Together Magazyn » Aktualności » Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia

Rok 2017 jest dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czasem zmian na stanowisku Dyrektora Artystycznego Orkiestry. 17.03 o godzinie 19:00 w PFB odbędzie się koncert, podczas którego Ernst van Tiel symbolicznie przekaże batutę swojemu następcy – George’owi Tchitchinadze.

Ernst van Tiel objął stanowisko Dyrektora Artystycznego Orkiestry w 2012 roku. Dostrzegł w gdańskiej Orkiestrze ogromny potencjał, który potrafił odpowiednio wykorzystać. Sprawił, że filharmonicy prezentują dziś jeszcze wyższy poziom artystyczny, oferując własne, unikalne brzmienie i osiągając dzięki temu wiele sukcesów. W repertuarze PFB pojawiły się m.in. koncerty muzyki musicalowej czy filmowej. Ważną dla Maestro kwestią było też wyjście Orkiestry poza mury filharmonii, co udało mu się zrealizować – na kulturalnej mapie Trójmiasta pojawiły się bowiem wzorowane na angielskich BBC Proms Koncerty Promenadowe. Dyrektor Ernst van Tiel sprawił, że repertuar Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stał się niezwykle zróżnicowany. Orkiestra Symfoniczna PFB miała okazję do rozwoju i podniesienia swojego poziomu poprzez trasy koncertowe po Chinach, Stanach Zjednoczonych, a także przez koncerty zagraniczne, m.in. podczas Festiwalu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie w 2016 r. Dzięki temu reprezentuje aktualnie równie wysoki poziom, jak najbardziej znane światowe orkiestry.

Nowy Dyrektor Artystyczny Orkiestry – George Tchitchinadze – rozpoczął karierę w 1998 r. jako dyrygent operowy, prowadząc koncert galowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Współpracował z kilka polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Maestro Tchitchinadze prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu, Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Jak mówi o swoich planach: „Z wielką przyjemnością wybiorę dla Melomanów dzieła największych kompozytorów historii ludzkości, zaproszę najlepszych solistów i dyrygentów. Moim największym marzeniem jest podniesienie już wysokiego poziomu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do najwyższych standardów. Chciałbym, aby muzycy mogli zaprezentować swoje umiejętności zarówno w Gdańsku, jak i poza nim. Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby Orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców – także tych, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do przepięknej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.”

Koncert „Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia” rozpoczyna nowy okres w działalności Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Będzie to wzruszający moment zarówno dla muzyków, jak i dla publiczności. Wyjątkowy program, w którym znalazły się utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego, prowadzony przez wspaniałych dyrygentów, ukaże pełnię możliwości Orkiestry Symfonicznej PFB i przeniesie Melomanów w świat najpiękniejszej, porywającej symfoniki.

Bilety już do nabycia w kasach PFB. Szczegóły: bilety@filharmonia.gda.pl i pod numerem telefonu: 58-320-62-62. Bilety można też kupić online tu: http://filharmonia.gda.pl/pl/repertuar/icalrepeat.detail/2017/03/17/harmonijne-zmiany-inspirujace-wspomnienia

Oceń