Together Magazyn » Aktualności » Zwiedzaj oddziały Muzeum Gdańska wirtualnie!

Zwiedzaj oddziały Muzeum Gdańska wirtualnie!

W kulturalne czwartki co tydzień przybliżamy tematy związane z… kulturą! W tym odcinku zachęcamy do wirtualnego zwiedzania Muzeum Gdańska, które otrzymało dotację z programu Kultura w sieci na przygotowanie platformy umożliwiającej wirtualne zwiedzanie takich obiektów jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu czy Twierdza Wisłoujście. W ramach wartego 74,5 tys. zł projektu „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” w sieci zostanie umieszczonych 35 panoram i 180 zabytków wraz z opisami, plikami audio i wideo, czy też audiodeskrypcją i nagraniami lektorów języka migowego. Obiekty i pokazywane w nich najcenniejsze zabytki będą udostępnianie etapami od 4 sierpnia, aż do końca września 2020 roku.

– Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie „Kultura w sieci” sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu będą mogli zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska. Platforma zwiedzania wirtualnego ma zostać przygotowane w ciekawej i przystępnej formie w oparciu o dwa inne portale, na których od dwóch lat prezentujemy 6700 kopii cyfrowych zabytków z kolekcji naszego Muzeum oraz portal z relacjami ustnymi świadków historii. Te trzy produkty i zawarte w nich informacje mają być z sobą ściśle powiązane i w przyszłości rozbudowane, np. o wirtualne odkrywanie historii gdańskich dzielnic – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  

Muzeum Gdańska to instytucja, która udostępnia zwiedzającym 9 obiektów. Są to nie tylko rozpoznawalne miejsca jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, czy też Dwór Artusa. W ramach projektu zostaną udostępnione panoramy wnętrz Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Muzeum Nauki Gdańskiej. Wirtualni turyści będą mogli również odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, Wartownię na 1 na Westerplatte oraz Kuźnię Wodną w Oliwie.

Fot. Dariusz Kula

Wśród planowanych do udostępnienia w sieci pomieszczeń znajdą się także, takie, do których nie ma dostępu.

Fot. Dariusz Kula

– Projekt umożliwi zwiedzającym również odwiedzenie miejsc, które są ważne dla historii naszego kraju, ale niedostępne dla zwiedzających. Od 1 września br. na ekranie komputera będzie można zobaczyć piwnice pod Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, w których 1 września 1939 r. przed atakującymi oddziałami nazistowskich Niemiec bronili się pocztowcy. Te pomieszczenia digitalizujemy przed planowanym rozpoczęciem prac nad udostępnieniem ich w ramach wystawy stałej w oddziale. Drugim miejscem będzie kabin bojowa w Wartowni nr 1 na Westerplatte,  a trzecim obiekty na Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujscie – dodaje Waldemar Ossowski.

Projekt Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na realizację działań MKiDN przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Pierwsze udostępnienie wirtualnej wycieczki po Ratuszu Głównego Miasta będzie miało miejsce 4 sierpnia br.

5/5 – (7 głosów)