Together Magazyn » Aktualności » „Gwiezdne Universum – odkrywanie tajemnic kosmosu”

„Gwiezdne Universum – odkrywanie tajemnic kosmosu”

Już w marcu Centrum Hewelianum rusza z III edycją koła astronomicznego Gwiezdne Universum.
Wszystkim, którzy interesują się astronomią, obserwują gwiazdy, lub po prostu szukają sposobu na ciekawe spędzenie czasu, Centrum Hewelianum proponuje udział w cyklu zajęć poświęconych otaczającemu nas kosmosowi.

Zastanawiałeś się kiedyś które gwiazdy widać z Polski, czy zimą widać to samo co latem. A może jesteś ciekawy czy gwiazdy zmieniają swoją jasność? Jeśli tak to nasze koło jest właśnie dla Ciebie! – mówi Patrycja Pakońska, astronom z Centrum Hewelianum.

Gwiezdne Universum to cykl czterech spotkań, które zaczynają się w marcu, a kończą w czerwcu. Co miesięczna obserwacja nieba pozwala dostrzec jak zmienia się układ gwiazd i planet w różnych momentach roku. Na spotkaniach w pogodne wieczory uczestnicy koła będą wpatrywali na nieboskłonie ciekawych zjawisk, nauczą się obsługi teleskopu, oraz rozpoznawania gwiazdozbiorów.

Jeśli pogoda nie dopisze, w nadchodzącej edycji uczestnicy „pobawią” się niebem w inny sposób. Alternatywą do nocnych obserwacji będzie odkrywanie planet pozasłonecznych lub konstruowanie camery obscura (prototypu aparatu używanego kiedyś do obserwacji słonecznych), na ostatnim spotkaniu uczestnicy będą mogli zagrać w kosmiczne gry pod naturalnym lub sztucznym (mobilne planetarium) rozgwieżdżonym niebem.
Ponieważ w czasie tej edycji zaplanowane są nowości, również uczestnicy poprzednich odsłon koła mogą bez obaw zapisywać się na spotkania.
U nas jest luźna, czasem trochę domowa, atmosfera więc nie obawiaj się tylko zapisuj! – Zachęca Magda Maszewska, astronom z Centrum Hewelianum

Cykl 4 spotkań rozpoczyna się już 8 marca i potrwa do 7 czerwca. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, rozpoczynają się po zmroku i trwają około 2 godzin zegarowych.

Terminy spotkań:
8.03 godz. 18:00
5.04 godz. 19:30
10.05 godz. 20:30
7.06 godz. 21:00

Opłata jednorazowa za cały cykl wynosi 50zł i możną ją uiścić na stronie bilety.hewelianum.pl wybierając datę 8.03 godzinę 18 (http://bilety.hewelianum.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?date=2018-03-08&hour=18)
lub w kasie Hewelianum w godzinach otwarcia.

Aby się zapisać wypełnij formularz: https://goo.gl/forms/R8dkhrqedKn9qybg1 i uiść opłatę.

Wszystkich mających wątpliwości odsyłamy do astronomek z Centrum Hewelianum
Patrycja: patrycja.pakonska@hewelianum.pl
Magda: magdalena.maszewska@hewelianum.pl

Zajęcia prowadzą:
Patrycja Pakońska – absolwentka astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pomysłodawczyni koła astronomicznego w Gdańsku. Jej specjalnością są gwiazdy zmienne jako układy podwójne czyli tzw. wampiry kosmiczne. Dzieci kochają ją za wspaniałe laserowe wskaźniki do pokazywania gwiazd na niebie, szaleje z nimi jak prawdziwy Mistrz Jedi.

Magdalena Maszewska – absolwentka astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej specjalnością jest spektroskopia gwiazd czyli rozkłada je na czynniki pierwsze i bada z jakich pierwiastków się składają. Miała szczęście w swojej pracy obserwować największym teleskopem optycznym w Polsce. Magda potrafi rozbawić najbardziej nawet znudzoną widownię. Charyzma, wdzięk i urok osobisty, a do tego ogromna wiedza sprawiają, że z Magdą nie można się nudzić.

5/5 – (4 głosów)