Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaką dietę należy stosować, aby zwalczyć zgagę i niestrawność?

Jaką dietę należy stosować, aby zwalczyć zgagę i niestrawność?

Zgaga to uczucie palenia za mostkiem, bólu w klatce piersiowej, kwaśnego posmaku w jamie ustnej oraz odczucie pustego odbijania. Może wynikać z nieprawidłowo skomponowanej diety, a rzadziej być powodowana przez nieprawidłową budowę czy funkcję przełyku lub żołądka.

Zasady przyjmowania posiłków

Zgaga i niestrawność wywołane dietą można łatwo zwalczyć, jednak wymaga to determinacji oraz znajomości szkodliwych dla nas produktów. Dlatego w początkowej fazie zwalczania zgagi należy ograniczyć dietę do produktów, które są dla nas łagodne, a następnie możemy powoli włączać pojedyncze pokarmy i sprawdzać, jak reaguje na nie nasz organizm. Taka praktyka pozwoli na określenie konkretnych artykułów, które nam nie służą.

Oprócz kompozycji diety ważny jest sposób przyjmowania posiłków:

  • Jedz wolno, nie spiesz się, dokładnie przegryzaj każdy kęs.
  • Nie pij za dużo płynów zarówno przed, jak i po posiłku. Odczekaj od 30 do 60 minut.
  • Spożywaj mniejsze porcje, ale częściej – np. 5 posiłków dziennie co 3 godziny.

Na co zwrócić uwagę, komponując dietę?

  1. Ogranicz spożywanie mocnej kawy i herbaty. Wypróbuj herbatki ziołowe: miętę, rumianek czy koper włoski, być może po nich odczucia zgagi nie będą występowały, a dodatkowo poprawią one trawienie.
  2. Pij 1,5-2 litry wody niegazowanej dziennie, między posiłkami, a nie bezpośrednio po lub przed. Woda poprawia procesy trawienne oraz nawadnia organizm.
  3. Zrezygnuj z alkoholu oraz papierosów – osłabiają szczelność granicy między przełykiem a żołądkiem.
  4. Zamiast smażyć mięso, postaraj się je dusić lub piec – będzie bardziej lekkostrawne.
  5. Do przyprawiania potraw wybieraj paprykę słodką zamiast ostrej.
  6. Jedz mniej czekolady. Jeżeli masz ochotę na słodycz, pamiętaj, że lepiej wybrać czekoladę gorzką niż mleczną.
  7. Niektórzy dietetycy zalecają stosowanie diety rozdzielnej. Jej istota opiera się na tym, aby komponując dany posiłek, decydować się na połączenia: warzywa + białko lub warzywa + węglowodany. Na przykład: na obiad jemy pieczonego indyka z warzywami, a na kolację duszone warzywa z kaszą.
  8. Wiele osób lepiej czuje się, spożywając ciepłe, lekkie posiłki na obiad czy kolację. Dlatego dbaj o to, żeby przynajmniej kilka razy w tygodniu zjeść zupę. Nie musi to być zupa krem, może to być zwykła zupa bogata w warzywa – przegryzaj je powoli i dokładnie.

Jeżeli zdarzy nam się przejeść lub skusić na produkty „z zabronionej listy” i odczuwamy przykre dolegliwości, można sięgnąć po preparat, który zneutralizuje kwas solny. Dzięki temu przełyk nie będzie podrażniany i ból ustąpi. Takim lekiem jest Rennie, który zawiera wodorowęglan wapnia i magnezu, zmieniające odczyn soku żołądkowego na bardziej zasadowy. Efekt odczuwamy już po 2 minutach od przyjęcia tabletki.

Bibliografia:

[1] – Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2020/2021, Kraków 2020

[2] – Wielka Interna, Medycyna po Dyplomie, 2012

[3] – Walęcik-Kot W., Diagnostyka i leczenie wzdęć, Medycyna po Dyplomie, 2017 (10)

5/5 – (1 głosów)