Together Magazyn » Zdrowie » Apel Ekspertów

Apel Ekspertów

APEL EKSPERTÓW

Uwaga na wstrząs anafilaktyczny!

Okres letni to czas, kiedy obserwujemy zwiększoną liczbę pacjentów, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny – gwałtowna reakcja organizmu na alergen, mogąca prowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci. Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego narażeni są głównie alergicy, ale nie jest to reguła – pojawić się może u każdego. My, alergolodzy, eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, apelujemy o szczególną ostrożność, unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Zachęcamy także do podnoszenia wiedzy swojej, najbliższych, otoczenia z zakresu tego, co może spowodować tak gwałtowną reakcję organizmu, jak do niej nie dopuścić, jak zachować się w momencie jej zaistnienia. Wiedza na ten temat może uratować Państwa życie. Bądźmy świadomi! Bądźmy bezpieczni!

Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, i do 10 minut po użądleniu.

Pamiętaj! Jeśli masz takie zalecenie lekarskie, miej przy sobie lek przeciwwstrząsowy do samodzielnego podania. Jeśli ktoś z Twoich najbliższych bądź osoba, którą mijasz na ulicy ma objawy wstrząsu anafilaktycznego – zareaguj! Trzy proste czynności mogą uratować komuś życie.

KROK 1 Jak najszybciej wezwij pogotowie.

KROK 2 Upewnij się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekaż tę wiedzę ratownikowi medycznemu.

KROK 3 Do czasu pojawienia się pogotowia zapewnij poszkodowanemu podstawową pomoc – udrożnij drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskaj klatkę piersiową i zastosuj sztuczne oddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x).

Eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs”:

prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala

dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Bartuzi

prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński

prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski

prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna

dr n. med. Łukasz Błażowski

Oceń