Together Magazyn » Dom » Inspiracje do małej kuchni – jak ją praktycznie wyposażyć i umeblować?

Inspiracje do małej kuchni – jak ją praktycznie wyposażyć i umeblować?

Niewielkie kuchnie często sprawiają dużo problemów z ich wyposażeniem i umeblowaniem. Nie musimy jednak wcale korzystać z pomocy projektanta wnętrz – małą, funkcjonalną i estetyczną kuchnię można urządzić samodzielnie!

Im mniejsza kuchnia, tym więcej trudności z jej zaaranżowaniem. Na dość małej przestrzeni musimy wtedy rozmieścić wszystko, co potrzebne do przygotowywania potraw, miejsca do przechowywania, a nierzadko także stolik i krzesła.

Umeblowanie i wyposażenie małej kuchni wcale nie musi być jednak bardzo trudne – aktualnie do wyboru mamy wiele ciekawych inspiracji i propozycji. Na co warto zwrócić uwagę?

1. Meble na wymiar

W większości przypadków to właśnie one stanowią najlepszy wybór do małej kuchni, chociaż musimy liczyć się wtedy z wyższym wydatkiem niż w przypadku mebli gotowych do kupienia w sklepie.

Kuchnia na wymiar pozwala nam na wykorzystanie każdego, nawet najmniejszego skrawka wolnej przestrzeni i funkcjonalne zaaranżowanie całego wnętrza. Do dyspozycji mamy szeroką gamę materiałów do wyboru na szafki, a także dodatków takich jak zlew, blaty, wyposażenie szafek, oświetlenie, AGD pod zabudowę.

Firmy wykonujące meble na wymiar najczęściej oferują również usługę projektowania kuchni w cenie, dlatego nie musimy płacić za nią dodatkowo.

Jeśli jednak poszukujemy tańszego rozwiązania, warto zapoznać się z ofertami producentów gotowych mebli kuchennych i dobrać je tak, aby urządzić funkcjonalną i wygodną kuchnię niższym kosztem.

2. Dużo miejsca do przechowywania

W małych kuchniach często brakuje odpowiedniego miejsca do przechowywania. Właśnie dlatego przy doborze mebli na wymiar czy tych gotowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dostępną w nich przestrzeń.

Jeśli kuchnia jest niewielka, a my zawsze chcemy mieć dużo rzeczy pod ręką, powinniśmy wybrać wysokie szafki górne albo nawet wykonać je z nadstawkami. Warto też zadbać o funkcjonalne wyposażenie szafek i szuflad, aby łatwo utrzymać w nich porządek.

Dodatkowe miejsce do przechowywania mogą stanowić mobilne wózki albo wiszące półki na ścianach.

3. Funkcjonalny zlewozmywak

Duże znaczenie w małej kuchni ma również dopasowanie odpowiedniego zlewozmywaka. Przede wszystkim zlew nie powinien być zbyt duży, dlatego najlepiej brać model jednokomorowy z ociekaczem albo bez ociekacza, ewentualnie mniejszy dwukomorowy.

Do małych kuchni dobrym wyborem będą też zlewozmywaki granitowe – są nie tylko bardzo eleganckie, ale również trwałe, wytrzymałe, odporne na wilgoć, wysokie temperatury i zarysowania. Szeroki wybór różnych modeli w pełnej gamie kolorów można znaleźć w asortymencie firmy Prima Gran – https://primagran.pl/. Oferowane przez firmę zlewozmywaki granitowe można zamawiać także przez internet, co jest znacznym ułatwieniem.

Do zlewozmywaków warto także dobrać dodatkowe akcesoria. Plusem będzie praktyczny dozownik na płyn czy dopasowana deska do krojenia albo ociekacz z metalu. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na blacie, którego w małej kuchni zawsze brakuje.

4. Odpowiednie oświetlenie

W małej kuchni duże znaczenie pełni również właściwe oświetlenie. Kuchnia powinna być oświetlona w taki sposób, aby można było łatwo z niej korzystać także po zmroku. Ważne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak również oświetlenie blatów, które często zasłaniane są przez plecy osoby korzystającej z kuchni.

Jako oświetlenie blatów kuchennych najczęściej wybierane jest obecnie oświetlenie LED. W tej roli doskonale sprawdzają się taśmy LED montowane pod górnymi szafkami, a także oczka ledowe. Możemy też zamontować reflektory na górnych szafkach.

5. Wygodny stół i krzesła od małej kuchni

Dużo problemów nastręcza także dobranie odpowiednich krzeseł i stołu do niewielkiej kuchni. Istnieje kilka sposobów, aby uzyskać przestrzeń na wspólne posiłki z rodziną.

Przede wszystkim możemy wydzielić na nie odpowiedni blat i dodać do nich wysokie krzesła – tak zwane hokery. Takie rozwiązanie sprawdza się także w aneksach kuchennych. Druga opcja to wykorzystanie składanego blatu umieszczonego pod ścianą. Możemy także zastosować do niego taborety albo składane krzesła, gdy miejsca w kuchni jest naprawdę bardzo mało.

Oceń