Czy niedawno kupiłeś nową pralkę i zastanawiasz się, jak prawidłowo z niej korzystać? A może zdarzyło ci się zniszczyć podczas prania swoje ulubione ubranie i myślisz, co zrobić, by nie popełnić ponownie tego błędu? Pranie elementów garderoby w pralce nie jest skomplikowaną czynnością, jednak wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Z tego artykułu dowiesz się, jak prać w pralce, aby nie uszkodzić ubrań.
Wybór właściwego programu do prania
Każda nowoczesna pralka jest wyposażona w różne tryby prania – niektóre mają ich nawet kilkanaście! Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o swoje ubrania i nie narażasz ich na uszczerbek podczas prania, dobrze zapoznaj się z modelem pralki, który posiadasz. Oznaczenia dotyczące programu prania zazwyczaj znajdują się w okolicy pokrętła wskazującego tryb pracy urządzenia. Do najczęstszych programów, które występują w większości modelów pralek, można zaliczyć:
- pranie krótkie,
- pranie delikatne,
- mix tkanin,
- pranie ręczne,
- odzież sportowa,
- wełna,
- tkaniny syntetyczne,
- bawełna.
Czy korzystasz zaledwie z 1-2 trybów, a reszty nigdy nie używasz? To duży błąd! Wykorzystuj w pełni możliwości posiadanego przez ciebie urządzenia. Jeśli zadbasz o to, by swoją odzież prać w odpowiednim programie, unikniesz przykrej niespodzianki w postaci rozciągniętych, zafarbowanych, czy zniszczonych ubrań po wyciągnięciu z bębna. Co więcej, korzystanie z właściwego trybu pracy urządzenia może przyczynić się do zmniejszenia wygórowanych rachunków za wodę i prąd.
Temperatura prania a rodzaj odzieży
Kluczem do efektywnego, a zarazem bezpiecznego prania jest dobór właściwej temperatury. Do każdego ze wspomnianych wcześniej trybów pracy jest przypisana określona temperatura, dostosowana do danej kategorii odzieży. Warto poznać podstawowe normy temperaturowe – dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci dobrać odpowiedni program prania. Delikatne tkaniny, takie jak jedwab i satyna, a także odzież wełnianą i koronkową należy prać w 30 stopniach Celsjusza. Najbardziej uniwersalna temperatura prania to 40 stopni. Dobrze sprawdza się w wypadku bawełnianych T-shirtów, koszul, bluzek, bielizny z bawełny, a także spodni i ubrań jeansowych. Z kolei obrusy, pościel i ubranka dziecięce powinny być prane w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura, czyli 90 stopni, nadaje się do prania ręczników oraz piżam. Czas pracy pralki może różnić się w zależności od temperatury prania. Na przykład niektóre pralki Bosch posiadają dwie opcje prania odzieży bawełnianej – krótszą w niższej temperaturze i dłuższą w wyższej temperaturze.
Zadbaj o odpowiedni środek do prania ubrań
Dobór odpowiedniej temperatury prania – lub właściwego trybu pracy urządzenia – to dopiero połowa sukcesu. Duże znaczenie ma również to, czy użyjesz odpowiedniego detergentu. Błędem jest korzystanie z tego samego proszku podczas prania odzieży kolorowej i białej. Specjalnego płynu bądź proszku wymagają także delikatne tkaniny i ubranka niemowlęce. Nie bez znaczenia jest też sama ilość detergentu. To zrozumiałe, że w wypadku silniej zabrudzonych ubrań używasz więcej proszku lub płynu. Jednak zbyt duża ilość środka piorącego może niepotrzebnie wydłużyć czas prania albo sprawić, że ubrania nie będą dobrze wypłukane. Niektóre nowoczesne urządzenia, w tym pralki ładowane od góry, nie pobierają płynu zmiękczającego podczas pracy na określonych trybach. Wynika to z faktu, że detergent zmiękczający może uszkodzić pewne rodzaje tkanin, zwłaszcza odzież sportową lub bieliznę.