograniczonym zakresie, dzięki czemu możliwy jest szybki powrót do aktywności, również tej seksualnej.

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Skuteczność leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, czyli stadium, w którym został wykryty. Dlatego tak ważne jest, by młodzi mężczyźni wiedzieli, jakie objawy mogą być niepokojące i kiedy należy udać się do lekarza. Część nowotworów przez długi czas nie daje żadnych objawów i może być wykryte odpowiednio wcześnie tylko poprzez regularne badania profilaktyczne. Nie zawsze patologie w obrębie narządów płciowych oznaczają nowotwór. Czasem objawy, na pozór bardzo niepokojące, dotyczące np. trudności z oddawaniem moczu i patologii w obrębie stercza, wynikają z łagodnego rozrostu komórek tkanki narządu prowadzącego do ucisku na cewkę moczową.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyczy ok. 50% mężczyzn po 50. roku życia i jest bardzo powszechnym problemem, który po modyfikacji stylu życia oraz zastosowaniu leku dostępnego bez recepty, jak np. Prostamol Uno, zmniejsza swoje nasilenie. Jednak aby wykluczyć rozrost nowotworowy, konieczna jest wizyta u lekarza, zanim zostanie zastosowane jakiekolwiek leczenie.

Oceń