Together Magazyn » Aktualności » Co to jest Dom Hybrydowy?

Co to jest Dom Hybrydowy?

Przy pierwszym zetknięciu intryguje i wzbudza sporo emocji. Zgodnie z przepisami wprowadzanymi przez Unię Europejską, od 2021 roku domy będą musiały być budowane przy zachowaniu standardów energooszczędności. Dom Hybrydowy wyprzedza więc dyrektywy i już dzisiaj stosuje alternatywne dotąd rozwiązania jako fundamentalne rozwiązania.

Czym jest Dom Hybrydowy? To energooszczędny lub pasywny budynek wybudowany w Standardzie MultiComfort by Saint-Gobain. Możemy porównać go do smartphone’a – i to nie byle jakiego – któregoś z najnowszych modeli, które nadążają za rozwojem techniki i pożądane są jeszcze przed pojawieniem się w sprzedaży. Jedno urządzenie, które połączyło w sobie szereg zaawansowanych i użytecznych technologii.

W latach dziewięćdziesiątych w telefonie fascynacji dostarczał już fakt, że możemy połączyć się z innym aparatem. Ale zastanówmy się, czy dzisiaj wystarczy nam to samo? Otóż to: ciągły rozwój nauki i techniki daje nam coraz więcej możliwości i ułatwia codzienne życie. Nikt nie chce płacić podobnych pieniędzy za telefon bez dodatkowych funkcji, jeśli mamy możliwość korzystania z urządzenia, które jest także komputerem, odtwarzaczem muzyki i aparatem. Niemal dokładnie tak samo jest z Domem Hybrydowym.

Standard MultiComfort, na którym opiera się projekt, budowa oraz wykończenie Domu Hybrydowego, to regulacje opracowane przez potentata światowej branży budowlanej, firmę Saint-Gobain. Całość skupia się na kilku zasadach, które sprawiają, że Dom Hybrydowy jest kompletnym miejscem do życia, w którym poza przysłowiowymi czterema ścianami w pakiecie otrzymujemy również technologie skupiające się na rozwiązaniach energooszczędnych i ekonomicznych, zdrowotnych, ekologicznych i estetycznych, a także spełniające funkcje prozdrowotne oraz dbające o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Mimo, że aby dom można było nazwać energooszczędnym należy ściśle przestrzegać określonych przepisów i wytycznych, Domy Hybrydowe pozwalają nam wybierać spośród kilkunastu modeli budynków: od tradycyjnych parterowych i piętrowych form, gdzie indywidualnie dobrane elementy wykończenia mogą nadać indywidualny charakter, czy też całoroczne domki wypoczynkowe z użytkowym tarasem, a nawet nowoczesne wille zaprojektowane przez słynne poznańskie Studio ADS. Powierzchnia Domu Hybrydowego to, w zależności od typu, od stu dwudziestu do niemal trzystu metrów kwadratowych – wszystko dopasowane do potrzeb właściciela. Indywidualny układ funkcjonalny pomieszczeń gwarantuje, że pomieszczenia są przestronne, zaopatrzone w dużą ilość światła naturalnego i rozplanowane według zamysłu mieszkańców.

Rdzeniem” Domu Hybrydowego jest System Hybrydowy, na który składa się pompa ciepła firmy Stiebel Eltron, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne Sharp, wentylacja oraz rekuperacja. Całość odpowiedzialna jest za wytwarzanie energii oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz podłogowe ogrzewanie domu. Dobra jakość powietrza w domu jest możliwa dzięki subtelnej równowadze pomiędzy odpowiednią wentylacją, wilgotnością, temperaturą oraz oświetleniem.

Nowoczesne Domy Hybrydowe zapewniają też dbałość o zdrowie mieszkańców. Ilekroć słyszeliśmy o materiałach budowlanych, które po latach okazywały się być trujące (wciąż krzywimy się na widok azbestu), tutaj jesteśmy zabezpieczeni badaniami i certyfikatami profesjonalistów. System Hybrydowy nie wytwarza szkodliwych substancji, nie ma więc mowy o sporym kłopocie, jakim w ostatnich latach stał się w Polsce smog. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne wykonane są z materiałów nieemitujących nieprzyjaznych związków. Co więcej, użyte wewnątrz płyty Rigips ActiveAir pochłaniają szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd – związek, który „zapraszamy” do domu w postaci barwników w meblach, dywanach, farbach czy ubraniach.

Domy Hybrydowe to także bezpieczeństwo. Zbudowane są z trwałych materiałów posiadających klasę ogniową A1, czyli niepalnych. Niespotykanym rarytasem jest fakt, że każdy Domu Hybrydowy jest wyposażony w System Bezpieczeństwa Aktywnego. Bez dodatkowych opłat otrzymujemy alarm z własnym zasilaniem, czujniki ruchu, dymu, dwutlenku węgla i gazu usypiającego, kontrakton bramowy oraz monitoring z udziałem grup interwencyjnych firmy Ekotrade.

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem, jakie spotkamy w podstawowym pakiecie jest system SmartHome Somfy. Przy pomocy aplikacji możemy planować i sterować ogrzewaniem, oświetleniem czy roletami okiennymi.

Każdy system zawarty w Domu Hybrydowym można dostosowywać do swoich potrzeb, czy to przystosowując dom do zwiększonych potrzeb pod względem zdrowotnym (np. dla osób starszych lub niepełnosprawnych), budując dodatkową turbinę wiatrową, aby zwiększyć samowystarczalność domu.

Nie możemy nie wspomnieć o ważnym elemencie ideologii Domu Hybrydowego, jakim jest troska o środowisko. Poza samym Systemem Hybrydowym, który pozwala wykorzystywać odnawialne źródła energii do zasilania domu, korzystamy z systemu gospodarowania wodą deszczową, a materiały użyte do budowy domu są naturalne.

Dom Hybrydowy wychodzi naprzeciw już zatwierdzonym przepisom prawnym o domach energooszczędnych, ale także – i głównie – naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich przyszłych mieszkańców. Budując dom, budujemy swoją przyszłość, więc warto wybrać jak najlepiej.

Oceń