Together Magazyn » Aktualności » Jak zostać dawczynią komórek jajowych – kryteria

Jak zostać dawczynią komórek jajowych – kryteria

Coraz więcej kobiet chce pomóc innym poprzez oddanie swoich komórek jajowych parom walczącym z bezpłodnością. Aby to zrobić, należy zarejestrować się w programie dawstwa komórek jajowych i spełnić szereg kryteriów, takich jak wiek poniżej 34 lat, idealny stan zdrowia i aktualne badania ginekologiczne.

Rejestracja w programie dawstwa komórek jajowych

Pary leczone metodą in vitro muszą czasami miesiącami czekać na komórkę jajową od anonimowej dawczyni. Zdesperowani, często próbują przyspieszyć procedurę i szukają pomocy w internecie. Na popularnych portalach bez problemu można znaleźć ogłoszenia zatytułowane „ takie jak tutaj ”. Należy jednak pamiętać, że jest to proceder niezgodny z prawem i karany. Aby legalnie oddać swoje jajeczka do banku komórek, należy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności i zarejestrować się jako potencjalna dawczyni.

Kto może zostać dawczynią

Kryteria, które musi spełnić kandydatka na dawczynię zależą od wybranej kliniki i mogą się nieznacznie różnić między sobą. Najważniejsze wytyczne to młody wiek, dobry stan zdrowia i aktualne badania ginekologiczne.

  1. Dawczynią może zostać młoda kobieta, najczęściej wymagany wiek to 18-34 lat.

  2. Stan zdrowia dawczyni musi być bardzo dobry, nie może mieć w wywiadzie przebytych chorób onkologicznych, zaburzeń i chorób neurologicznych oraz psychicznych oraz skłonności do chorób genetycznych.

  3. Dawczyni musi posiadać aktualne badania cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy i ginekologiczne badanie USG.

  4. Nie stwierdzono u niej chorób infekcyjnych.

  5. Posiada dwa jajniki i regularne cykle miesięczne.

  6. Nie ma nałogów, nie pali papierosów.

  7. Ma wykształcenie co najmniej średnie, zakończone maturą.

Rekompensata za oddanie komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych jest dobrowolne i darmowe, dawczyni nie otrzymuje za nie żadnych pieniędzy. Niektóre kliniki decydują się jednak czasami na wypłacenie rekompensaty za poniesione koszty, niedogodności związane z badaniami czy przyjazdami do kliniki. Kwota takiej rekompensaty to zazwyczaj około 4000 zł.

Przeczytaj też: Adopcja prenatalna – fakty i mity.

Oceń