Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na jakie benefity może liczyć pracownik?

Na jakie benefity może liczyć pracownik?

W dzisiejszych czasach pracodawcy robią bardzo wiele, aby przyciągnąć i zatrzymać pracownika. Jest to wymuszone przez rynek i prawa ekonomii. Obecnie jest więcej miejsc pracy niż chętnych do podjęcia pracy osób. Stąd trzeba wykazać starania, aby pracownik zechciał podjąć zatrudnienie w danym miejscu. Można wyróżnić motywacje płacowe oraz pozapłacowe.

Prawda, cała prawda i tylko prawda
Bardzo ważny jest już sam proces rekrutacji. Potencjalny pracownik powinien otrzymać jasne informacje na temat tego, co oferuje mu pracodawca. Oczywiście część przywilejów może zostać objęta tajemnicą, o której pracownik dowiaduje się dopiero w trakcie zatrudnienia. Jednak jasno powinien zostać zakomunikowany system wynagradzania pracowników, system premiowania oraz przyznawania nagród dodatkowych. Obecnie w wielu korporacjach czymś normalnym jest dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz karty, które uprawniają do bezpłatnego korzystania z atrakcji sportowych.

Dzięki temu pracownik może osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, może w pracy dawać z siebie wszystko, bo ma możliwość odreagowania złych emocji właśnie poprzez sport. Takie karty to bardzo dobry pomysł na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników. Benefity dla pracowników przyznaje się dziś w bardzo wielu firmach. Sama pensja to już nie wszystko. Również prywatne ubezpieczenie medyczne jest w standardzie w wielu korporacjach, dla każdego szeregowego pracownika. Wiadomo, że państwowe ubezpieczenie nie wystarcza, aby szybko skorzystać z porady dobrego lekarza. Takie ubezpieczenie prywatne to również inwestycja w pracownika. Jeżeli będzie on zdrowy i w dobrej kondycji, będzie lepiej pracował i przynosił firmie zyski.

Roczny harmonogram
Zazwyczaj praca w wielu firmach kręci się wokół rocznego harmonogramu. Z góry zaplanowane jest, jakie benefity otrzymają pracownicy i w jakiej ilości. Oczywiście jest część zmiennych – wiele zależy od wypracowanego przez przedsiębiorstwo zysku. Zazwyczaj pracodawcy oferują pracownikom dodatkowy upominek na przykład z okazji Świąt Wielkanocnych czy Świąt Bożego Narodzenia.

Popularne jest również wypłacanie pracownikom pieniędzy z funduszu socjalnego – zazwyczaj odbywa się to na wniosek pracowników, którzy z jakiegoś powodu, tragedii losowej, znaleźli się w trudniejszej niż zazwyczaj sytuacji finansowej. Taki fundusz przeznaczony jest dla szczególnie potrzebujących. Wielu szefów w harmonogramie planuje specjalny mały upominek na lato – mogą to być bilety do wybranego parku rozrywki czy muzeum, dla pracownika i całej jego rodziny lub na przykład kosz piknikowy albo ręczniki plażowe. Taki drobny gest ucieszy wielu pracowników i pozwoli pozytywnie pomyśleć o firmie.

W pracy, w wieku produkcyjnym, spędzamy jedną trzecią życia. Jednak myślami jesteśmy w niej praktycznie ciągle. Często po godzinach, rozważamy to co zadziało się w miejscu pracy, planujemy rozwiązania dla trudnych sytuacji. Warto, aby wynagrodzenie za pracę i benefity stanowiły dobrą zapłatę za nasze poświęcenie.

Oceń