Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Gdzie można zainstalować odpływ liniowy i jak przebiega montaż?
zobacz jak zamontować odpływ do wanny

Gdzie można zainstalować odpływ liniowy i jak przebiega montaż?

Zastosowanie odpływu liniowego pozwala na grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Świetnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych ścianek prysznicowych. Czy taki element można zainstalować wszędzie? Jak przebiega montaż odpływu liniowego?

Kiedy można zainstalować odpływ liniowy i z czego się składa? 

Warto wiedzieć, że odpływ liniowy można zamontować zarówno wewnątrz, jak i poza budynkiem, gdy chce się stworzyć łazienkę w ogrodzie. Aby zamontować odpływ liniowy, konieczna jest odpowiednia przestrzeń pod podłogą, zatem właściwa wysokość, aby zmieścił się stelaż odpływu, a także syfon. Każdy rodzaj odpływu ma ujście do syfonu, a dalej woda przepuszczana jest do kanalizacji, a w dalszej kolejności do oczyszczalni ścieków. Dzięki obecności syfonu zatrzymywane są niemiłe zapachy z kanalizacji. Barierę stanowi woda stojąca w syfonie. Warto wiedzieć, że odpływ liniowy to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w przypadku nowo budowanych domów i innych budynków z łazienką, ponieważ można zaplanować wysokość podłogi, tak by zmieściła się konstrukcja z odpływem liniowym. W przypadku remontu starej łazienki może istnieć możliwość zainstalowania odpływu liniowego, ale często przeszkodą jest zbyt niska podłoga albo zbyt wysoki syfon.        

Jak zamontować odpływ liniowy krok po kroku? 

Jeśli okazuje się, że zamontowanie odpływu linowego jest możliwe, można zakupić niezbędne elementy i przystąpić do montażu. Tutaj warto podkreślić, że trzeba wybrać taki zestaw, który zmieści się pod podłogą, a więc dobrać odpowiednią wysokość. Pracę rozpoczyna się od montażu podejścia kanalizacyjnego. Należy poprowadzić rury kanalizacyjne ze spadkiem wynoszącym około 2,5%. W przypadku niepodpiwniczonego gruntu najpierw trzeba zamontować podejście kanalizacyjne, a dopiero potem wylać betonową podłogę. W kolejnym kroku można zamontować wybrany odpływ liniowy, uwzględniając spadek powierzchni. Często ma formę rusztowania, które można posadowić na regulowanych nóżkach, a następnie umiejscowić kratkę ściekową 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Odpływ odwodnienia liniowego może znajdować się przy ścianie, ale i na środku podłogi prysznica. W przypadku środkowego umiejscowienia można wykonać nachylenie dwuspadowe. Po wyregulowaniu nóżek za pomocą kołków można podłączyć syfon i odpływ do kanalizacji. Przy montażu odpływu należy wykonać hydroizolację podłogi, ale i ścian. Służy do tego specjalna folia w płynie. Na końcu można położyć płytki i już nowoczesny prysznic z odpływem liniowym jest gotowy.    

Oceń