Together Magazyn » Aktualności » Plakat FETA 2017 wybrany!

Plakat FETA 2017 wybrany!

Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Festiwal odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2017 r. na terenach Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta w Gdańsku.

W ubiegły piątek, 10 marca, jury w składzie: Tomasz Bogusławski, Krzysztof Dydo, Elwira Twardowska, Anna Zbierska i Joanna Górska zebrało się w klubie „Plama” Gdański Archipelag Kultury – biurze organizacyjnym festiwalu, aby spośród ponad 200 prac wyłonić plakat promujący XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Na konkurs wpłynęły 204 projekty, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Komisja odrzuciła 5 zgłoszeń niezgodnych z regulaminem. Po wstępnej selekcji do drugiego etapu wybrano 46 projektów. W trzecim etapie jury pozostawiło już tylko 24 plakaty. Spośród 9 finałowych prac większością głosów zwyciężył projekt autorstwa Agaty Stachowiak z Poznania.

Jurorzy docenili kompozycję, typografię oraz zabawną grafikę, która podkreśla nieco szalony i nieokiełznany charakter FETY. Nie bez znaczenia było także kryterium elastyczności projektu, który będzie stanowił punkt wyjścia do opracowania materiałów promocyjnych i reklamowych festiwalu, takich jak koszulki, czy torby.

Wybór plakatu FETY co roku wzbudza spore emocje wśród wielbicieli teatru ulicznego i plenerowego. Bez względu na to, czy zwycięski projekt ściąga na siebie pochwały, czy falę krytyki, jednego nie można mu odmówić – bycia widocznym w przestrzeni miasta. Już wkrótce po raz kolejny będziemy mieli okazję się o tym przekonać, gdy na kilka lipcowych dni ulice opanuje bohater tegorocznej zwycięskiej koncepcji plakatu.

– Plakat to ważny element całego wydarzenia, jakim jest festiwal FETA. Nadaje mu charakter, odróżnia go od innych działań kulturalnych realizowanych w mieście. Zawsze jest inny i zawsze nas zaskakuje – mówi Szymon Wróblewski – organizator festiwalu FETA, kierownik klubu „Plama” Gdański Archipelag Kultury. – Praca ta ma być do pewnego stopnia tworem osobnym, choć w wielu miejscach stycznym z naszym festiwalem. Plakat musi być spójny z ideą Fety, ale już nie szukamy bezpośredniego opakowania dla naszej imprezy. Nie zapominajmy, że organizujemy konkurs również po to, by promować twórców plakatów, dlatego organizujemy wystawy pokonkursowe najciekawszych prac – dodaje Wróblewski.

Tegoroczna wystawa pokonkursowa zainaugurowana zostanie w klubie „Plama” GAK 24 marca o godz. 18.00. Podziwiać na niej będzie można 24 plakaty, w tym zwycięską pracę.

Laureatce serdecznie gratulujemy. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i zapraszamy na tegoroczną FETĘ, która odbędzie się w dniach 13-16 lipca!


Plama” Gdański Archipelag Kultury

ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

tel. 58 557 42 47

www.gak.gda.pl

Oceń