Together Magazyn » Kultura » VII EDYCJA FESTIWALU WYBRZEŻE SZTUKI

VII EDYCJA FESTIWALU WYBRZEŻE SZTUKI

Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VII edycja Festiwalu podczas której prezentujemy tradycyjnie już najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.

Program VII edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Na tegoroczny Festiwal niejako w przededniu przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i Ogólnopolskiego Konkursu „Klasyka Żywa” zaprosiliśmy spektakle realizowane według klasycznych tekstów Mickiewicza, Struga, Różewicza i … Mniszkówny realizowanych przez reżyserów głównie najmłodszego pokolenia niepracujących dotąd w Gdańsku, a liczących się w teatralnych rankingach: Marcina Libera, Radosława Rychcika i Wojciecha Farugę. No i jest jeden szczególny, niezwykle obiecujący wyjątek, pewnie najbardziej oczekiwany spektakl rozpoczętego sezonu – WYCINKA HOLZFÄLLEN Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy. Poza spektaklami z Narodowego Starego Teatru, Teatru Nowego z Poznania, Teatru Polskiego z Bydgoszczy i Wrocławia i zakopiańskiego Teatru Witkacego zaprezentujemy również nasze dwie prapremiery – BRONIEWSKIEGO Adama Orzechowskiego, który zyskał ogromnie uznanie krytyki teatralnej i publiczności oraz kontrowersyjny CIĄG duetu Marciniak i Buszewicz.

O FESTIWALU

Festiwal Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd najciekawszych, najwybitniejszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych spektakli prezentowanych na polskich scenach. Dzięki dotychczasowym sześciu edycjom naszego festiwalu trójmiejska publiczność mogła zobaczyć mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Grzegorza Jarzyny i Krystiana Lupy, słynne, oryginalne spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Jana Klaty, Kornéla Mundruczó, Pawła Świątka, Krzysztofa Garbaczewskiego, Iwana Wyrypajewa, Mai Kleczewskiej i duetu Demirski i Strzępka. Ogromny rozgłos i entuzjastyczne oceny zyskała DANUTA W., premierowo zaprezentowana przez Krystynę Jandę właśnie na Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Przez naszą scenę dzięki Festiwalowi Wybrzeże Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać obok Krystyny Jandy m.in. Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Tomasza Karolaka i Zbigniewa Zapasiewicza.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

poniedziałek, 3 listopada, godz. 18.00, Duża Scena
Teatr Wybrzeże
Radosław Paczocha
BRONIEWSKI
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski

Najnowsza sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika” pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Nagroda aktorska dla Roberta Ninkiewicza na 13. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

BRONIEWSKI Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego to zdecydowanie najlepszy spektakl Teatru Wybrzeże w mijającym sezonie artystycznym. Powstał spektakl znakomity – wyrazisty i nieoczywisty, jak poeta, o którym opowiada.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski, Jakub Mróz.

Prapremiera: 27 czerwca 2014 roku na Dużej Scenie
Czas: 3 godziny 15 minut (jedna przerwa)

wtorek, 4 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Teatr Nowy w Poznaniu
Adam Mickiewicz
DZIADY
Reżyseria: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
Muzyka, multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówią jednak innym językiem. DZIADY też trzeba dziś wymówić – i usłyszeć – inaczej. Niech DZIADY dotyczą całej ludzkości. Niech słowa wieszcza mówią o nas. Niech w dedykacji do ich III części znajdą się nowe nazwiska: Martina L. Kinga, Malcolma X, Johna F. Kennedy’ego…Bo DZIADY to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie – w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.

Grand Prix 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska 2014″.

Pierwsza bodaj w historii inscenizacji DZIADÓW Mickiewicza próba nadania naszemu narodowemu poematowi uniwersalnego sensu to przedstawienie tyleż zaskakujące, co poruszające, inteligentne i przewrotne. Radosławowi Rychcikowi udało się uczynić DZIADY pieśnią wszystkich, którym kiedykolwiek odmawiano prawa do wolności i godności”.

Aneta Kyzioł, Polityka

W spektaklu występują: Mariusz Zaniewski, Gabriela Frycz, Tomasz Nosinski, Marta Szumieł, Grzegorz Gołaszewski, Martyna Zaremba, Maciej Zabielski, Maria Rybarczyk, Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Mateusz Ławrynowicz, Bartosz Roch Nowicki, Andrzej Niemyt, Mariusz Puchalski, Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska oraz statyści: Sibonisiwe Ndlovu Sucharska, Muhsin Nassir Ali, Anthony Juste, Emily Wong, Sylwia Achu, Aster Haile, Maria Magdalena Haile, Luzia Avelino Viegas, Leopold Abai, Mandar Purandare.

Premiera: 22 marca 2014 roku
Czas: 2 godziny 50 minut (jedna przerwa)
W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

środa, 5 listopada, godzina 19.00, Scena Malarnia
Teatr Wybrzeże
Michał Buszewicz
CIĄG
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Dramaturg: Michał Buszewicz
Scenografia, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska
Muzyka: Piotr Kubiak
Ruch sceniczny: Izabela Chlewińska

Picie jest naszym sportem narodowym! Przecież piwo to nie alkohol! Nieważne ile wypijesz, jak się wyśpisz, to bez obaw możesz wsiąść za kierownicę! Pięćdziesiątka, eee… lepiej setka dla kurażu, zawsze pomoże. Lampka wina dziennie korzystnie działa na serce. Piwo jest dobre na nerki. Kieliszek wódki z pieprzem wspomaga żołądek. Lepiej się upić raz w tygodniu, ale do nieprzytomności, niż pić mniej, ale codziennie. Że film mi się urwał? No to co, ale fajnie było! Ze mną się nie napijesz? Alkoholik to nie ja! To ten spod budki z piwem, obszczymur, on nie panuje nad swoim życiem. Rodzina powinna mnie kryć, bo nie ma się czym chwalić. Stereotypowy obraz osoby uzależnionej od alkoholu pełen jest sprzeczności. Stereotypy mnożą się i jednocześnie wykluczają. Są produkowane i powielane po równo przez tych nią dotkniętych i żyjących obok nich. Nasza wiedza, jeśli brałaby się z doświadczenia, nie mogłaby zostać ujawniona, bo przecież alkoholizm to choroba wstydliwa. A że śmiertelna… Spektakl CIĄG jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym obrazem choroby alkoholowej i jej szerszych niż się wydaje konsekwencji. I próbą porozmawiania o tym, o czym nie wypada.

Uwięzieni w wyłożonej czerwonym dywanem, zadymionej, przeźroczystej klatce – klaustrofobicznej, mimo pokaźnych rozmiarów, stajemy się bohaterami delirycznego, lynchowskiego koszmaru.”

Michał Centkowski, Dwutygodnik

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Krzysztof Matuszewski.

Prapremiera: 16 maja 2014 roku na Scenie Malarnia
Spektakl zalecany dla widzów dorosłych.
Czas: 1 godzina 30 minut

środa, 5 listopada, godzina 19.00, Scena Kameralna
Teatr St. I. Witkiewicza w Zakopanem
wg powieści WIELKI DZIEŃ Andrzeja Struga
CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Dziuk
Asystent reżysera: Marzena Garbowska
Muzyka: Jerzy Chruściński
Scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka
Choreografia: Anita Podkowa
Teksty piosenek: Jan Brzechwa, Marian Hemar i Stanisław Porębski

Błyskotliwy humor i dowcip, a także groteskowa wręcz satyra tekstu Andrzeja Struga w połączeniu ze znakomitymi wierszami Mariana Hemara i Jana Brzechwy składają się na ten swoisty Kabaret – przywołujący czasy międzywojennego Zakopanego – ale także trafnie diagnozujący nasze społeczeństwo. Poza groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w WIELKIM DNIU- powieści „z kluczem” zawarta została ogromna suma wiedzy autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.

Grand Prix 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

I choć temat wydaje się poważny i trudny, a obraz, który się wyłania smutny, sam spektakl jest bardzo dynamiczny, sceny szybko się zmieniają, przypominają często skecze. Przedstawienie skrzy się dowcipem, aluzjami i ironią, przyprawiony jest też groteską.”

Beata Zalot, Tygodnik Podhalański

W spektaklu występują: Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Katarzyna Pietrzyk, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor, Dominik Piejko, Krzysztof Wnuk, Marek Wrona, zespół muzyczny w składzie: Jerzy Chruściński – fortepian, Wojciech Frankowicz – puzon, Jacek Hołubowski – akordeon, Damian Niewiński – perkusja, Piotr Skupniewicz – klarnet, saksofon, Przemysław Sokół – trąbka,oraz Joanna Suchowian i kapela góralska.

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
Premiera: 23 lutego 2008 roku

czwartek, 6 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Narodowy Stary Teatr w Krakowie
Tadeusz Różewicz
STARA KOBIETA WYSIADUJE
Reżyseria: Marcin Liber
Dramaturgia: Seb Majewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: grupa MIXER
Muzyka: Aleksandra Gryka
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Inspicjent, sufler, asystent reżysera: Zbigniew S. Kaleta

W spektaklu występują: Anna Dymna, Adam Nawojczyk, Mieczysław Grąbka, Michał Majnicz, Marcin Czarnik, Jacek Romanowski, Jaśmina Polak, Roman Gancarczyk oraz Aleksandra Adamska (PWST), Anna Paruszyńska (PWST).

STARA KOBIETA WYSIADUJE dramat Tadeusza Różewicza z 1968 roku będący summą zainteresowań poety starością i pochwałą kobiecego doświadczenia jest tekstem z pogranicza poezji i dramatu. Ten dramatyczny poemat staje się podstawą przedstawienia w reżyserii Marcina Libera z Anną Dymną w roli tytułowej. Na Dużej Scenie#Helena Narodowego Starego Teatru w Krakowie grupa realizatorów oraz aktorzy starają się otworzyć tekst Różewicza i popatrzeć na niego z perspektywy doświadczeń współczesnego człowieka. Istotne stają się tematy związane z zagrożeniem katastrofą ekologiczną, która unicestwi całą ludzkość stając się spełnioną III Wojną Światową. Na takim tle szczególnie ostro rysuje się główny wątek tematyczny utworu – dramat kobiety i jej troska o wypełnienie zadania opartego na rodzeniu, trosce i wychowaniu. Różewicz wyraźnie buduje figurę kobiety, która będąc matką nadaje światu ostatni sens. W poszukiwaniu tego sensu powołujemy niniejszy spektakl i zapraszamy na wspólne rozczytywanie znaczeń.

Premiera: 25 października 2014 roku
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

niedziela, 9 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Teatr Polski w Bydgoszczy
Helena Mniszkówna/ Wojciech Faruga/ Paweł Sztarbowski
TRĘDOWATA. MELODRAMAT
Reżyseria: Wojciech Faruga
Scenografia, kostiumy, światła: Agata Skwarczyńska
Dramaturgia: Paweł Sztarbowski
Muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
Wideo: Wojciech Faruga
Asystent reżysera i scenografa: Damian Kwiatkowski
Konsultant KENDO: Janusz Stępowski

Widowiskowa inscenizacja najsłynniejszego polskiego melodramatu, w kostiumach z epoki i z efektownymi motywami muzycznymi. Baśniowe realia arystokratycznego dworu opisanego przez Helenę Mniszkównę stają się pretekstem do snucia skomplikowanej sieci intryg miłosnych, zawiedzionych nadziei, chwilowego spełnienia, a wszystko to na tle schyłku pewnej formacji i epoki historycznej. Autorzy scenariusza podejmują grę ze schematem melodramatu dodając postaciom nowe motywacje i uwikłania.

TRĘDOWATA. MELODRAMAT w reżyserii Wojciecha Farugi to opowieść miłosna, jakiej dawno nie widzieliśmy […] Dramat historii jest tu powiązany z dramatem ludzkich namiętności.

Jarosław Jakubowski, Express Bydgoski

W spektaklu występują: Karolina Adamczyk, Piotr Domalewski (gościnnie), Michał Jarmicki, Magdalena Łaska, Alicja Mozga, Roland Nowak, Maciej Pesta, Jerzy Pożarowski, Piotr Stramowski, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska.

Premiera 7 maja 2014 roku
Czas: 2 godziny 20 minut (jedna przerwa)

Spektakl zalecany dla widzów dorosłych.

czwartek, 13 listopada, godzina 18.00, Duża Scena
Teatr Polski we Wrocławiu
Thomas Bernhard
WYCINKA HOLZFÄLLEN
Przekład: Monika Muskała
Adaptacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła: Krystian Lupa
Apokryfy: Krystian Lupa i improwizacje aktorskie; cytaty z dzieł Jeannie Ebner i Friederike Mayröcker; myśli Joany w Sebastiansplatz VERENA LERCHER (Graz)
Kostiumy: Piotr Skiba
Oprawa muzyczna: Bogumił Misala
Wideo: Karol Rakowski, Łukasz Twarkowski
Improwizacja na temat COLD SONG Henry’ego Purcella w Sebastiansplatz: Mieczysław Mejza
Asystenci reżysera: Oskar Sadowski, Sebastian Krysiak (PWST) i Amadeusz Nosal (PWST)
Koordynator projektu: Magdalena Płyszewska
Inspicjent: Ewa Wilk
Sufler: Magdalena Kabata
Charakteryzacja: Mateusz Stępniak, Marianna Bartnicka
Garderobiane: Anna Dobosz, Lucyna Domańska, Beata Mazurkiewicz, Joanna Zborowska
Montażyści: Adam Buraczewk, Bogdan Dyląg, Damian Dyląg, Mirosław Gołębiowski, Grzegorz Kloc, Paweł Stanaszek, Grzegorz Sznajder, Łukasz Szyszka
Rekwizytor: Marek Iwanaszko
Realizacja światła: Dariusz Bartołd, Paweł Olszewski
Realizacja projekcji: Dariusz Bartołd, Kazimierz Blacharski
Operator kamery: Marek Stupka
Realizacja dźwięku: Tomasz Zaborski, Wojciech Bielach, Marcin Niebojewski

Najbardziej oczekiwana premiera w sezonie 2014/2015, i to nie tylko w Teatrze Polskim we Wrocławiu, ale na polskich scenach – WYCINKA HOLZFÄLLEN Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów. „Artystyczna kolacja” dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na „wolność” wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Niegdysiejsza bohema energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady. Przedstawienie będzie radykalną podróżą w głąb dzisiejszego świata, pod powierzchnię społecznych form i kulturowych konwenansów w poszukiwaniu tego, co dopiero majaczy na horyzoncie. Spektakl dotykający problemów wolności, która w naszym życiu wydaje się tylko mirażem, i zniewolenia, będącego naturalną cechą kondycji człowieka. A w tym pytania o artystów i ich rolę w dzisiejszym świecie.

Krystian Lupa wraca do Thomasa Bernharda i do wielkiej formy. WYCINKĄ we wrocławskim Teatrze Polskim przypomina o swoim bezlitosnym poczuciu humoru.”

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Piotr Skiba, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba, Jan Frycz (gościnnie, aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Ewa Skibińska, Bożena Baranowska, Andrzej Szeremeta, Adam Szczyszczaj, Michał Opaliński, Marcin Pempuś, Anna Ilczuk, Krzesisława Dubielówna.

Czas: 4 godziny 20 minut (jedna przerwa)
Prapremiera: 23 października 2014 roku

BILETY

BRONIEWSKI: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, balkon i galerie 20 zł, wejściówki 15 zł
DZIADY: normalny 70 zł, ulgowy 50 zł, balkon i galerie 30 zł, wejściówki 25 zł
CIĄG: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł, wejściówki 30 zł
CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, wejściówki 15 zł
STARA KOBIETA WYSIADUJE: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, balkon i galerie 25 zł, wejściówki 15 zł
TRĘDOWATA.MELODRAMAT: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, balkon i galerie 25 zł, wejściówki 15 zł
WYCINKA HOLZFÄLLEN: normalny 80 zł, ulgowy 60 zł, balkon i galerie 40 zł, wejściówki 25 zł
Karnet festiwalowy: normalny 300 zł, ulgowy 220 zł (karnet zawiera 7 biletów, po jednym na każdy tytuł)

ORGANIZATORZY

Organizatorem Festiwalu Wybrzeże Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Festiwal powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Sopotu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SPONSOR

Sponsorem VII edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki jest Grupa ENERGA.

 

Oceń