Together Magazyn » Dom » Jaki agregat prądotwórczy wybrać na działkę?
agregat prądotwórczy - moment uruchamiania

Jaki agregat prądotwórczy wybrać na działkę?

Często jeździsz na działkę? Zdarza Ci się tam biwakować i wypoczywać? Kosisz na niej trawę, dbasz o drzewka, wycinasz zarośla? Do tego wszystkiego jest potrzebny dostęp do prądu. Najprościej doprowadzić go na działkę agregatem prądotwórczym. Jak jednak wybrać to urządzenie? Przeczytaj nasz artykuł, a nie będziesz mieć z tym problemów.

Jak wybrać agregat prądotwórczy na działkę?

Agregat prądotwórczy na działkę powinien być przenośnym urządzeniem, które łatwo spakujesz do samochodu i weźmiesz ze sobą w drogę. Szukaj więc wśród urządzeń mobilnych, z poręcznym uchwytem, ewentualnie na kółkach.

Rozmiar i waga agregatu na działkę

Trudno przewozić ze sobą wielkie generatory prądu, które zajmują pół piwnicy. Dlatego agregat na działkę powinien być niewielki i nie ważyć zbyt dużo. Wtedy bez problemu będzie można go przewieźć w bagażniku. Szukaj agregatów nie cięższych niż 10-15 kilogramów.

Rodzaj zasilania

Najpopularniejsze agregaty są zasilane benzyną, olejem napędowym (to urządzenia z silnikiem Diesla) i gazem LPG. Zastanów się nad dwoma pierwszymi rozwiązaniami. Jeśli nie jest Ci potrzebny generator o dużej mocy i chcesz go kupić jak najtaniej, wybierz agregat na benzynę

Pamiętaj jednak, że jego eksploatacja z czasem może stać się droższa od agregatu z silnikiem Diesla. Modele na olej napędowy są bowiem bardzo żywotne, a ich użytkowanie jest tańsze. Do tego wytrzymują większe obciążenia. Jeśli więc planujesz intensywne prace na działce, wydaj nieco więcej na starcie i postaw na Diesla.

Moc agregatu

Do prac, które masz zamiar wykonywać przy zasilaniu z agregatu, należy również dopasować moc agregatu. Pamiętaj, że łączna moc podłączanych do niego urządzeń nie powinna przekraczać 80 procent mocy agregatu. Pamiętaj też, że przy uruchamianiu urządzenia elektryczne potrzebują nieco więcej energii niż później!

Do wypoczynku na działce wystarczy agregat z mocą 1-1,5 kW. Kiedy chcesz tam prowadzić prace z kosiarką czy innymi urządzeniami, szukaj generatorów o mocy 3-4 kW. Znajdziesz je na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-agregaty-pradotworcze.

Liczba faz i gniazd

Agregaty różnią się między sobą również liczbą faz, czyli generowanym napięciem. Agregaty jednofazowe dostarczają prąd o napięciu 230 V, wykorzystywany przez większość podstawowych urządzeń. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie takie generatory w zupełności powinny wystarczyć.

Agregaty trójfazowe zapewnią z kolei prąd o napięciu 400 V. Jest wymagany dla bardziej rozbudowanych urządzeń o większej mocy, na przykład maszyn budowlanych. Jeśli więc planujesz tego typu prace na działce, zdecyduj się właśnie na generator trójfazowy.

Zwróć też uwagę na liczbę gniazd w agregacie. Oczywiście zawsze możesz podpiąć do niego rozdzielkę czy przedłużacz, ale przynajmniej dwa gniazda się przydadzą.

Agregat prądotwórczy na działkę – wymagane parametry

Dobry agregat prądotwórczy na działkę powinien:

  • ważyć do 10-15 kg;
  • mieć silnik Diesla, ewentualnie benzynowy;
  • zapewniać moc w granicach 1-4 kW;
  • wytwarzać napięcie 230 V;
  • posiadać przynajmniej dwa gniazda.

Takie przenośne urządzenia sprawdzą się na działkach z ogrodami i wypoczynkowych.

Oceń