Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Im wcześniej, tym lepiej. Rozmowa o ginekologii estetycznej z dr Dariuszem Czekałą

Im wcześniej, tym lepiej. Rozmowa o ginekologii estetycznej z dr Dariuszem Czekałą

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej poprawiają wygląd sfer intymnych, niwelują dolegliwości fizyczne (np. nietrzymanie moczu) i pozwalają uzyskać lepsze doznania podczas współżycia. O zasadach korzystania z procedur tego typu rozmawiamy z dr n.med. Dariuszem Czekałą, specjalistą ginekologiem-położnikiem z kliniki InviMed w Gdyni.

Jakie problemy może rozwiązać ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna ma bardzo duże zastosowanie w leczeniu zaburzeń anatomicznych na wczesnym etapie ich zaawansowania. Nieinwazyjne procedury są szczególnie pomocne w przypadku zaburzeń anatomii dna miednicy małej lub budowy zewnętrznych narządów tzn. sromu i warg sromowych. Przy zaburzeniu statyki dna miednicy i ścian pochwy bardzo dobre efekty ginekologia estetyczna osiąga w grupie pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

W jakich sytuacjach nie można skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Przeciwwskazaniami do zabiegów ginekologii estetycznej są: zakażenia i infekcje okolic intymnych, miesiączka, ciąża, karmienie piersią i okres połogu, choroby nowotworowe potwierdzone lub w fazie diagnostyki, brak aktualnej cytologii z szyjki macicy, opryszczka, a także padaczka.

Jaki moment jest optymalny na skorzystanie z zabiegów ginekologii estetycznej? Czy czasem lepiej jest poczekać, czy działać zgodnie z zasadą „im wcześniej, tym lepiej”?

Przy braku przeciwwskazań powinna obowiązywać zasada „im wcześniej, tym lepiej”.

Czy młode kobiety, które nie rodziły mogą zdecydować się na taki zabieg? Czy przebyta procedura może wpłynąć na przebieg porodu?

Zabiegi ginekologii estetycznej nie powinny mieć wpływu na przebieg porodu. Jednak staramy się wykonywać je u kobiet, które już rodziły. Wyjątek stanowić może plastyka warg sromowych, możliwa do wykonania u nieródek i nie mająca wpływu na przebieg porodu.

Jak długo utrzymują się efekty leczenia?

Efekty leczenia utrzymują się długo. Trudno jednoznacznie określić ten okres przy szerokim wachlarzu zabiegów. Pewne zabiegi, takie jak labioplastyka, mają efekt trwały. Natomiast zabiegi laserowe – pochwowe (np. rehabilitacja, zmniejszenie pochwy po porodzie) utrzymują swój efekt przez kilka lat. Jeżeli po roku od leczenia wykona się tzw. zabieg przypominający, efekt leczenia dodatkowo się wydłuża.

Czy można zdecydować się na zabieg bez wskazań medycznych, wyłącznie w celu poprawy wyglądu sfer intymnych?

Tak, ponieważ wskazania medyczne w ginekologii estetycznej traktuje się nieco inaczej. Ważniejsze jest tutaj samopoczucie pacjentki, jej odczuwany dyskomfort i obniżone poczucie własnej wartości. Lekarz z kolei powinien być wierny zasadzie „primum non nocere” – „po pierwsze nie szkodzić”.

Zabiegi laserowe z zakresu ginekologii estetycznej trwają 5-10 minut, a przynoszą widoczne rezultaty. Czy takie szybkie działanie jest w pełni bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Poza tym dla każdej pacjentki indywidualnie dobiera się optymalne wartości poszczególnych parametrów lasera. Po zabiegu można niekiedy zaobserwować jedynie lekkie zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort, które zazwyczaj mijają po około 1-2 dniach.

Jakie zalecenia otrzymują pacjentki po laseroterapii?

Po wykonaniu zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego, unikanie gorących kąpieli, a także wstrzemięźliwość seksualna do 7 dni. Należy przez 4-5 dni unikać czynników powodujących infekcje bakteryjne (basen, sauna, współżycie). Nie można w tym czasie stosować mydła, spirytusu i środków myjących na bazie alkoholu. Nie wolno również wykonywać irygacji. Niewskazane jest także drażnienie skóry w tych okolicach, gdzie został wykonany zabieg. Zamiast wycierać miejsca po zabiegu, należy je delikatnie osuszać gąbką lub ręcznikiem. Przez 2 tygodnie nie należy wykonywać innych zabiegów na sromie, np. depilacji. Wskazane jest nawilżanie miejsc po zabiegu preparatami nawilżającymi 2-3 razy dziennie. Po 4-6 tygodniach pacjentka powinna przyjść na wizytę kontrolną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy skontaktować się z lekarzem.

Lifting mięśni krocza nićmi Vaginal Narrower to kolejny zabieg cieszący się popularnością wśród pacjentek kliniki. Czy każda kobieta może z niego skorzystać?

Tak, choć z pewnymi ograniczeniami. Najczęściej są to pacjentki po przebytych kilku porodach drogami natury. Warto uświadomić sobie, że u kobiet, które nie rodziły, również dochodzi do osłabienia struktur miednicy małej prowadzących do obniżenia ścian pochwy, obniżenia okolicy podcewkowej, a w konsekwencji nawet do wysiłkowego nietrzymania moczu. Dlatego należy podkreślić, że zabieg nićmi Vaginal Narrower powinien być wykonywany u kobiet po okresie rozrodczym, nie planujących już zajścia w ciążę.

Czy zwężenie ujścia pochwy nićmi liftingującymi może zmniejszyć podatność na infekcje intymne?

Tak. Zaobserwowano, że szerokie ujście pochwy, szczególnie ze współistniejącym niskim kroczem, czyli bardzo małą odległością od przedsionka pochwy do odbytu, sprzyja nawracającym infekcjom pochwy. Dlatego zabieg zwężenia ujścia pochwy zmniejsza istotnie podatność na infekcje intymne.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej?

Poza dokładnym wywiadem ginekologicznym i wykluczeniem wcześniej wymienionych przeciwwskazań, należy przeprowadzić kwalifikujące badanie ginekologiczne z badaniem USG dopochwowym. Kontrola cytologii szyjki macicy jest konieczna, chyba, że pacjentka dysponuje aktualną cytologią – nie starszą niż 6 miesięcy. U pacjentek z nietrzymaniem moczu wskazane byłoby badanie urodynamiczne, czyli test przepływu oraz zalegania moczu.

Czy to prawda, że punkt G zmniejsza się z wiekiem?

Tak, związane jest to z naturalnym, fizjologicznym zmniejszaniem się poziomu hormonów jajnikowych,  w konsekwencji prowadzącym do zmniejszenia się grubości błony śluzowej pochwy i jej fałdów, aż do zmian atroficznych. Identycznie tym zmianom podlega również punkt G, czyli najbardziej erogenna strefa ciała kobiety, umiejscowiona na przedniej ścianie pochwy. Punkt G jest tam, gdzie łączą się ze sobą zakończenia naczyń krwionośnych, nerwów czuciowych oraz gruczołów. Niekiedy jednak miejsce to nie jest istotnie uwydatnione, co przekłada się na jakość życia seksualnego.

Jest na to sposób?

W takich przypadkach ginekolodzy zalecają poddanie się zabiegowi powiększenia punktu G z zastosowaniem kwasu hialuronowego, jest to np. zabieg Desirial Plus. Zabieg ten jest wskazany dla tych kobiet, które w trakcie aktu seksualnego nie odczuwają orgazmu pochwowego.

Czy kwas hialuronowy jest w pełni bezpieczny, gdy aplikuje się go w okolicach intymnych?

Kwas hialuronowy charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania również w okolicach intymnych. Powikłania po zabiegach z tym kwasem są niezwykle rzadkie, a ryzyko uczulenia jest tak niskie, że nie ma potrzeby robienia testu przed zabiegiem.

W ramach ginekologii estetycznej wykonuje się też hymenoplastykę, czyli zabieg odtworzenia błony dziewiczej. Na czym polega i czy jest popularny w Polsce?

Odtworzenie błony dziewiczej, czyli hymenoplastyka, to procedura polegająca na zszyciu fałdów pozostałych po przerwanej błonie dziewiczej. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od 20 do 60 minut, i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas gojenia trwa 2-3 tygodnie. Istotą zabiegu hymenoplastyki jest naciągnięcie i zszycie śluzówki przedsionka pochwy w taki sposób, aby odzyskała ona zbliżoną anatomię. Obecnie nie jest to zabieg popularny w Polsce. Zdarzają się jednak pacjentki zainteresowane odtworzeniem błony dziewiczej.

Patrząc na problem z drugiej strony, czy to prawda, że naturalna błona dziewicza może być zbyt twarda, żeby przebić ją podczas stosunku?

Tak, wprawdzie rzadko, ale zdarzają się pacjentki, u których budowa anatomiczna błony dziewiczej uniemożliwia rozpoczęcie współżycia. Zalecany jest wówczas zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym polegający na nacięciu błony dziewiczej w 3-4 punktach z następowym zaopatrzeniem hemostatycznym. Czas gojenia to również 2-3 tygodnie, a czas trwania zabiegu to 20-30 minut.

Dziękujemy za rozmowę!

***

dr n. med. Dariusz Czekała
Specjalista ginekolog-położnik z tytułem doktora nauk medycznych i wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Członek Norweskiego Związku Lekarskiego. W klinice InviMed w Gdyni udziela konsultacji ginekologicznych, wykonuje zabiegi z zakresu odpowiedzialnej antykoncepcji oraz ginekologii estetycznej.

4.9/5 – (69 głosów)