Together Magazyn » Więcej » Ciąża – jeden z podstawowych motywów pojawiających się w snach

Ciąża – jeden z podstawowych motywów pojawiających się w snach

Sny towarzyszą człowiekowi każdej nocy. I chociaż zdecydowana większość z nich ulatuje wraz z porannym przebudzeniem, to jednak sporo zostaje zapamiętywanych. A ponieważ marzenia senne ciekawią, fascynują, zastanawiają, a czasami także niepokoją, to sporo osób stara się je interpretować. I chociaż w wielu przypadkach ma to wymiar jedynie symboliczny, to jednak poznanie znaczenia danego snu może pomóc w zrozumieniu problemu bądź podjęciu określonej decyzji. W związku z szerokim zainteresowaniem tłumaczeniem marzeń sennych pojawia się także pytanie – jaki motyw pojawia się w nich najczęściej? I o ile u mężczyzn wskazanie jednej przodującej tematyki nie jest łatwe, o tyle u kobiet nie wydaje się to trudno. Otóż płeć piękna bardzo często śni o ciąży.

Ciąża – częsty motyw kobiecych snów

Kobiece sny w zdecydowanej większości przypadków oscylują wokół tematów związanych z rodziną i dziećmi. Szczególne miejsce w marzeniach sennych zajmuje ciąża – i to zarówno własna (śniona z osobistej perspektywy), jak i kogoś z najbliższego otoczenia. Różnorodność snów o ciąży bywa bardzo duża. Kobiety śnią nie tylko o tym, iż same spodziewają się dziecka, ale także o sytuacjach, w których w ciąży jest siostra, przyjaciółka, koleżanka z pracy lub zupełnie obca kobieta. Oczywiście można zadać pytanie – skąd wiemy, iż ciąża jest tak częstym motywem kobiecych snów? Tutaj na pomoc przychodzą nie tylko przeprowadzane badania i eksperymenty, których wyniki pokazują, iż sny o ciąży to kobieca rzeczywistość. Drugie potwierdzenie tej tezy znajdujemy w statystykach internetowych senników, w których ciąża i jej interpretacja zajmuje jedno z głównych miejsc. Przykładem może być sennik.us, w którym tłumaczenie snów o ciąży cieszy się dużą popularnością. Zatem wniosek jest prosty – kobietom śni się ciąża, a one chcą zrozumieć, co takie sny mogą oznaczać.

Przyczyny snów o ciąży

Ciąża w senniku zajmuje wysokie miejsce, co wynika z dużej częstotliwości pojawiania się jej w marzeniach sennych. Nie dziwi zatem fakt, dlaczego wiele kobiet próbuje odpowiedzieć na pytanie o przyczyny takich snów. Z jednej strony trudno jest wskazać na jednoznaczne powody tak częstych snów o ciąży – wszak ludzki mózg wciąż pozostaje swego rodzaju  tajemnicą. Jednak gdy przyjmiemy, iż sny są wypadkową wspomnień, marzeń, oczekiwań, dnia codziennego, lęków, niepewności i wielu innych emocji, to zrozumienie przyczyn snów o ciąży wydaje się być łatwiejsze. Wystarczy spojrzeć na poniższe stymulatory snów:

  • codzienność (wiele kobiet śniących o ciąży wychowuje dzieci lub oczekuje narodzin potomka)
  • marzenia (przede wszystkim te o założeniu rodziny i urodzeniu dziecka)
  • strach (na przykład przed porodem)
  • obawa (między innymi o prawidłowy przebieg ciąży i zdrowie dziecka)
  • lęk (między innymi przed nieplanowaną ciążą)
  • niepewność (wątpliwości dotyczące tego,  jak zareaguje partner lub rodzina na wiadomość o ciąży)
  • wątpliwości (na przykład dotyczące ewentualnego macierzyństwa)

Analizując powyższe przyczyny marzeń sennych można powiedzieć, iż zdecydowana większość z nich bierze się z codziennych emocji. A sny o ciąży nie są tu wyjątkiem. 

Sny o ciąży to niewątpliwie przypadłość kobiet – śnią się one zarówno tym, które oczekują narodzin dziecka, jak i tym, które w danym momencie są na zupełnie innym etapie życia. A ich przyczyny – chociaż zróżnicowane – niemal zawsze wiążą się z kobiecymi emocjami. 

Oceń