Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Prawa i obowiązki kuriera- co warto wiedzieć?

Prawa i obowiązki kuriera- co warto wiedzieć?

Korzystanie z usług firm kurierskich stało się coraz powszechniejsze, a wszystko za sprawą zakupów internetowych. Dzięki nim w prosty sposób można zamówić z dostawą do domu niemal dowolną rzecz. Zanim do naszych drzwi zapuka kurier, warto dowiedzieć się jaką są jego szczegółowe obowiązki. Często mylnie wychodzimy z założenia, że powinien wydać nam resztę bądź wnieść przesyłkę na 4 piętro. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Sprawdzanie przesyłki przy kurierze

Wielu sprzedawców online prosi swoich klientów o sprawdzenie nadanej przesyłki w obecności kuriera. Ma to pomóc stwierdzić, czy dany towar nie został uszkodzony w transporcie, ponieważ za powstałe w ten sposób ewentualne zniszczenia odpowiada przynajmniej po części firma kurierka. Jak się jednak okazuje, w momencie gdy protokół odbioru paczki został podpisany, kurier nie ma obowiązku czekać aż klient otworzy przy nim paczkę. Jeżeli jednak prośba o jej rozpieczętowanie nastąpi jeszcze przed pokwitowaniem odbioru, to jak najbardziej mamy prawa żądać tego od kuriera. Na uwadze musimy mieć jednak fakt, że w przypadku, gdy towar będzie nieuszkodzony, może ponieść dodatkową opłatę za tego rodzaju usługę. Kurier traci przecież czas, który mógłby poświęcić na dostarczenie przesyłki do innego klienta. Nieco inaczej traktowana jest ta kwestia w epaka.pl, gdzie prośby klientów stawiane są na pierwszym miejscu.

Kiedy kurier ma obowiązek dostarczyć towar do mieszkania?

Obowiązkiem kuriera jest dostarczenie paczki pod drzwi klienta, o ile jej waga nie wynosi więcej niż 30 kg. W innym przypadku może odmówić jej wnoszenia na piętro bądź tuż pod same drzwi. W niektórych firmach kurierskich istnieje możliwość wykupienia dodatkowo takiej usługi. Jeżeli zatem zamawiamy towar pokaźnych gabarytów, to dobrze się wcześniej zorientować, w jaki sposób zostanie doręczona nam przesyłka.

Wydawanie reszty przez kuriera

Znaczna część przesyłek wysyłanych jest za pobraniem, co oznacza, że adresat paczki musi za nią zapłacić przy odbiorze. Kurier nie ma jednak obowiązku posiadania przy sobie pieniędzy, ani tym bardziej wydawania nam reszty. Warto więc o tym pamiętać i odłożyć dokładną kwotę, aby nie tracić niepotrzebnie czasu. Owszem, może się zdarzyć, że kurier wyda nam resztę, jednak wynika to wyłącznie z jego dobrej woli.

Kurierzy pełnią funkcję dostawców przesyłek i posiadają swoje prawa, jak również obowiązki. Często klienci oczekują od nich zbyt wiele, co po części może wynikać z niewiedzy. Niemniej dobrze jest dowiedzieć się, w jakich sytuacjach kurier ma prawo odmówić spełnienia naszej prośby. 

 

4.7/5 – (3 głosów)