Strona główna » Art. zewnętrzny » Czym wyróżnia się kuchnia w stylu skandynawskim?

Czym wyróżnia się kuchnia w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim wyróżnia się jasnymi kolorami, prostotą formy i nowoczesnym, a jednocześnie eleganckim designem. Zastosowanie aranżacyjnego minimalizmu pozwala nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. To jednak nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim niezwykle praktyczne rozwiązanie.

Kuchnia w stylu skandynawskim to synonim funkcjonalności. Jej przestrzeń jest przede wszystkim wygodna i ergonomiczna, aby ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków. Nie ma w niej miejsca na zbędne dodatki – króluje minimalizm. Meble są rozmieszczone w taki sposób, aby wnętrze pomieszczenia wydawało się jak najbardziej przestronne. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominuje biel, choć czasami pojawiają się też szarości i czerń.

Kuchnia w stylu skandynawskim z założenia jest jasna i harmonijna, a przy tym nieco surowa. Znaczenie ma także jej naturalność i prostota aranżacji.

Jaka podłoga i ściany pasują do kuchni w stylu skandynawskim?

Ściany w kuchni w stylu skandynawskim zazwyczaj są pomalowane na biało, ale przestrzeń nad roboczym blatem może być wyłożona małymi płytkami ceramicznymi w jasnych, niezbyt intensywnych kolorach – najczęściej są to odcienie bieli lub szarości. Takie rozwiązanie pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu wyjątkowo schludnego wyglądu. Wrażenie to mogą potęgować niezasłonięte okna, dlatego w aranżacjach w tym stylu unika się zawieszania firanek i zasłon.

Podłoga również powinna być jasna, a jej powierzchnia gładka, bez żadnych zdobień. Dobrze sprawdzają się drewniane panele, które podkreślają naturalność i ekologiczne podejście charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek w stonowanych odcieniach.

Meble i sprzęt AGD do kuchni w stylu skandynawskim

Kuchenne meble w stylu skandynawskim są najczęściej śnieżnobiałe, dzięki czemu doskonale wpasowują się w jasną i minimalistyczną przestrzeń. Lekkim przełamaniem tej dość jednostajnej kolorystyki mogą być blaty robocze, np. wykończone litym drewnem o naturalnej barwie. Nadają one pomieszczeniom nieco więcej ciepła i przytulności.

Do kuchni w stylu skandynawskim pasuje nowoczesny sprzęt AGD o prostym, ale eleganckim designie. Najlepiej sprawdzają się urządzenia do zabudowy, ponieważ nie przytłaczają wnętrza swoją obecnością. Wybierając sprzęt i meble, należy pamiętać o funkcjonalności kuchni – wyposażenie pomieszczenia powinno być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu.

5/5 – (4 głosów)