Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Podstawy gry na keyboardzie – praktyczne porady dla początkujących
osoba grająca na keyboardzie - widok rąk

Podstawy gry na keyboardzie – praktyczne porady dla początkujących

Keyboard to instrument muzyczny cieszący się sporą popularnością. To idealny wybór dla każdej osoby, która chciałaby wyrazić się za pomocą muzyki. Co ważne, może zarówno służyć do akompaniamentu, jak i, nomen omen, grać główną rolę. Nauka gry na keyboardzie nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto zatem poznać kilka praktycznych porad, które ułatwią rozpoczęcie przygody z tym instrumentem.

Jak zacząć naukę gry na keyboardzie?

Jak wspomniano, nauka gry na keyboardzie wcale nie jest skomplikowana. Nie obędzie się jednak bez determinacji, silnej motywacji i regularnych ćwiczeń. Jeśli na początku napotka się na jakieś trudności, absolutnie nie można się poddawać i rezygnować. Zakłada się, że na naukę gry na tym instrumencie powinno się poświęcić przynajmniej pół roku, aby móc stwierdzić czy był to dobry wybór. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim systematyczność. Najlepiej na lekcje gry na keyboardzie uczęszczać 1–2 razy w tygodniu. Sama lekcja nie musi być długa – w zupełności wystarczy godzina. Poza tym istotna jest tu cierpliwość. Pamiętać trzeba, że na pierwsze efekty trzeba często trochę poczekać. Postępy w nauce w dużej mierze zależą bowiem od indywidualnych predyspozycji. Wspomnieć trzeba jeszcze o samym instrumencie. Warto tu postawić na instrument naprawdę dobrej jakości renomowanego producenta. Szeroki wybór takich keyboardów znaleźć można m.in. na stronie https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/sprzet-muzyczny/keyboardy.

Na co zwrócić uwagę w trakcie nauki gry na keyboardzie?

Niezależnie od tego, czy chodzi się na lekcję gry na keyboardzie, czy postawiło się na naukę samodzielną, zawsze pamiętać trzeba o kilku zasadach.

  • Po pierwsze, naukę gry rozpocząć powinno się od prostych utworów. Idealnie sprawdzą się proste melodie, które grać można jedną ręką. Pozwoli to na wypracowanie właściwej koordynacji. Poza tym, opanowanie pierwszego utworu, nawet najłatwiejszego, podnosi motywację i stanowi pozytywne wzmocnienie w procesie uczenia się.
  • Po drugie, pamiętać trzeba o kontroli techniki gry. Mowa tu o pracy nad właściwym układem dłoni i koordynacją.
  • Po trzecie, warto zaopatrzyć się w słuchawki. Dzięki temu lepiej można słyszeć to, co się gra, a dodatkowo gra nie będzie przeszkadzać osobom postronnym. Jest to ważne zwłaszcza na pierwszym etapie nauki…
  • Po czwarte, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z dodatkowych materiałów edukacyjnych. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju podręczników i ćwiczeń. Korzystać można także z różnych aplikacji do nauki gry na keyboardzie.

O czym jeszcze pamiętać, rozpoczynając naukę gry na keyboardzie?

Nauka gry na keyboardzie wymaga przyswojenia sobie nut. Istotne jest, aby opanować ich rozkład na pięciolinii oraz na klawiaturze. Dzięki temu nauka gry będzie dużo łatwiejsza. Szczególną wagę przyłożyć należy do prawidłowego ułożenia dłoni i koordynacji rąk. Jest to dość trudne zadanie na początku, ale niezbędne do wykonania. Najlepiej najpierw jest grać ręką dominującą, a następnie – drugą. Potem przejść można do gry obiema rękami. Aby tę sztukę opanować, konieczne są oczywiście regularne ćwiczenia. Na koniec wspomnieć trzeba o właściwej postawie w trakcie gry. Łokcie znajdować powinny się mniej więcej na wysokości klawiatury. Dzięki temu będzie się odczuwać mniejsze zmęczenie nawet po dość długim czasie spędzonym przed instrumentem. Zła postawa może szybko doprowadzić do bólu pleców i problemów z kręgosłupem.

Oceń