846 zł kosztowało średnio ubezpieczenie OC w czerwcu według danych z kalkulatora na mubi.pl. Taki wydatek to spore obciążenie dla portfeli wielu kierowców, więc nic dziwnego, że część z nich zdecydowała się na zapłatę w ratach. Czy dobrze na tym wyszli?

Patrząc w kalendarz, zauważyłeś, że zbliża się dzień, w którym wygasa polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu. Z przerażeniem stwierdziłeś, że trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni, tymczasem dopiero co wydałeś większość oszczędności na wakacje. I co teraz? Przecież jeśli nie kupisz OC, czeka Cię ogromna kara! Na szczęście jest rozwiązanie: najtańsze ubezpieczenie OC znajdziesz na Mubi, a w dodatku będziesz mógł je kupić na raty.

Czy zakup ubezpieczenia OC zawsze można rozłożyć na raty?

System ratalny jest powszechny praktycznie wszędzie, więc również branży ubezpieczeniowej nie mogło to pominąć. Wciąż zdarzają się jednak firmy, które nie oferują płatności w częściach lub robią to tylko w określonych przypadkach. Jak takie znaleźć? Spokojnie, nie musisz samodzielnie przeglądać stron internetowych lub regulaminów ubezpieczycieli. OC na raty kupisz na mubi.pl, wcześniej już w 3 minuty wyliczając tam najlepszą dla siebie składkę.

Pierwsze, co trzeba zrobić, to wypełnić formularz online na mubi.pl. Po uzupełnieniu danych kalkulator wyświetli listę ofert od różnych firm. Wybierając jedną i klikając w „Szczegóły oferty”, zobaczysz dokładne informacje na jej temat, w tym również, jeśli jest taka opcja, liczbę rat i cenę ubezpieczenia w poszczególnych wariantach – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

O ile większość towarzystw ubezpieczeniowych ma uwzględnioną w swojej ofercie możliwość płatności ratalnej, firmy różnią się już choćby pod względem liczby rat, na ile można rozłożyć zakup.

  • Tylko 2 raty oferują Allianz, Generali, LINK4 i Proama.
  • Na 2 lub 4 raty mogą liczyć klienci AXA Direct, Benefii, HDI, PZU, Warty, Uniqi i Wienera.
  • Najwięcej możliwości, bo 2, 4 lub 12 rat mają kupujący OC w Avivie, mtu24 i You Can Drive.

Komu opłaci się kupić ubezpieczenie OC na raty?

Oczywiście zakup OC na raty jest dostępny dla każdego, ale zanim się na niego zdecydujesz, rozważ dobrze wszystkie za i przeciw. Sprawa nie jest bowiem tak oczywista, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać i czasem po prostu lepiej będzie zapłacić całość kwoty za ubezpieczenie od razu, niż rozbijać ją na części.

Przede wszystkim decyzję należy uzależnić od ceny za OC, jaką masz do zapłaty. A te mogą być diametralnie różne, co widać po czerwcowych zestawieniach z porównywarki Mubi. Według nich, w czerwcu wszyscy użytkownicy płacili za OC średnio 846 zł, ale już kierowcy w wieku 18-25 lat aż 1477 zł! Niestety dla nich, ubezpieczyciele uważają młode osoby za grupę najwyższego ryzyka, znacząco podwyższając ich składki OC.

Jeśli więc zaliczasz się do takiej grupy właścicieli samochodów, płatność ratalna za OC to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Owszem, całościowo przyjdzie Ci zapłacić jeszcze więcej, ale dla wielu młodych osób będzie to mimo wszystko lepsze wyjście, niż jednorazowy wydatek w wysokości ok. 1500 zł. A na tyle trzeba się szykować, szczególnie jeśli jesteś jedynym właścicielem swojego samochodu.

Co innego w przypadku, gdy dopiszesz do polisy współwłaściciela – najlepiej osobę starszą, mogącą się pochwalić wieloletnią, bezszkodową historią ubezpieczenia. Przy takim rozwiązaniu średnia cena OC jest już znacznie bardziej przystępna i wynosi 1181 zł.

Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, że pierwszą ratę musisz zawsze zapłacić najpóźniej w dniu startu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli to zrobisz, ubezpieczyciel nie będzie mógł wypowiedzieć Ci umowy, nawet jeśli zaczniesz zalegać z zapłatą kolejnych rat. Takie postępowanie ma jednak konsekwencje, bo gdy polisa dobiegnie końca, firma nie przedłuży Twojego OC i będzie się domagać uregulowania należności.

O ile droższe jest ubezpieczenie OC na raty?

Raty niestety prawie zawsze równają się odsetkom, dlatego dzieląc zapłatę za ubezpieczenie na części, trzeba liczyć się z tym, że ostatecznie wydasz nieco więcej, niż początkowo zakładałeś. Ile dokładnie?

Jak pokazały wyliczenia na mubi.pl z tego miesiąca, różnica w dopłatach pomiędzy kwotą wydawaną na OC jednorazowo, a płatną w ratach, wahała od 5% do nawet 23% ceny początkowej, w zależności od firmy i pakietu. Największe zwyżki wyliczono klientom mtu24 (, najniższe z kolei oferowało LINK4.

Trzeba jednak pamiętać, konkretne kwoty są uzależnione od liczby rat oraz pierwotnej ceny OC. O zupełnie innym wydatku będzie więc mówił kierowca, który dopłacając 23% do początkowej ceny wydał o 209 zł więcej (696 zł w jednej racie, 905 zł w czterech), a inaczej zobaczy to osoba, dla której 23% wyniesie aż 542 zł (1837 zł w jednej racie, 2379 w czterech).

W najkorzystniejszej sytuacji będą zaś klienci Avivy, którzy mają wykupione OC w tym towarzystwie i zdecydują się je przedłużyć na kolejny rok. Jeśli zrobią to do 20 sierpnia, otrzymają możliwość rozłożenia składki na 2 raty (tylko OC) lub 2-4 raty (OC + AC) bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zakup OC na raty – kiedy takie rozwiązanie jest opłacalne?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany