Together Magazyn » Aktualności » Fotowoltaika. Montaż, czyli klucz do sukcesu

Fotowoltaika. Montaż, czyli klucz do sukcesu

 

Coraz bardziej przyzwyczajamy się do widoku instalacji fotowoltaicznych na dachach domów. Warto jednak wiedzieć, że stworzenie efektywnego systemu to prawdziwe wyzwanie. Jego realizacji mogą podołać jedynie specjaliści.

Kwestia wyboru i montażu odpowiedniego systemu są kluczowe, jeśli chcemy, by funkcjonował on jak najbardziej efektywnie. Dobór właściwej konstrukcji i miejsca montażu nie może być kwestią przypadku. Jeśli istnieje możliwość zamontowania całej konstrukcji na dachu budynku, to warto zdecydować się na taką opcję. Jest ona korzystna z ekonomicznego punktu widzenia. Warto również wspomnieć, że mniejsze urządzenia, które są montowane na dachu, nie wymagają dodatkowych pozwoleń. Natomiast instalacja urządzeń naziemnych może się wiązać z określonymi formalnościami. W każdym przypadku wykwalifikowani specjaliści pomogą podjąć decyzję odnośnie do najkorzystniejszej formy montażu.

***

Domy ze skośnymi dachami zdecydowanie przeważają w naszym krajobrazie. Czy montaż systemu fotowoltaicznego na takich dachach jest celowy. Jak najbardziej! Warto jednak wiedzieć, że system montażowy w tym przypadku jest używany, jeśli nachylenie dachu wynosi co najmniej 15%.

Całość instalacji opiera się na zastosowaniu specjalistycznych haków, które są przytwierdzane do krokwi i instalowane pod dachówką. Wybór tych elementów zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni oraz struktury całego dachu. Charakterystyczne panele przyczepia się za pomocą klipsów lub wstawia do szyn, które tworzą przylegającą do dachu ramę. Bardzo ważna jest odległość od powierzchni – zapewniająca właściwą wentylację oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniem przez wiatr.

biomar

Oceń