Demakijaż to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji cery. Jego wykonanie pozwala unikać podrażnień i problemów skórnych, a także zadba o to, aby skóra twarzy przyjęła jak najwięcej składników aktywnych z kosmetyków pielęgnujących. O ważności demakijażu, a także zasadach jego poprawnego wykonywania można wiele przeczytać. Pytaniem otwartym pozostaje natomiast, jakimi kosmetykami wykonywać demakijaż twarzy? Lepiej sięgnąć po piankę, a może optymalnym wyborem będzie żel?

Demakijaż – po co go wykonywać?

Podstawową rolą demakijażu jest usuwanie resztek kolorowych kosmetyków z powierzchni skóry twarzy. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne zadanie demakijażu. Ma on również odświeżać cerę, przygotować ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zapobiegać szybkiemu starzeniu się skóry. Rolą demakijażu jest również usunięcie z twarzy wszelkich zanieczyszczeń i bakterii, które mogą wywołać niedoskonałości w postaci zaskórników, krost czy trądzików. Taka rola demakijażu sprawia, że powinny go wykonywać również te z nas, które na co dzień nie nakładają zbyt dużych ilości kolorowych kosmetyków, a nawet całkowicie z nich rezygnują.

Jakich kosmetyków do demakijażu używać?

Codzienne oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne. Nie warto z niego rezygnować nawet po bardzo ciężkim dniu. Regularny demakijaż przynosi szybko widoczne efekty. Jednak, aby móc się nimi cieszyć, demakijaż musisz wykonywać nie tylko prawidłowo, ale i sięgać po odpowiednie produkty. Ważny jest zarówno ich skład, jak i działanie.

Dobre kosmetyki do demakijażu powinny zawierać przede wszystkim składniki myjące i emulgujące. To one będą odpowiadać za pozbycie się resztek kolorowych kosmetyków, nadmiaru sebum, kurzu, potu, brudu, bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń. Aby nie szkodziły one skórze, powinny być pochodzenia naturalnego i mieć fizjologiczne pH. Dzięki temu preparat nie tylko skutecznie osuszy skórę, ale i nie będzie naruszać bariery lipidowej.

W kosmetykach do demakijażu ważne są jednak nie tylko substancje myjące, ale i składniki aktywne. Takimi są obecne, chociażby w Face Cleanser gliceryna, betainy i witamina E. Zadaniem takich substancji jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia naskórka, a także skuteczna ochrona cery przed starzeniem się, wywołanym przez wolne rodniki. Kosmetyki do demakijażu ze składnikami pochodzenia naturalnego mogą być stosowane wieczorem, rano, a także każdorazowo przed nałożeniem kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. 

Jak dobrać kosmetyki do demakijażu do typu cery?

Stosowane do demakijażu kosmetyki powinny być dobrane do typu posiadanej cery. Dzięki temu jeszcze lepiej będą jej w stanie pomóc. Demakijaż to bowiem nie tylko oczyszczenie, ale i pielęgnacja. To, dlatego do cery suchej polecane są delikatne pianki takie jak face cleanser. Preparat nakładasz na zwilżoną twarz i masujesz, aż powstanie piana, a następnie całość zmywasz wodą. Czynność możesz powtórzyć kilkakrotnie, aż do całkowitego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni cery. Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej, zestaw kosmetyków do demakijażu powinnaś uzupełnić też o tonik. Podobnie jak pianka powinien on wykazywać właściwości nawilżające oraz wzmacniające barierę ochronną skóry – chroni ją to przed nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i pieczenia.

Pianki oczyszczające są również dobrym wyborem przy cerze wrażliwej. Ich delikatność i właściwości nawilżające nie podrażniają naskórka. Dodatkowo sięgając po kosmetyki naturalne i hipoalergiczne, zmniejszasz ryzyko wystąpienia zaczerwienienia i osłabienia skóry.

Przy skórze tłustej piankę do demakijażu zastąpić można żelem myjącym. Będzie on wykazywał właściwości odtłuszczające. Kosmetyk ten usuwa nadmiar łoju, oczyszcza ją i ściąga rozszerzone pory. Ważnym etapem oczyszczania cery tłustej jest również jej stonizowanie. Najlepszym wyborem będzie tonik matujący, który zmniejsza skłonności skóry twarzy do świecenia się. Podobne zasady kosmetyków do demakijażu należy stosować przy skórze trądzikowej, z tym że preparaty powinny być bogate w składniki aktywne o właściwościach antybakteryjnych.

W przypadku cery mieszanej przy demakijażu musisz sięgać po kosmetyki łączące w sobie właściwości nawilżające i matujące. Najlepszym wyborem będą preparaty naturalnymi. Zawierają one co najmniej 95% substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego, a przy tym są wolne od surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych emulgatorów, substancji barwiących i zapachowych, sztucznych tuszów, oleju palmowego, parafiny, silikonów. Naturalne składy sprawiają, że strefa T jest właściwie oczyszczona i   zmatowiona, policzki i okolice oczu nawilżone. To kompleksowe działanie sprawia, że pianki do demakijażu czy toniki marki Swederm są prawdziwymi skin foodami, czyli umożliwiają nawilżenie i odżywienie wszystkich warstw skóry.