Together Magazyn » Zdrowie » Jak dbać o ząb po leczeniu endodontycznym? Praktyczne wskazówki
ząb uchwycony jak globus

Jak dbać o ząb po leczeniu endodontycznym? Praktyczne wskazówki

Wiele osób zastanawia się, czy po leczeniu endodontycznym będą mogli szybko wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Jak dbać o higienę jamy ustnej po takim zabiegu? Czego unikać? Kiedy można zacząć normalnie jeść? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czym jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób tkanek okołowierzchniowych oraz chorób miazgi zęba. Najpopularniejszą metodą, która jest stosowana w endodoncji to leczenie kanałowe. O dokładnym zabiegu endodontycznym możesz przeczytać na przykład na stronie: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/

Wiele gabinetów oferuje także usługi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Czym jest endodoncja mikroskopowa? Jest to dokładniejszy sposób na leczenie kanałowe. Dzięki użyciu specjalistycznego mikroskopu dentysta może z większą precyzją i skutecznością naprawić chory ząb. Mikroskop poprawia widoczność oraz powiększa pole zabiegowe. Stomatolog może w ten sposób dokładnie obejrzeć wnętrze kanałów korzeniowych, a co za tym idzie, dokładniej wykonać zabieg. Więcej informacji na temat endodoncji pod mikroskopem znajdziesz na przykład na stronie https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem/

Kiedy można normalnie jeść po leczeniu kanałowym?

Przede wszystkim, bezpośrednio po wykonaniu zabiegu, nie powinno się w ogóle jeść przez 2-3 godziny. Jest to wskazane dlatego, że w łatwy sposób można uszkodzić dopiero co leczonego zęba. Poza tym w tym okresie działa jeszcze znieczulenie. W następnych godzinach powinniśmy unikać gryzienia leczonym zębem. W innym razie może dojść do uszkodzenia policzka, języka czy wargi. W trakcie kilku dni po wykonaniu zabiegu endodontycznego najlepiej jest unikać gorących lub twardych pokarmów. Wskazane jest spożywanie miękkich lub rozdrobnionych posiłków, takich jak zupy, jogurty, puree. Jeśli chodzi o napoje, to warto jest unikać słodkich płynów, a zamiast tego, sięgnąć po niegazowaną wodę. Słodycze także mogą podrażnić obszar, który był poddawany leczeniu, dlatego lepiej wykluczyć je z diety przez kilka dni po wykonaniu zabiegu.

Jak dbać o higienę zęba po leczeniu endodontycznym?

O prawidłową higienę jamy ustnej powinno się dbać nie tylko po zabiegach dentystycznych, ale i przez całe życie, aby unikać konieczności poddawania się leczeniu endodontycznemu. Jeśli jednak zaistniała potrzeba wykonania leczenia kanałowego, to musisz zwrócić szczególną uwagę na regularne czyszczenie zębów w prawidłowy sposób. Dzięki temu nie tylko Twoje zęby będą zdrowsze, ale także zmniejszysz ryzyko możliwych powikłań po zabiegu. Przede wszystkim szczotkowanie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie. Zalecane jest także dokładne mycie zębów po każdym posiłku, aby wyczyścić z jamy ustnej zalegające fragmenty jedzenia. Co więcej, dobrze jest wyposażyć się w nić dentystyczną, dzięki której w szybki i łatwy sposób możesz usunąć bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Warto też stosować płyn do płukania ust, który nie tylko dezynfekuje jamę ustną, ale i pomaga blokować rozwój bakterii na zębach, dziąsłach, policzkach i języku.

Oceń