Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wygodny fotel do salonu – na co zwracać uwagę?
Obraza

Wygodny fotel do salonu – na co zwracać uwagę?

Zadaniem fotela jest przede wszystkim zapewnienie domownikom wypoczynku. Dlatego nawet najpiękniejszy czy najbardziej designerski mebel jest bezużyteczny, jeśli nie daje komfortu. Jakie cechy powinny mieć wygodne fotele do salonu?

Fotele wypoczynkowe – najważniejsza wygoda

Nie każdy salon jest na tyle duży, aby oprócz kanapy lub narożnika, znalazło się w nim jeszcze miejsce na fotel czy dwa. Jednak wszędzie, gdzie jest taka możliwość, warto postawić na ten mebel z prostej przyczyny. Nic nie zapewnia takiego relaksu, jak odpowiednio dobrany fotel. Trudno wyobrazić sobie bardziej odprężające chwile niż te, gdy jesteśmy zatopieni w wygodnym fotelu z ciekawą książką, kieliszkiem wina albo pogrążeni w rozmowie z kimś bliskim. Nie bez przyczyny wielu domowników ma swój ulubiony fotel, a odstąpienie go komuś innemu nierzadko oznacza zaszczyt. Jednak wybranie takiego mebla, z którym będziemy naprawdę zżyci, wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego ergonomię:

  • Wysokość oparcia, która zapewnia komfort kręgosłupa, wynosi minimum 60 cm;
  • Optymalna szerokość i głębokość to minimum 40 cm;
  • Wygodne fotele do salonu powinny mieć podłokietniki, dzięki którym część ciężaru ciała spoczywa na ramionach, co z kolei odciąża kręgosłup;
  • Fotele wypoczynkowe powinny być wykonane z materiału, który jest na tyle miękki, abyśmy mogli zagłębić się w siedzisku na minimum 2 cm.

Mniej istotny jest kształt fotela, ponieważ przy zapewnieniu podstaw ergonomii, komfort zapewni nam zarówno mebel oszczędny w formie, np. przypominający krzesło, jak i przepastny model z tzw. „uszami”. Niektóre fotele wypoczynkowe są profilowane lub wyposażone w poduszki na wysokości krzyżowego odcinka kręgosłupa. To dodatkowy atut, który pozwala zadbać o prawidłową pozycję ciała i daje wrażenie wyjątkowego odprężenia.

Fotel do salonu – jakość wykonania

Jakość wykonania ma w tym przypadku ogromne znaczenie, trudno bowiem wyobrazić sobie relaks na meblu, który jest niestabilny czy wyprodukowany z byle jakich komponentów. To w zasadzie pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ fotel jest przedmiotem, który ma nam służyć przez lata. Wygodne fotele do salonu powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów, zarówno jeśli chodzi o stelaż, jak i materiał, którym zostały obite.

Jednym z najlepszych materiałów, zarówno pod względem jakości, jak i trwałości, jest oczywiście skóra, jednak nie każdy lubi chłodne wrażenie, które daje w pierwszym kontakcie. Jeśli zdecydujemy się na tapicerkę z tkaniny, sprawdźmy czy jest ona szlachetna i dobrej jakości. Sztuczny, tani materiał szybko się zniszczy przy częstym użytkowaniu i nie zapewni odpowiedniego komfortu podczas wypoczynku. Tapicerka ma ogromny wpływ na jakość relaksu w przypadku wszystkich mebli, a zwłaszcza takich jak fotele wypoczynkowe.

Dodatkowym atutem w przypadku foteli do salonu są zdejmowane pokrowce, które można wyprać lub oddać do czyszczenia. Taka opcja podwyższy komfort użytkowania mebla, ponieważ nie będziemy się martwić o jego ewentualne zabrudzenie.

Oceń