Together Magazyn » Aktualności » Wydrukuj i zagraj! Bezpłatne gry w formacie print&play!

Wydrukuj i zagraj! Bezpłatne gry w formacie print&play!

O korzyściach płynących z grania w planszówki powiedziano już wiele. Dzięki wspólnej zabawie nie tylko spędzamy czas w wartościowy sposób, ale też mamy szansę odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Ponadto wspieramy trening umysłowy zarówno małych, jak i dużych domowników oraz dbamy o rozwój łączących nas więzi.

A jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z planszówkami i nie wiemy jeszcze, które z nich sprawdzą się u nas najlepiej? Na ratunek przychodzą wersje Print & Play, które możemy bezpłatnie pobrać na nasz komputer i wydrukować, by następnie przetestować je w rodzinnym gronie.  

W domowym zaciszu

Gry w formacie Print & Play to zupełnie nowa jakość na rynku planszówkowym. W tym roku przeżywają prawdziwy rozkwit, a ich oferta stale się rozszerza. To doskonała wiadomość, bo tego typu wersje doskonale się nadają do przetestowania tytułów przed zakupem pełnowymiarowych pudełek. 

Zasada działania wersji Print & Play jest bardzo prosta: po wejściu na odpowiednią stronę musimy pobrać na nasz komputer znajdujący się na niej plik. To gotowa do druku, całkowicie bezpłatna wersja gry wraz z instrukcją. Następnie musimy odpowiednio przyciąć wydrukowane elementy, skrzyknąć domowników i już – możemy rozpoczynać rozgrywki! 

Najpopularniejsze tytuły

Wśród gier dostępnych do pobrania nie mogło zabraknąć największych planszówkowych hitów, które od lat cieszą graczy na całym świecie. 

  • Dobble, czyli gra z charakterystycznymi okrągłymi kartami, która oparta jest na ćwiczeniu spostrzegawczości. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze znalezienie i nazwanie symbolu, który łączy dwie karty. Dzięki dynamicznemu sposobowi gry, Dobble doskonale sprawdzą się w dowolnym gronie, zarówno wśród młodszych, jak i starszych domowników.
  • Wsiąść do pociągu. Jedna z najpopularniejszych gier familijnych doczekała się specjalnej wersji dostępnej do pobrania i domowej zabawy. Pozwala poznać podstawowe mechanizmy gry związane z budowaniem tras kolejowych na mapie.
  • Unlock, czyli nie lada gratka dla fanów łamigłówek i rozrywek typu escape room. Gotowe scenariusze poprowadzą nas przez pełną wyzwań przygodę. Aby wygrać, będziemy musieli wysilić umysł i rozwiązać szereg zagadek, przygotowanych przez twórców gry.
  • Dixit. Przepięknie ilustrowana gra pełna pobudzających wyobraźnię grafik. Doskonała do wspólnej, integrującej zabawy, podczas której będziemy wymyślali i odgadywali skojarzenia do wieloznacznych kart.

Na dobry początek

Wspomniane wyżej klasyki stanowią doskonały pierwszy krok w świat nowoczesnych gier planszowych. Ale nie tylko one będą odpowiednie dla początkujących! Tak naprawdę większość gier, które doczekały się wersji Print & Play, cechują proste zasady i wciągający sposób zabawy. To niezwykle uniwersalne tytuły, a to, po który sięgniemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. 

Jeśli szukamy dynamicznej rozrywki, która zapewni solidny trening naszym szarym komórkom, warto wybrać Cortex. To gra karciana pełna zagadek takich jak labirynty, puzzle czy zapamiętywanki, które staramy się rozwiązać zanim zrobią to przeciwnicy. Z kolei wszyscy miłośnicy historii z pewnością zachwycą się grą Timeline, w której będziemy starali się uszeregować chronologicznie ważne wydarzenia z historii świata. To doskonały przykład idealnego połączenia nauki z zabawą!

W wersji Print & Play dostępne są również rozmaite gry kalamburowe. Te klasyczne, jak Time’s Up! Kids, z pewnością zaangażują całą rodzinę do kreatywnego myślenia przy prezentowaniu kolejnych wylosowanych haseł. Z kolei dla tych, którzy nie przepadają za wychodzeniem na środek i pokazywaniem, ciekawą alternatywą jest Koncept Kids, w którym słowa prezentujemy za pomocą planszy z różnorodnymi grafikami.

Na wyciągnięcie ręki

Jak widać gier dostępnych do pobrania jest naprawdę sporo – a te wymienione to tak naprawdę dopiero początek listy! Warto więc skorzystać z okazji i sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzą się wśród naszych domowników. Może jesień i zima będą okazją do przeprowadzenia wielkich, domowych rozgrywek? Albo właśnie gry Print & Play pozwolą odciągnąć nasze maluchy (i nas!) na chwilę od ekranu, by wspólnie spędzić czas? Jedno jest pewne: koniec z wymówkami, gdy dobra zabawa jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy komputer, drukarka i odrobina dobrych chęci.

5/5 – (3 głosów)