Together Magazyn » Kultura » Festiwal NARRACJE– zwiedzaj z mapką, aplikacją i przewodnikiem

Festiwal NARRACJE– zwiedzaj z mapką, aplikacją i przewodnikiem

W najbliższy weekend, 15 i 16 listopada we Wrzeszczu Górnym, na trasie od Nowej Synagogi po Politechnikę Gdańską odnajdziemy dwadzieścia pięć artystycznych instalacji i interwencji w przestrzeń publiczną dzielnicy: projekcje wideo, instalacje dźwiękowe i obiekty. Po instalacjach festiwalu NARRACJE, oprowadzać będą przewodnicy oraz kuratorzy, raz dziennie odbędzie się spacer w języku angielskim, a dla dzieci przygotowane są specjalne trasy i warsztaty. W punkcie informacyjnym czekać będą mapki z programem i trasą festiwalu, torby i katalogi. Posiadaczy smartphonów zapraszamy do ściągnięcia bezpłatnej aplikacji NARRACJI (dostępna będzie od 14 listopada na systemy iOS oraz Android).

Otwarcie NARRACJI odbędzie się 15 listopada o godz. 17.00 w Nowej Synagodze, a o 17.20 ruszy pierwsza wycieczka z przewodnikiem (spacery ruszają w sobotę i niedzielę co 20 min. spod Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7, ostatnia wycieczka wyruszy o godz. 22.20). Kuratorzy – Anna Witkowska i Adam Witkowski oprowadzą chętnych po NARRACJACH w sobotę o godz. 17.40, a w niedzielę o godz. 17.00 (start również spod Nowej Synagogi). Zapraszamy również gości z zagranicy na zwiedzanie festiwalu w języku angielskim: w sobotę i niedzielę o godz. 19.10 (start: Nowa Synagoga). Po raz drugi (wcześniej po muralach na Zaspie) Instytut Kultury Miejskiej organizuje spacer dla miłośników aplikacji Instagram – spotykają się w sobotę o godz. 19.00. Na spacer obowiązują zapisy – https://instameetgdansk-narracje.evenea.pl/.

Kolektyw Dwie Ole zaprasza dzieci z rodzicami i opiekunami na specjalne spacery: w sobotę: „mędrzec-szkiełko” – o godz. 17.30 i 20.30 (start: Klub Festiwalowy na kampusie Politechniki Gdańskiej, Centrum Nanotechnologii) oraz w niedzielę: „duch-oko” o godz. 17.30 (start: Nowa Synagoga). W niedzielę Dwie Ole poprowadzą również warsztaty w Nowej Synagodze: 12.00 „Zapal (i) Wrzeszcz”, 14.00 „Laboratorium alchemiczne”.

Nietypowo, jedną z realizacji festiwalowych jest kompozycja muzyczna na chór. Na drugim piętrze Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, w godz. 19.30 i 20.30 w sobotę i niedzielę wysłuchamy specjalnie skomponowanego na NARRACJE utworu Tomasza Gwincińskiego. Kompozycję wykona Chór Kameralny 441 Hz z Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierownictwem dr Anny Wilczewskiej. Kompozycja Gwincińskiego ma podkreślić przestrzenną relację między widzem a wykonawcą oraz otworzyć słuchacza na nieliniowy odbiór dzieła.

Do mapy kulturalnych miejsc we Wrzeszczu na dwa dni dołączy Klub Festiwalowy NARRACJI, który mieścić się będzie w Centrum Nanotechnologii na kampusie Politechniki Gdańskiej (ul. Narutowicza 11/12). W sobotę, czynny w godz. 17.00-2.00, a w niedzielę, w godz. 17.00-24.00. 15 listopada o godz. 21.00 w klubie zagra Wilhelm Bras, czyli Paweł Kulczyński, a o muzyczne afterparty zadba DJ Marsija Loco. 16 listopada o godz. 21.00 zaprosimy wszystkich na live act w wykonaniu meksykańskiego muzyka Murcofa. Przed klubem uczestnicy NARRACJI znajdą bar i punkty gastronomiczne.

Dla zagubionych na trasie przygotowano specjalny numer telefonu: 609 990 627, a wszelkie informacje, ulotki (również w języku angielskim), katalogi NARRACJI (4zł) i torby festiwalowe (8/10 zł) będzie można kupić w Punkcie Informacyjnym NARRACJI w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7. Ulotki dostępne będą również w Klubie Festiwalowym.

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej Gdańska. NARRACJE powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem NARRACJI został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio, autorem programu NARRACJI 2013 był niezależny nowozelandzki kurator, Rob Garrett. Kuratorami tegorocznej edycji NARRACJI są Anna Witkowska i Adam Witkowski, którzy zaproponowali koncepcję kuratorską mędrzec i duch | the sage and the ghost, przez którą odkrywać będziemy Wrzeszcz Górny – od Nowej Synagogi po Politechnikę Gdańską.

NARRACJE 6 | 15-16 listopada 2014 | Wrzeszcz Górny | mędrzec i duch | the sage and the ghost


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Kuratorzy: Anna Witkowska, Adam Witkowski

Partnerzy: Politechnika Gdańska, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Sponsorzy: Hotel Logos, van dem blocke

Patroni medialni: Aktivist, eskaem.pl, Gazeta Wyborcza, Live&Travel, Notes na 6 Tygodni, Obieg, O.pl, Magazyn Szum, TOK FM, Trójmiasto.pl, TVP Kultura

Więcej informacji: www.narracje.eu, www.facebook.com/NarracjeGdansk

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u.

Aplikacja NARRACJE powstała dzięki firmie Kinetise – www.kinetise.com.

IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM
IKM

 

Oceń