Together Magazyn » Zdrowie » Czym są dermokosmetyki?
Obrazrrrr

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty, które w ostatnich latach zdobyły dużą popularność, zwłaszcza wśród kobiet zmagających się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Nie stronią od nich jednak także mężczyźni. Coraz więcej osób sięga po dermokosmetyki, kompletując wyprawkę dla mającego przyjść na świat malucha. Gdzie można je dostać? Czy w istotny sposób różnią się od zwykłych kosmetyków dostępnych w drogeriach? Dla kogo są przeznaczone? Podpowiadamy!

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to preparaty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała dostępne wyłącznie w aptekach. Mimo że przedrostek dermo może sugerować związek z farmaceutykami, warto pamiętać, że dermokosmetyk nie jest lekiem. I choć nie może być traktowany na równi z preparatami o udowodnionym działaniu leczniczym, dermokosmetyki cieszą się dużą popularnością ze względu na działanie łagodzące i nawilżające.

Skoro dermokosmetyki zgodnie z prawem nie są lekami, czym się różnią od kosmetyków dostępnych w drogeriach? Przede wszystkim niską zawartością potencjalnie alergizujących substancji. Kosmetyki apteczne zostały stworzone dla osób posiadających szczególnie wrażliwą skórę. Dlatego nie powinny zawierać substancji mogących wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne, czyli sztucznych konserwantów, barwników czy zapachów. Warto pamiętać, że dermokosmetyki podlegają takim samym, czyli bardzo rygorystycznym, przepisom co inne kosmetyki. Zanim trafią do masowej sprzedaży, muszą przejść serię skrupulatnych badań i testów, które mają ocenić ich bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko występowania reakcji uczuleniowych. Producenci muszą zgromadzić odpowiednią dokumentację i zarejestrować kosmetyk w bazie, do której dostęp mają organy państwowe upoważnione do przeprowadzania kontroli. Każdy produkt, który trafi na rynek polski i europejski, musi posiadać etykietę z informacją m.in. o nazwie producenta, składzie i dacie ważności. Warto pamiętać, że na terenie UE obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, a także stosowania składników testowanych na zwierzętach w innych częściach świata.

Więcej informacji o produkcji i dystrybucji produktów kosmetycznych na terenie Polski i Unii Europejskiej można znaleźć w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, a także w Ustawie z dnia 4 października 2018 roku o produktach kosmetycznych.

Dla kogo są przeznaczone dermokosmetyki?

Po dermokosmetyki najczęściej sięgają osoby z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi zmagające się z nadmiernie wysuszoną, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. To preparaty polecane w szczególności osobom cierpiącym na AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry, które najczęściej objawia się świądem, czerwonymi plamkami, wykwitami i przeczosami. Na rynku dostępne są dermokosmetyki dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Zazwyczaj występują w postaci kremów, balsamów i emulsji do mycia oraz pielęgnacji twarzy i ciała. Kosmetyki dostępne w aptekach pozwalają skutecznie zminimalizować dyskomfort spowodowany nadmiernie łuszczącą się i swędzącą skórą, a także złagodzić podrażnienia powstałe na skutek zbyt częstego dotykania zmian chorobowych.

Kosmetyki z apteki – czy warto je stosować?

Dermokosmetyki mogą przynieść ulgę podrażnionej i mocno przesuszonej skórze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem preparatów do twarzy i ciała lub niepokoi Cię stan Twojej skóry skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

Na tej stronie https://gemini.pl/kategoria/kosmetyki znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Oceń