Together Magazyn » Aktualności » System centralnego odkurzania – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy przenośnych

System centralnego odkurzania – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy przenośnych

System centralnego odkurzania z powodzeniem można stosować w domach i apartamentach – zarówno tych nowo wybudowanych, jak i już istniejących. Składa się on z:

  • agregatu ssącego – potocznie nazywanego odkurzaczem centralnym, który zwykle montowany jest na stałe w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Odkurzacz centralny jest wyposażony w zbiornik na zanieczyszczenia zassane w czasie odkurzania;
  • instalacji rurowej – wykonanej z dwucalowych rur PCV. Jej zadaniem jest transport zanieczyszczeń z punktów ssących do jednostki centralnej. Instalacja rurowa prowadzona jest w ścianach, posadzkach lub w przestrzeniach technicznych;
  • punktów ssących, które mogą być: gniazdem ssącym do podłączania elastycznego węża, szufelką automatyczną, gniazdem Retraflex® (system węża chowanego w instalacji), zasobnikiem z wężem ssącym VROOM lub WALLYFLEX. Bardzo ważne jest, aby podczas projektowania systemu strategicznie rozmieścić punkty ssące tak, by powierzchnia sprzątania pokrywała całą powierzchnię domu lub apartamentu.

Sprzątanie odkurzaczem centralnym nie różni się od tego z zastosowaniem innego odkurzacza przenośnego. Różnica polega na użyciu tylko węża ssawnego, który zamiast do odkurzacza przenośnego, wkłada się do gniazdka w ścianie, skąd powietrze z kurzem siecią rur ukrytych w ścianach zostaje zassane do jednostki centralnej. Jednostka centralna oczyszcza zassane powietrze, a następnie wydmuchuje je bezpowrotnie na zewnątrz domu.

Sprzątanie za pomocą odkurzacza centralnego jest zdecydowanie skuteczniejsze niż przy użyciu systemów przenośnych, gdyż urządzenie stacjonarne wytwarza znacznie większe podciśnienie i przepływ powietrza, a wąż jest dużo lżejszy i łatwiejszy w użyciu niż przenośny odkurzacz podłączony do gniazdka elektrycznego, który trzeba za sobą przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia. Odkurzanie przebiega cicho, wręcz dyskretnie, gdyż działającej jednostki centralnej nie słychać w pomieszczeniach mieszkalnych.

Decyzję o wyborze systemu centralnego odkurzania najlepiej podjąć już na etapie budowy, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie remontu doposażyć w taką instalację już istniejący dom lub apartament. Niewątpliwie instalacja centralnego odkurzania ma wiele zalet zapewniających przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami. W tabeli przedstawiono porównanie rozwiązań oferowanych przez systemy centralnego odkurzania do tradycyjnych odkurzaczy przenośnych w aspektach związanych ze zdrowiem i samopoczuciem ich użytkowników, efektywnością oraz wygodą w sprzątaniu, a także prestiżem.

Systemy centralnego odkurzania Tradycyjne rozwiązania odkurzaczy przenośnych
Eliminują z pomieszczenia 100% zassanego brudu, kurzu i alergenów. Zassane, oczyszczone powietrze jest wydalane na zewnątrz budynku. Rozsiewają kurz i alergeny w powietrzu, którym oddychamy. Zassane powietrze po filtracji jest wydmuchiwane z powrotem do odkurzanych pomieszczeń, wywołując cyrkulację, która podrywa drobiny kurzu i alergenów z mebli, ścian itp.
Dzięki niezawodnym i bardzo wydajnym silnikom oraz specjalnej konstrukcji turbiny, moc ssąca nawet do pięciu razy większa od tradycyjnych rozwiązań. Miniaturyzacja w celu osiągnięcia kompaktowego wykonania wpływa na wydajność oraz żywotność silnika wraz z turbiną ssącą. W rozwiązaniach tych silnik jest najczęściej chłodzony powietrzem zasysanym przez turbinę.
Umiejscowienie agregatu ssącego z dala od pomieszczeń, w których przebywamy redukuje hałas praktycznie do zera. Ponadto odpowiednia konstrukcja urządzenia oraz tłumik umożliwiają wytłumienie hałasu. Głośność samego agregatu ssącego na poziomie nawet 60 dB. Zwarta kompaktowa budowa bez możliwości wytłumienia sprawia, że poziom generowanego hałasu w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągać nawet do 74 dB.
Ultralekki wąż ssący, najczęściej o długości 9 m podłączony do wybranego gniazda ssącego daje niespotykaną wygodę przemieszczania się i elastyczność w sprzątaniu. Swoboda ruchów jest ograniczona ciężkim i nieporęcznym odkurzaczem, ciągnionym w trakcie sprzątania na końcu 1,5–2-metrowego węża ssącego.
Instalacja centralnego odkurzacza to inwestycja na 15–20, a nawet więcej lat, która na pewno podnosi prestiż, wartość i walory użytkowe naszego domu lub apartamentu. Szybko się zużywają. Trwałość ograniczona maksymalnie do 4–5 lat.

Wszechstronność akcesoriów dodatkowych, takich jak: szufelki automatyczne, zasobnik z wężem ssącym VROOM, system zarządzania wężem ssącym Retraflex®, separator popiołu i wielu innych, sprawia, że system centralnego odkurzania zyskuje funkcjonalność, której nie sposób porównać z żadnym tradycyjnym rozwiązaniem, a użytkownicy szybko doceniają trafność swoich decyzji.

tgtygt

Oceń