Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Fotele ergonomiczne, czyli jakie? Cechy charakterystyczne
photo--abda

Fotele ergonomiczne, czyli jakie? Cechy charakterystyczne

Około 70% Polaków pracuje w tak zwanej wymuszonej pozycji siedzącej. Oznacza to, że takie osoby przez wiele godzin utrzymują swoje ciało w nienaturalnym ułożeniu, narażając się potencjalnie na dolegliwości bólowe i problemy z kręgosłupem. Z tego powodu warto zainwestować w fotele ergonomiczne. Odpowiednia konstrukcja mebla odciąża plecy, podpiera odcinek lędźwiowy i sprawia, że praca staje się zdrowsza… i efektywniejsza. Jak wybrać fotel ergonomiczny? Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu, i dlaczego warto się na niego zdecydować?

1. Fotele ergonomiczne – czym się wyróżniają?

2. Cechy charakterystyczne dobrego fotela biurowego

3. Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?

4. Opcje warte uwagi

To, jaki powinien być ergonomiczny fotel biurowy, wynika z przepisów BHP. Zgodnie z regulacjami, fotele ergonomiczne są konieczne wszędzie tam, gdzie pracownik spędza przynajmniej 4 godziny dziennie. Powinny być stabilne, mobilną podstawę i konstrukcję umożliwiającą zachowanie naturalnego wygięcia kręgosłupa oraz odcinka udowego nóg. Ważna jest także możliwość regulacji.

Fotele ergonomiczne – czym się wyróżniają?

Co wyróżnia fotel ergonomiczny od innych mebli tego typu? Podstawowe kryterium sprawiające, że dany model nie jest zwykłym krzesłem biurowym, to profilowane oparcie, wygodne siedzisko oraz możliwość dostosowania ustawień do ciała siedzącej na nim osoby. Ważne są także konkretne parametry określone przepisami, między innymi:

  • siedzisko położone 45-50 cm powyżej podłogi,
  • podłokietniki regulowane na poziomie 19-25 cm od siedziska,
  • oparcie z nachyleniem regulowanym w zakresie 5 stopni do przodu oraz 30 stopni do tyłu.

Fotele biurowe powinny również zapewniać swobodę ruchów w czasie wykonywania zadań.

Cechy charakterystyczne dobrego fotela biurowego

Warto szczegółowo przyjrzeć się kryteriom, jakie powinien spełniać dobrej klasy fotel biurowy ergonomiczny. Poniżej znajdują się kluczowe parametry.

  • Oparcie

Wyprofilowane oparcie fotela powinno podpierać przede wszystkim odcinek lędźwiowy pleców. To właśnie ta część kręgosłupa jest najsilniej obciążana w pozycji siedzącej, co często skutkuje przeciążeniami. Ważne, by tył fotela przylegał do pleców na możliwie największej powierzchni. Jego funkcjonalność zdecydowanie poprawi zagłówek, o który podeprzesz kark, zmniejszając tym samym obciążenia szyi.

Warto zdecydować się na fotel z regulacją kąta pochylenia i wysokości oparcia oraz blokadą kilku pozycji.

  • Siedzisko

Istotnym atutem, który mają funkcjonalne fotele ergonomiczne, jest regulacja wysokości siedziska. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jego kształt w przedniej części. Delikatne zaokrąglenie pozwoli uniknąć ucisku naczyń krwionośnych pod kolanami. Z tego samego powodu nie powinno ono być zbyt głębokie. W przeciwnym razie łatwo przyjąć nieprawidłową, przesadnie leżącą postawę ciała. Przyjmuje się, że siedzisko powinno podpierać 2/3 długości uda. Najlepsze fotele biurowe pozwalają na regulację głębokości siedziska.

  • Regulowane podłokietniki

Funkcjonalne podłokietniki można regulować w kilku wymiarach. Dobry fotel ergonomiczny pozwala na modyfikację ich położenia nie tylko w górę i w dół, ale również do przodu i do tyłu. Dzięki temu ręce zawsze znajdą właściwe podparcie.

Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?

Nie każdy fotel obrotowy może zostać zakwalifikowany jako ergonomiczny. Aby na takie określenie zasłużyć, musi spełnić określone warunki. Jeśli jednak zdecydujesz się na właściwy model, szybko odczujesz różnicę. Dlaczego warto wybrać wysokiej klasy fotel biurowy?

Przede wszystkim długotrwała praca siedząca na niewygodnym stanowisku skutkuje bólem pleców, a często również mięśni i stawów. Tym samym zmniejsza efektywność podejmowanych działań, w skrajnych przypadkach stanowiąc nawet powód zwolnień lekarskich. Ignorowanie niekorzystnych symptomów może przełożyć się także na przewlekłe problemy ze zdrowiem, na przykład zwyrodnienia kręgosłupa czy zespół cieśni nadgarstka. Jak więc widać, fotele biurowe ergonomiczne to zdrowsi, bardziej wydajni i zadowoleni pracownicy.

Opcje warte uwagi

Wybierając fotel biurowy, możesz zdecydować się na model wyposażony w jeden lub kilka przydatnych mechanizmów. Na szczególną uwagę zasługują:

  • regulacja całego oparcia w pionie,
  • mechanizm synchroniczny, który przy zmianie kąta pochylenia oparcia automatycznie modyfikuje kąt pochylenia siedziska,
  • dodatkowe pochylenie siedziska i oparcia do przodu, dzięki czemu fotel pozwala osiągnąć lepszą pozycję przy pochyleniu nad blatem biurka,
  • funkcja anti-shock zapewniająca łagodne przejścia między ustawieniami.

Ciekawą koncepcją są także krzesła aktywne. Pod tą nazwą ukrywają się ergonomiczne meble, które dzięki swojej konstrukcji są w stanie automatycznie wprawić ciało w ruch, umożliwiając tym samym trening podczas zwykłego siedzenia na stanowisku pracy. Do krzeseł aktywnych zaliczają się wszelkiego rodzaju stołki balansujące i siodłowe. Wpływają one na aktywność mięśni pleców i tułowia, poprawę postawy ciała i lepsze krążenie krwi. Wszystko to odbywa się bez żadnego wysiłku.

Oceń