Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dywany indyjskie – dlaczego warto je wybrać?
dywany do salonu

Dywany indyjskie – dlaczego warto je wybrać?

Szukając inspiracji i pomysłów na to, jaki dywan warto wybrać, z pewnością natkniesz się na informacje o orientalnych dywanach sprowadzanych z Indii. Nie w każdym źródle znajdziesz jednak szczegóły na temat tego, dlaczego dywany indyjskie są tak wartościowe i z jakiego powodu są tak bardzo cenione na całym świecie.

Dywany indyjskie – krótka historia

Historia tkania dywanów w Indiach jest bardzo długa – by sięgnąć do jej korzeni, trzeba cofnąć się kilka tysięcy lat wstecz. Początki indyjskiej tradycji tkania dywanów należy szukać w Imperium Wielkich Mogołów. Władcy z dynastii Wielkich Mogołów sprowadzali wtedy wykwalifikowanych perskich tkaczy, którzy tworzyli przepiękne dywany zdobiące później pałacowe wnętrza.

Wraz z upływem czasu, tkanie dywanów było przeprowadzane w Indiach na coraz większą skalę. Kluczowym etapem w ekspansji wyrobów indyjskich na Europę były czasy kolonialne i kwitnący handel wymienny między Indiami a Wielką Brytanią. Do dziś dywany indyjskie uważane są za jedne z najtrwalszych i najbardziej wartościowych.

Czym charakteryzują się dywany indyjskie?

Dywany orientalne to inwestycja na wiele lat, która zachwyca swoją estetyką i funkcjonalnością. Dywany indyjskie wyróżniają się trwałością i wysoką jakością wykonania. Orientalne dywany wytwarzane są w większości przypadków z naturalnych surowców, a przede wszystkim z wysokogatunkowej, miękkiej wełny. Indie są również jednym z najbardziej znaczących producentów dywanów tkanych ręcznie.

Technika wykonania dywanów oraz jakość materiałów używanych do ich wytworzenia sprawiają, że produkty końcowe są bardzo trwałe i wytrzymają użytkowanie nawet przez kilka pokoleń.

Charakterystyczne dla dywanów indyjskich są również oczywiście przepiękne, orientalne wzory. Wzornictwo indyjskie jest specyficzne – kluczowe jest tutaj rozmieszczenie wzorów i symetria. Wśród wzorów królują kwiaty i liście – zarówno duże, rozmieszczone w sporych odległościach, jak i  tzw. mille-fleurs, czyli wzory pełne detali, składające się z wielu drobnych elementów. Wiele dywanów indyjskich wzbogaconych jest o tzw. efekt postarzenia, który świetnie pasuje do wnętrz w stylu vintage.

W przypadku tradycyjnych dywanów indyjskich istotna jest również kolorystyka. Pochodzące z Indii pokrycia podłogowe dostępne są w wielu kolorach, ale najczęściej spotykane odcienie to stonowane beże, brązy i szarości, a także bordo, granat oraz głęboka czerwień. Często zdarzają się również żółte, pomarańczowe lub złote akcenty.

Do jakich wnętrz pasują dywany indyjskie?

Dywany indyjskie będą pasowały do wielu wnętrz – wystarczy, że odpowiednio dobierzesz wzór i kolorystykę. Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Dywany indyjskie w klasycznych wnętrzach

Dywany indyjskie o tradycyjnym wzornictwie będą pięknym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w tradycyjnej stylistyce. Indyjskie dywany w czerwono-bordowej stylistyce  pięknie będą prezentowały się z klasycznymi, ciemnobrązowymi drewnianymi meblami oraz  zawieszonymi na ścianie obrazami w grubych ramach. Do takiej aranżacji warto wybrać dywan w rozmiarze XXL, który sprawi, że pomieszczenie stanie się cieplejsze i bardziej przytulne.

Nieoczywiste aranżacje z dywanami indyjskimi

Choć tradycyjne wnętrza jako pierwsze kojarzą się z indyjskimi dywanami o tradycyjnym wzornictwie, to orientalne pokrycia podłogowe będą świetnie prezentować się również w innych aranżacjach.

Dywany indyjskie będą ciekawym uzupełnieniem pomieszczenia urządzonego w klimacie vintage. Taki wyjątkowy egzemplarz położony pod odnowionym stolikiem kawowym z drugiej ręki, tuż obok kanapy w stylu retro idealnie wpasuje się w stylistykę. Tradycyjny indyjski dywan będzie również świetnie prezentował się w nieoczywistym, łączącym kilka stylów, wzorów i kolorów eklektycznym wnętrzu.

Dywany indyjskie to wyroby, którym warto się przyglądnąć. Pamiętaj jednak o tym, by nie ufać samemu określeniu „dywan indyjski”. Zawsze przed zakupem sprawdź, z jakiego materiału produkt został wykonany i w jaki sposób był tkany. Tylko dokładnie sprawdzając wszystkie cechy dywanu, będziesz mógł mieć pewność, że egzemplarz, który wybrałeś, w 100% spełnia Twoje wymagania.

Oceń