Sezon letni właśnie się rozpoczyna, a wraz z nim zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych – w tym również festiwali muzycznych, bez których wielu nie wyobraża sobie wakacji. To właśnie na te ostatnie miłośnicy różnych rodzajów muzyki czekają przez cały rok. Co mogą robić w tym czasie rodziny z dziećmi? Czy jedyne, co im pozostaje, to festyny z balonikami, malowaniem buziek, tańcowaniem do dziecięcych hitów i pikniki dla najmłodszych? Ewentualnie podrzucenie dzieci dziadkom? Nie są to najgorsze rozwiązania, ale będąc rodzicami, wcale nie musimy rezygnować z pobytu na ulubionym festiwalu. Odpowiednie przygotowanie umożliwia wspólne spędzenie czasu, bez rezygnacji z tego, co się kocha.
Festiwale przyjazne dzieciom
Obecnie wiele festiwali muzycznych oferuje specjalnie przygotowane strefy dla rodzin z dziećmi, aby najmłodsi uczestnicy wydarzenia również czuli się fantastycznie, mogli się pobawić i zrelaksować wraz z rodzicami. Można tam nie tylko w spokoju nakarmić dziecko, ale też wziąć udział we wspólnych warsztatach i niezliczonych atrakcjach przygotowanych przez animatorów. W miejscach tych czekają m.in. zabawy ruchowe, malowanie, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, przestrzenne budowanie, basen z kulkami, piaskownice, huśtawki. Na niektórych imprezach plenerowych można również skorzystać ze specjalnie przeszkolonych niań – wolontariuszy, które chętnie zaopiekują się dzieckiem, by dorosły mógł zwiedzić festiwal lub posłuchać muzyki i potańczyć. Wydaje się to być nieco kontrowersyjne i zbyt beztroskie, jednak wszystko zależy od podejścia rodzica. Zwykle na festiwalach obserwuje się dzieci, które znakomicie się ze sobą bawią i zapominają na chwilę o istnieniu rodziców.
Na największych festiwalach w Polsce takich jak: Open’er w Gdyni, Goadupa Arts, Culture & Music Festival w Bieszczadach, Globaltica w Gdyni, Reggae Festival w Ostródzie czy Przystanek Woodstock w Kostrzynie (organizowany w tym roku pod nazwą Pol’and’Rock Festival), organizatorzy pamiętają, by zapewnić rodzinom znakomity czas i przygotowują bardzo przemyślane strefy dla dzieciaków. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z poprzednich wydarzeń. Dzieci są na nich szczęśliwe i nawiązują nowe przyjaźnie. Wspólne uczestnictwo w zabawach i warsztatach to dla nich nowe, ciekawe i kształcące doświadczenia. Zaobserwować można także całe rodziny, nie z jednym, a z kilkoma pociechami. Radośnie kroczą po terenie festiwalu, uśmiechnięci i zrelaksowani, chłoną swoją ulubioną muzykę i są tam razem. Muzyka jest nieodłącznym elementem życia większości z nas, dlatego po założeniu rodziny z pewnością warto nauczyć się wyjeżdżać na takie eventy razem. Pamiętać jednak należy, że to głównie zadanie rodziców, aby dziecko czuło się na wydarzeniu dobrze i bezpiecznie.
Kilka słów o bezpieczeństwie!
Na początku każde dziecko, które bierze udział w festiwalu, powinno być zarejestrowane jako uczestnik i otrzymać opaskę. Dziecku należy pokazać teren festiwalu, poinformować co i gdzie się znajduje, a przede wszystkim dokładnie wskazać, gdzie ma się zgłosić i poprosić o pomoc w przypadku niemożności zlokalizowania rodziców. Dobrym pomysłem jest przedstawienie lub przypomnienie dziecku naszych najbliższych znajomym, by czuło się bezpieczniej i w razie potrzeby mogło się do nich zwrócić. Ważne jest także, by dziecko wiedziało, gdzie znajduje się nasz namiot bądź domek i jak do niego trafić. W tym celu można pokazać najbardziej charakterystyczne punkty orientacyjne na drodze. Jeśli dziecko się nam oddali i nie możemy go znaleźć, natychmiast poinformujmy o tym fakcie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lub wyznaczone do takich zadań przez organizatorów.
Festiwale odbywają się głównie w lecie, dlatego ważne jest, by zawsze mieć przy sobie butelkę wody oraz krem przeciwsłoneczny. Do plecaka małego festiwalowicza należy zapakować także dźwiękoszczelne słuchawki przeznaczone specjalnie dla dzieci! Dziecko ma o wiele bardziej wrażliwy słuch, dlatego na terenie festiwalu, gdzie gra muzyka, powinno w nich przebywać przez cały czas. Najlepiej zakupić je przed festiwalem. Często takie słuchawki są oferowane na festiwalach, jednak nigdy nie mamy pewności, czy uda nam się je nabyć na miejscu. Przebywając w strefach pełnych ludzi, należy trzymać dziecko na rękach bądź za rękę. Ze starszymi dziećmi można ustalać punkty spotkań, jednak istotne jest, by wcześniej dokładnie obejrzeć miejsce spotkania i uzgodnić wspólnie z pociechami sztywne zasady jak np. niespóźnianie się (dotyczy to zarówno dzieci, jak i rodziców).
Jeśli zdecydujemy się na kontakt telefoniczny, musimy sprawdzić, czy wszyscy mamy zasięg oraz naładowane baterie. Z racji głośnych dźwięków w niektórych strefach festiwalu, warto mieć włączone w telefonie wibracje. Można się również zdecydować na walkie-talkie, co znacznie ułatwi kontakt. Dzieci i nastolatkowe nie powinni być zostawiani w namiotach bez opieki, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważne jest, aby dziecko czuło się na festiwalu komfortowo i bezpiecznie, dlatego też nie pozwalajmy, aby było dotykane przez osoby obce, które zachwycają się jego wyglądem. Kontakt fizyczny jest sprawą bardzo intymną i dziecko może zwyczajnie tego nie lubić, szczególnie jeśli chodzi o osoby mu obce.
Wspólna muzyczna zabawa!
Wiele osób, planując rodzinę, ma w głowie myśl, że oto zabawa i rozrywkowe życie się skończyło. A gdyby spojrzeć na to inaczej? Gdy się chce, można wszystko. Zamiast więc tworzyć bariery, lepiej znaleźć rozwiązania. Swój pobyt można zorganizować nieco inaczej niż dotychczas i spokojnie ruszyć na muzyczny festiwal ze swoją pociechą. Oczywiście, nie będzie to wyglądało tak jak kiedyś, ale z pewnością będzie to równie piękna przygoda i wspaniała zabawa. Wybierając się z dziećmi na takie wydarzenie, trzeba przede wszystkim pamiętać, że to ich bezpieczeństwo jest najważniejsze i to o ich komfort należy dbać w głównej mierze. Jeśli nie jest się w 99,9% przekonanym, że miejsce, które wybraliśmy, jest odpowiednie dla dzieci, lepiej zrezygnować z wyjazdu i wybrać coś innego. Zdarza się czasami, że dzieci źle znoszą pobyt w miejscach głośnych i zatłoczonych, bo są zbyt małe lub w danej chwili dociera do nich zbyt wiele bodźców naraz. Jako rodzice musimy uszanować ich uczucia i zawsze kierować się ich dobrem. Mały człowiek zupełnie inaczej odczuwa otaczające go środowisko. Festiwal z dzieckiem to branie za nie pełnej odpowiedzialności – zawsze i wszędzie. Jednak czyż w codziennym życiu nie jest inaczej?
Zdjęcia: GFXLab.pl