Together Magazyn » Aktualności » W oku kamery. Chroń skutecznie swoje mienie!

W oku kamery. Chroń skutecznie swoje mienie!

 

Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu przypadkach kamery przypominały raczej atrapy, które tylko teoretycznie chroniły mienie. Na szczęście, czarno-biały obraz, podatność na warunki atmosferyczne i duża awaryjność to już przeszłość.

Dostępne obecnie na rynku kamery stosowane do monitorowania mienia, które pracują w układzie zamkniętym (CCTV), są coraz doskonalsze jakościowo. Warto również wspomnieć, że systematycznie spadają ich ceny. Coraz więcej osób może sobie zatem pozwolić na taką formę zabezpieczenia. Dostępne na rynku kamery CCTV rejestrują obraz kolorowy, co wymaga jednak odpowiedniego doświetlenia. Aktualnie standardem są diody podczerwieni montowane w kamerach, dzięki którym nawet przy całkowitej ciemności niewidzialne dla ludzkiego oka podświetlenie IR pozwala kamerze rejestrować obraz w bardzo dobrej jakości. Używana jest wtedy przysłona monochromatyczna, w związku z czym otrzymujemy ostry i wyraźny obraz czarno-biały.

Z wieloma kamerami spotykamy się na co dzień w przestrzeni publicznej. Charakterystyczny model obudowy kopułowej skutecznie zabezpiecza sprzęt przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i sabotażem. Tego typu rozwiązania stosuje się między innymi w więzieniach, ale również na parkingach czy w budynkach użyteczności publicznej. Coraz bardziej znane z polskich ulic są kamery punktowe, przeznaczone do obsługi monitoringu miejskiego. Z reguły cechują się one dużą czułością i rozdzielczością oraz możliwością szybkiej zmiany swojej pozycji.

Natomiast w domach i mieszkaniach często montuje się kamery w obudowach kompaktowych. Cechują się one dużymi walorami praktycznymi i estetycznymi, pozwalając zarazem na zachowanie dyskrecji. Można również nabyć kamery w specjalnych obudowach maskujących. W zależności od potrzeb i preferencji użytkownika, można zainstalować sprzęt bazujący na tradycyjnym okablowaniu bądź transmitujący obraz online, co jest bardzo wygodnym i niedrogim rozwiązaniem. Obecnie obraz Full HD 1080p jest już praktycznie standardem. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości obrazu, możemy spokojnie odczytać rejestrację samochodu albo wartość banknotu (kamery w sklepach/restauracjach), rozpoznać osobę po twarzy; gdy napastnik jest w kominiarce, czasami udaje się zidentyfikować osobę po znakach szczególnych (np. tatuaż, ubrania, wady postawy).

Podsumowując, zastosowanie kamer w ochronie mienia odgrywa obecnie bardzo istotną rolę. Co ważne, dla coraz większej liczby osób bariera cenowa nie jest już w tym przypadku przeszkodą nie po pokonania. Systemu monitoringu wideo jest tak samo ważny jak mechaniczne zabezpieczenia przed włamaniem.

fgfg

Oceń