W ostatnich miesiącach niechlubną karierę medialną zrobiło słowo „smog”. Nawet osoby, które na co dzień nie interesują się ekologią, zaczęły się zastanawiać nad jakością powietrza w Polsce. Zresztą trudno pominąć ten temat milczeniem, skoro w wielu regionach naszego kraju po prostu wystarczyło wyjść z domu, by oddychanie pełną piersią sprawiało kłopot…

Smog – co trzeba wiedzieć?

O ile w nadmorskich miejscowościach smog na ogół nie stanowi wielkiego niebezpieczeństwa, o tyle np. na Górnym Śląsku czy w Małopolsce może wręcz zagrażać zdrowiu i życiu. Jednak żaden region Polski nie jest wolny od tego problemu. Smog to zjawisko atmosferyczne, które charakteryzuje się okresowym zanieczyszczeniem powietrza o zróżnicowanym nasileniu wskutek działalności człowieka. Może być ono wzmocnione naturalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak brak silniejszych podmuchów wiatru czy mgła.

Niestety, za powstawanie smogu w największej mierze odpowiada sam człowiek. Główną przyczyną tego typu zjawiska jest tak zwana niska emisja – spaliny wydobywające się z pieców na paliwa stałe i kotłów, z dużym naciskiem na gospodarstwa domowe. Szacunkowo w Polsce jest używanych około 3 mln urządzeń grzewczych, które nie spełniają norm emisji spalin.

Co możemy zrobić?

Walka ze smogiem musi być procesem długofalowym, u którego podstaw leży świadomość zagrożenia i przyczyn powstawania tego szkodliwego zjawiska. A jeśli zamierzamy zainwestować w nowy dom, zadbanie o nowoczesne i przyjazne środowisku instalacje powinno być naszą powinnością. Przykładem aktywnych działań w tym zakresie są Domy Hybrydowe, gdzie znajdziemy wiele narzędzi, które bezpośrednio przyczyniają się do realnego ograniczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza, a jednocześnie chronią mieszkańców przed szkodliwym wpływem smogu.

Wentylacja mechaniczna – to rozwiązanie, które zapewnia wymianę powietrza w domu, i to bez względu na porę roku. Rolę zabezpieczenia przed smogiem odgrywają również filtry powietrza, które sprawiają, że dom jest wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń zewnętrznych. Uwzględniając fakt, że w zamkniętych pomieszczaniach spędzamy wiele godzin, jest to bardzo ważny aspekt ochrony domowników.

Z kolei System Hybrydowy dostarcza energię, która służy do ogrzewania domu i podgrzewania wody. W jego skład wchodzi pompa ciepła, panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Praca systemu nie wiąże się z emisją pyłów, a obniżenie wilgotności powietrza zabezpiecza pomieszczenia przed zagrzybieniem.
W Domach Hybrydowych stosowane są materiały najwyższej jakości, które nie emitują trujących związków chemicznych, przyczyniając się do ochrony zdrowia użytkowników i poprawy jakości środowiska. Poprawa izolacji termicznej sprawia, że opisywane domy nie potrzebują tak wiele energii jak tradycyjne budynki, co również przekłada się na ochronę atmosfery.

Wszystko w naszych rękach

Ekologia zaczyna się w głowie – to prosta prawda, od której nie da się uciec, poruszając temat smogu. Ważne są oczywiście ustalenia odgórne, określanie norm zanieczyszczeń i monitorowanie stanu atmosfery. Niemniej równie istotne znaczenia mają działanie oddolne, które może podejmować każdy z nas, wpływając na poprawę jakości środowiska naturalnego. Korzystając z proekologicznych rozwiązań stosowanych w Domach Hybrydowych, przyczyniamy się zarówno do polepszenia świata, w którym żyjemy, jak i do czynnej ochrony własnego zdrowia.

Podobne

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

4 komentarze

 1. playlistsound.com

  Hi there very nice website!! Guy .. Beautiful ..
  Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also?

  I am satisfied to find so many useful info here in the submit, we
  want work out extra strategies in this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

  Odpowiedz
 2. Janusz

  Dom hybrydowy, jeżeli rzeczywiście wykorzystuje różnorodne sposoby ogrzewania i różne urządzenia (w tym pompy ciepła) powinien także mieć wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperacją).
  Dopiero wtedy będzie kompleksowe rozwiązanie, które oszczędza energię, czerpie z naturalnych zasobów, a do tego zapewnia komfort, jakiego nigdy nie uzyskamy przy konwencjonalnych źródłach energii (czystość, dbałość o środowisko, świeże powietrze w domu).
  Polecam firmę Ecotherm – http://www.versatech.pl – doskonale doradzą jak zainstalować taki system.

  Odpowiedz
  • Leszek

   Polecasz firmę bo korzystałeś z usług, czy raczej słyszałeś o niej? Pytam, bo interesują mnie powietrzne pompy ciepła, a widziałem na stronie ecotherm że właśnie takie oferują (firmy waterfurnace) o tu http://www.versatech.pl/pl/waterfurnace.html.
   Jeżeli korzystałeś z usług – daj proszę znać – szukam właśnie klientów tej firmy, żeby sprawdzić referencje. Już jedną pozytywną mam, ale to trochę za mało, a nie znalazłem żadnych negatywów – muszą być chyba naprawdę nieźli w instalacjach.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany