Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc adoptować psa lub kota?

Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc adoptować psa lub kota?

Podejmując decyzję o adopcji futrzaka, trzeba najpierw bardzo dobrze zastanowić się nad tym, czy spełnia się wszystkie niezbędne wymagania. Nie chodzi tu jedynie o formalności i umowy, ale przede wszystkim o to, czy na pewno dana osoba nadaje się na opiekuna takiego zwierzęcia. Trzeba pamiętać o tym, że decydując się na psa lub kota, podejmuje się decyzję, która może wpłynąć nawet na kilkanaście lat życia domowników.

O czym pomyśleć przed podjęciem decyzji?

Zanim przyszły opiekun uda się do schroniska po wymarzonego zwierzaka, powinien zadać sobie kilka ważnych pytań. Po pierwsze należy zastanowić się, czy decyzja została podjęta i zaakceptowana przez wszystkich członków rodziny – w końcu będą oni mieli na co dzień do czynienia z psem lub kotem. Po drugie, trzeba obliczyć, czy stać nas na wyżywienie, pielęgnację i regularne wizyty u weterynarza – pupile wymagają systematycznych badań oraz szczepień, które zazwyczaj są kosztowne. I oczywiście najważniejsze – czy przyszły opiekun ma wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się swoim ulubieńcem? Sytuacja jest znacznie ułatwiona w przypadku kotów – psy wymagają wyprowadzania na spacery (często nawet w środku nocy lub nad ranem). Dobrze też wcześniej sprawdzić, czy żaden z domowników nie ma alergii na psią lub kocią sierść.

Wymagania przy adopcji psa lub kota

Adoptować zwierzę ze schroniska może przede wszystkim osoba pełnoletnia, mająca przy sobie dowód tożsamości i w pełni trzeźwa. Dodatkowo trzeba posiadać przy sobie niezbędne akcesoria, które umożliwią transport zwierzęcia – smycz, elastyczny kaganiec oraz transporter. Nie wolno zapominać też o wyżywieniu – warto już wcześniej zakupić wysokiej jakości karmę np. taką jak Royal Canin, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe pupila. Same formalności to zdecydowanie najmniejszy kłopot – wystarczy podpisać umowę adopcyjną oraz ewentualnie zaakceptować dokument o posiadaniu wiedzy na temat stanu zdrowia zwierzęcia (ale tylko w przypadku chorych czworonogów).

Kto nie zaadoptuje psa lub kota?

Adopcja niemożliwa jest w kilku przypadkach. Zwierzaka nie dostanie osoba, która nie ukończyła 18. roku życia oraz nie posiada przy sobie odpowiednich akcesoriów, które umożliwią jej bezpieczny transport futrzaka. Pracownicy schroniska czy fundacji mają prawo odmówić również osobie, która jest agresywna lub gdy istniały przesłanki ku temu, że znęcała się ona wcześniej nad zwierzętami. Także wszyscy ci, którzy zwracali adoptowanego psa lub kota, nie mogą liczyć na kolejną adopcję. Dzięki zastosowaniu takich wymagań można mieć pewność, że futrzak trafi we właściwe miejsce, gdzie dostanie szansę na długie i radosne życie.

Oceń