Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy przesyłki pobraniowe są droższe? Porównanie kosztów z innymi metodami wysyłki
kurierzy ładują przesyłki na samochód

Czy przesyłki pobraniowe są droższe? Porównanie kosztów z innymi metodami wysyłki

Przesyłki pobraniowe nie znikają z oferty firm kurierskich pomimo popularności płatności elektronicznych. Wciąż korzystają z nich tradycjonaliści. Na przestrzeni lat ich forma uległa zmianie, ale nadal są droższe od standardowych paczek. Podpowiadamy, co zrobić, aby za przesyłki pobraniowe płacić mniej.

Dlaczego cennik przesyłek pobraniowych jest wyższy?

Przesyłka za pobraniem daje adresatowi pewność otrzymania zakupionego towaru. Niektórzy nie mają zaufania do sklepów lub aukcji internetowych. Obecnie portale aukcyjne oferują szereg zabezpieczeń dla kupujących, jednak nadal paczki pobraniowe biją tam rekordy popularności. Wybranie tej opcji dostawy oznacza, że zapłacisz za towar dopiero wtedy, gdy do Ciebie dotrze. Dodatkową pewność daje możliwość sprawdzenia zawartości przy kurierze przed uiszczeniem opłaty.

Nie wszystkie sklepy internetowe dają możliwość zamówienia paczki za pobraniem. Zdarza się, że klienci nie odbierają towaru, a usługa kurierska nadal musi zostać opłacona przez nadawcę. Jednak bywają osoby, które nie korzystają z bankowości online i chcą płacić za zakupy gotówką. Każdy przedsiębiorca staje przed dylematem, czy udostępniać opcję pobrania.

Trudno powiedzieć, czy firmy kurierskie realizują dostawy pobraniowe z dużym entuzjazmem. Przesyłka za pobraniem obarcza kuriera większą odpowiedzialnością. Musi odebrać pieniądze od adresata, następnie zlecić przelew należności do nadawcy. 

W przypadku standardowej paczki doręczenie zajmuje kilka sekund. Tutaj liczy się czas kuriera oraz późniejsza logistyka przekazania pieniędzy. Nie ma co się dziwić, że usługa pobrania jest droższa. Co więcej, często w związku z nią wynikają komplikacje np. kiedy adresat nie chce zapłacić za paczkę lub nie otwiera drzwi, mimo kilkukrotnych prób doręczenia.

Jak uzyskać najlepszą cenę za przesyłki pobraniowe?

Kiedyś dopłata za paczkę pobraniową była niezmienna. Dzisiaj firmy kurierskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i dają możliwość zaoszczędzenia na dostawie. Nadając przesyłki pobraniowe na stronie shipcenter.pl, masz możliwość wyboru czasu oczekiwania na przelew zwrotny.

Najkrócej możesz czekać 3 dni robocze, jednak usługa będzie kosztowała Cię najdrożej. U niektórych kurierów przy wyborze 21 dni oczekiwania za paczkę pobraniową zapłacisz tyle, co za standardową. Pieniądze od adresata zawsze przekazywane są przelewem.

Gdzie nadasz zagraniczne przesyłki pobraniowe?

Kurierzy niechętnie realizują przesyłki zagraniczne za pobraniem. Wielu z nich dostarcza paczki za granicę we współpracy z tamtejszymi firmami kurierskimi. Zwrotny przekaz pieniężny musiałby przechodzić przez każdą z nich, co generuje koszty i jest skomplikowane.

Jeśli zależy Ci na wysłaniu zagranicznej paczki pobraniowej, celuj w firmy międzynarodowe. Posiadają własne oddziały w każdym kraju, więc istnieje mniejsze ryzyko zagubienia paczki czy zwrotu należności. W tym przypadku lepiej zrezygnować z pośredników i złożyć zamówienie bezpośrednio na stronie wybranej firmy kurierskiej.

Pamiętaj, że koszt zagranicznej paczki pobraniowej będzie dużo wyższy. Dojdą do niego opłaty za przelewy międzynarodowe, więc warto spróbować namówić adresata na wybranie przedpłaty. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, możesz wyłączyć opcję przesyłki pobraniowej dla osób z zagranicy.

Paczki za pobraniem są wygodne dla kupujących, ale mniej komfortowe dla sprzedawców. Musisz rozważyć, czy Twoi klienci potrzebują takiej opcji. Jeśli kierujesz ofertę do młodszych osób, z reguły wystarczy im możliwość zakupu z przedpłatą. Nie ma przepisów, które zobowiązywałyby sprzedawców do udostępnienia wszystkich metod wysyłki. 

Oceń