Together Magazyn » Rodzic » Moje dziecko nie lubi niani!
aplikacje do monitorowania telefonów przez rodziców

Moje dziecko nie lubi niani!

Rodzic też człowiek – chce wyjść do sklepu, na kawę z przyjaciółką czy załatwić sprawy w urzędzie. Dlatego niania w tych czasach to pomoc na wagę złota. Przypilnuje dziecko, nakarmi jak będzie potrzeba, odrobi lekcje, wyjdzie na spacer, a jak będzie trzeba to nawet ugotuje i pomoże w porządkach w mieszkaniu. Co zrobić gdy rodzic pokocha opiekunkę, ale dziecko już.. nie?

Każdy rodzic ma ten dylemat – dziecka w domu nie zostawi samego – nie ważne czy noworodek czy przedszkolak. Instynkt na to nie pozwoli. Babcia nie zawsze jest pod ręką, aby przyszła na chwilę, a więc niania jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Bywa też, że dziecko nie dostanie miejsca w przedszkolu, a trzeba wrócić do pracy, wtedy taka opiekunka zamienia się na pełnoetatową pomoc przy maleństwie, a mama czy tata mogą jechać do roboty z pewnością, że dziecko zostaje w dobrych rękach.

Niestety czasami bywa tak, że dziecko nie polubi niani. Co wtedy zrobić? Jeżeli czujemy, że ta kobieta, którą wybraliśmy do pomocy jest dobra, ufamy jej, dajmy tej dwójce jeszcze jedną szansę. Jednak należy zrobić to umiejętnie. Bardzo często dziecko odrzuca nianię, bo nie może się pogodzić, że rodziców nie ma już tak dużo w domu. Myśli, że to przez opiekunkę, która „wyrzuca” mamę czy tatę i zajmuje jego czas. Ze starszym dzieckiem można porozmawiać, wytłumaczyć. Należy pamiętać, żeby zapewnić o swojej miłości i tęsknocie, ale i trzeba wyznaczyć granice, kiedy rodzice muszą udać się do pracy czy poza dom, bo tak wygląda dorosłość.

Z małym dzieckiem, które nas słucha, ale nie jest do końca świadome co się dzieje, sprawa może z pozoru być mniej prosta. Jednak i na to jest pewna rada. Przez kilka dni należy spędzać dnie w trójkę – rodzic, dziecko i niania. Być może Twoja pociecha jest zawstydzona, nieufna, ale jak lepiej pozna opiekunkę, to nawiążą kontakt.

A co w ostateczności?

Dopuszczamy również możliwość, że pomimo rozmów, prób ten związek nie przetrwa. Dziecko nie polubi niani. Wtedy istnieje już tylko jedno wyjście z tej sytuacji. Zmiana. Warto o pomoc zgłosić się do Agencji Niań, których na terenie Trójmiasta nie brakuje. Przeprowadzą wywiad i dopasują taką osobę, która najlepiej sprawdzi się u Twojego wymagającego dziecka. Pracownicy umawiają na spotkanie kilka kandydatek i po rozmowach i poznaniu, to Twoja pociecha powinna wybrać z kim chciałaby spędzać więcej czasu. Dzieci poznają się na ludziach lepiej od osób starszych, dlatego ich wybór będzie jedynym dobrym, a problem z marudzeniem przy wychodzeniu z domu na zawsze zniknie z Twojego życia.

Oceń