Together Magazyn » Aktualności » Zalety i wady edukacji przez internet
edukacja-zdalna

Zalety i wady edukacji przez internet

Nauka bez wychodzenia z domu zyskuje na popularności każdego roku ze szczególnym nasileniem od wybuchu globalnej pandemii. Biorąc pod uwagę demografię oraz preferencje młodszych pokoleń, nie trudno wyobrazić sobie scenariusza w którym zdalne nauczanie staje się dominującą formą zdobywania wiedzy w przyszłości.

Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że nauka przez internet nigdy nie była tak prosta. Wystarczy spojrzeć na Preply, platformę e-learningową, która organizuje i wspiera proces nauki języków obcych. Jakie są mocne oraz słabe strony takiej metody nabywania wiedzy? Sprawdzamy!

Zalety nauki w sieci

Jeszcze do niedawna nauka online była jedynie formą uzupełniającą na dokształcanie i rozwój zawodowy lub osobisty. Głównym narzędziem były kursy online. Sytuacja na rynku jest dynamiczna i dzisiaj żyjemy w innym świecie. Mocne strony współczesnej edukacji online:

  • Oszczędność czasu. Nie trzeba dojeżdżać do placówki stacjonarnej. Szczególnie istotne w przypadku mieszkańców dużych miast, którzy wiedzą jakim wyzwaniem jest komunikacja w godzinach szczytu.
  • Oszczędność kosztów transportu. Skoro nie trzeba wychodzić z domu, to nie trzeba również ponosić kosztów dojazdu. Tym bardziej, jeśli kilkudniowe szkolenie wymagałoby dodatkowej organizacji zakwaterowania.
  • Łatwa aktualizacja źródeł wiedzy. Świat idzie do przodu, a informacje się zmieniają. Nie bez powodu w środowisku akademickim regularnie wychodzą nowe wydania tych samych książek. Aktualizacja informacji na platformach e-learningowych jest dużo łatwiejsza, tańsza, dostępna i bardziej przyjazna dla środowiska
  • Lepsze rezultaty. Możliwość nauki we własnym tempie pomaga wielu osobom na bardziej optymalne przyswajanie wiedzy.
  • Więcej czasu na świeżym powietrzu. Paradoksalny punkt, który wynika z tego, że nasza zdolność do nieustannego siedzenia przed monitorem jest ograniczona. W końcu czujemy zmęczenie i szukamy możliwości wyjścia z domu.

Wady nauki w sieci

Niezależnie od wszystkich korzyści, jest również kilka zagrożeń. Nie w każdym przypadku muszą one być rozpatrywane jako wady, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych sytuacji oraz osób.

  • Ograniczenie kontaktów z ludźmi. Socjalizacja to jeden z fundamentalnych obszarów rozwoju każdego człowieka i żadna forma pośrednia tego nie zmieni. Kontakty z ludźmi wyłącznie w takiej formie mogą prowadzić chociażby do poczucia osamotnienia, dlatego warto zadbać o równowagę w tym zakresie.
  • Poziom zaangażowania. Nie powinna być problemem w przypadku osób dorosłych, które świadomie chcą rozwijać kompetencje. Inaczej może być w przypadku młodszych uczniów, którzy wymagają innej stymulacji i mają problem z samodzielnym przygotowaniem i samodyscypliną.
  • Nie sprawdza się w każdym temacie. Szczególnie w obszarze nauki obsługi/pilotażu pojazdów czy urządzeń oraz podobnych. Są grupy prac, które po prostu wymagają praktyki w dosłownym rozumieniu.
  • Ograniczenia techniczne. Młodym ludziom może trudno w to uwierzyć, ale ok. 20% dorosłych nie potrafi obsługiwać komputera.
  • Dekoncentracja. Nie musi występować wszędzie, ale niestety jest częstym zjawiskiem. Praca i nauka w domu to spore wyzwanie ze względu na wszechobecne rozpraszacze w postaci rodziny lub po prostu możliwości związanych z tym, że jesteśmy u siebie.

Formy nauki zdalnej

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie zajęcia online wyglądają tak samo! W zależności od stosowanych technologii i koncepcji na zajęcia, możemy poznać zupełnie różnie scenariusze. Mogą to być wideokonferencje, czyli po prostu zajęcia przez dowolny komunikator z obrazem i dźwiękiem.

Nauka asynchroniczna jest charakterystyczna dla kursów online. Otrzymujemy materiały i zadania, które powinniśmy wykonać w określonym czasie, a szczegóły organizujemy sami. W przestrzeni jest jeszcze kilka innych opcji łączonych, które czerpią częściowo z innych rozwiązań.

Wnioski

Wszystko wskazuje na to, że kwestią czasu jest kiedy platformy e-learningowe i nauka online zdominują rynek edukacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że w ciągu 10 lat, 75% zatrudnionych będą stanowić millenialsi i jeszcze młodsze pokolenie Z (tzw. boomersi).

Młodzi ludzie nie chcą uczyć się wszystkiego, a jedynie wyselekcjonowanych kompetencji, które uznają za przydatne w swojej sytuacji. To zaleta kursów, korepetycji i szkoleń internetowych, które celują w konkretne umiejętności.

1/5 – (1 głosów)