Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Piękne i łatwe w uprawie kwiaty wieloletnie do ogrodu
Liliowce jako piękne i łatwe w uprawie kwiaty wieloletnie do ogrodu

Piękne i łatwe w uprawie kwiaty wieloletnie do ogrodu

Ogród ozdobny to nie tylko trawnik i mało wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację iglaki. Warto zadbać o to, aby znalazły się w nim również kwiaty ogrodowe wieloletnie, które przez długi czas – co roku – będą cieszyć nasze oczy. Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie są dobrym wyborem? Na co się zdecydować, aby ogród był piękny, a nakład pracy możliwie jak najmniejszy? Sprawdźmy!

Jakie kwiaty do ogrodu: liliowce

Liliowce – bo właśnie o nich mowa – to jedne z piękniejszych kwiatów wieloletnich, które są proste w uprawie i nie wymagają w zasadzie żadnych zabiegów. Zaczynają kwitną w czerwcu – lipcu i cieszą nasze oczy aż do końca lata. Kwiaty wyrastają z kępy liści.

Przykładową ofertę liliowców znajdziemy na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Liliowce-ogrodowe/94.

Pojedynczy kwiat liliowca jest mało trwały – utrzymuje się nie dłużej niż dobę. Codziennie rozwija się jednak wiele kwiatów. Te przekwitnięte są za chwilę zastępowane przez kolejne. Liliowce to kwiaty ogrodowe wieloletnie, które świetnie będą czuły się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i lekko zacienionym. Ogromny wybór odmian sprawia, że każdy właściciel ogrodu znajdzie liliowce idealnie wpisujące się kolorystykę i charakter ogrodu.

Liliowce jako piękne i łatwe w uprawie kwiaty wieloletnie do ogrodu

Jakie odmiany liliowców wybrać?

Wśród odmian liliowców znajdują się zarówno te niskie, jak i wysokie. Do najpopularniejszych odmian niskich zalicza się:

 • Stella d’Oro – zachwyca kwiatami w ciemnożółtym kolorze;
 • Pixie Parasol – ten gatunek liliwca zakwita ma morelowopomarańczowo;
 • Little Missy – to gatunek o kwiatach bordowo – różowych. Cechą charakterystyczną jest cienkie obrzeże w kolorze białym.

Wszystkie wskazane odmiany liliowców nie przekraczają czterdziestu centymetrów wysokości. Odmiany średniowysokie i wysokie to między innymi:

 • Daring Dilemma – zachwyca kwiatami w różowym kolorze ze śliwkowym oczkiem, płatki mają charakterystyczną falbankę, która dodaje im uroku;
 • Starling – to liliowiec o dużych kwiatach w ciemnobordowym kolorze;
 • Bandolero – to odmiana o kwiatach pełnych w kolorze pomarańczowym;
 • Halina;
 • Kwanso.

Jakie kwiaty do ogrodu? A może jeżówki?

To kolejne, naprawdę ciekawe kwiaty do ogrodu, które raz posadzone przez nam towarzyszyły przez wiele lat. Podobnie jak liliowce, dostępne są w większości internetowych sklepów z sadzonkami. Jeżówki zakwitają mniej więcej w połowie lata, a kwitnienie utrzymuje się aż do jesieni.

Wybierać można między odmianami w kolorze żółtym, różowym, białym, karminowym. Doskonale udają się na każdej, nawet dość przeciętnej glebie. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych. Co ważne, jeżówki wabią motyle. Sadząc je w ogrodzie, możemy więc być pewni, że te piękne owady również się w nim pojawią.

Do najpiękniejszych odmian jeżówek zalicza się:

 • Alba – to odmiana zakwitająca na biało;
 • Magnus – to jedna z silniej rosnących jeżówek, zakwita na purpurowo;
 • Green Envy – odmiana, której kwiaty języczkowe mają na początku barwę zieloną. Wraz z rozwojem przybierają kolor różowy u nasady. To jedna z piękniejszych odmian.

Odmian jeżówek – podobnie jak liliowców – jest oczywiście znacznie więcej. Są to jedne z bardziej lubianych kwiatów wieloletnich do ogrodu, które sprawdzają się na wysokie rabaty.

Kolejna propozycja – piwonie!

Piękna piwonia w ogrodzie wieloletnim

Jeśli chodzi o ciekawe kwiaty do ogrodu wieloletnie, to nie można pominąć piwonii. To jedne z bardziej efektownych kwitnących roślin wieloletnich. Zakwitają w maju i czerwcu. Dostępne są odmiany o różnym kolorze, ale najwięcej jest tych, które zakwitają na różowo. Za najbardziej ozdobne uważane są piwonie ciemnoczerwone oraz białe.

Aby pięknie kwitły, najlepiej posadzić je na glebie średnio żyznej i przepuszczalnej. Dobrze udają się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Każdy naprawdę dobry internetowy sklep z sadzonkami ma w swojej ofercie piwonie.

Wśród piwonii znajdują się między innymi odmiany o intensywnie pachnących kwiatach. Zalicza się do nich:

 • Pecher – to odmiana o zwartym pokroju, dorastająca do około metra;
 • Miss Eckhardt – piwonia ta dorasta do dziewięćdziesięciu centymetrów, kwitnienie zaczyna już w maju;
 • Monsieur Jules Elie – podobnie jak odmiana Pecher dorasta do około metra. Zakwita w maju, zachwycając wyjątkowo dużymi kwiatami.

Piwonie zapachem kwiatów przypominają róże. Warto sadzić je w pobliżu kącików wypoczynkowych, aby rozkoszować się wyjątkowym zapachem.

Jakie kwiaty do ogrodu? Świetnie sprawdzą się ciemierniki!

Ciekawe kwiaty do ogrodu wieloletnie to bez wątpienia ciemierniki. Są to jedne z bardziej niezwykłych roślin, jakie można zasadzić w ogrodzie. Nie zakwitają ani wiosną, ani latem, ani też jesienią. Cieszą nasze oczy w listopadzie i grudniu i to właśnie z tego powodu są często określane mianem róż Bożego Narodzenia.

Ozdobą ciemierników są jednak nie tylko kwiaty, ale również liście, które są skórzaste i mają ciemnozielony kolor. Wiele osób jest przekonanych, że rośliny te mają duże wymagania. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Można sadzić je nawet na dość ubogich stanowiskach. Świetnie znoszą nie tylko półcień, ale udają się nawet na stanowiskach zacienionych. Podczas mroźnych i bezśnieżnych zim mogą przemarzać dlatego warto je wówczas okrywać. Żyją kilkadziesiąt lat, nie wymagając w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Floksy w ogrodzie

Kwiaty ogrodowe wieloletnie, które zachwycają nasze oczy to również floksy. Niewątpliwym atutem tych roślin jest to, że zdobią nie tylko nasze ogrodowe rabaty, ale sprawdzają się także we flakonach. Nie są to rośliny wymagające. Sadzić można je na każdej glebie, wybierając dla nich stanowisko słoneczne. Floksy udają się również w miejscach zacenionych, ale zdecydowanie mniej wówczas kwitną. Floksy skrzydlaste to dobry wybór, jeśli szukamy rośliny do zadarniania. Można obsadzać nimi zarówno skalniaki, jak i ścieżki.

Jakie kwiaty do ogrodu: astry wieloletnie

Kwiaty ogrodowe, które zaliczają się do roślin wieloletnich, a które znane były już naszym babciom to również wieloletnie astry znane również pod nazwą astrów nowobelgijskich. Co jednak ciekawe, nie są to kwiaty zakwitające latem. Barwią rabaty od końca sierpnia aż do pierwszych większych przymrozków. Rośliny te udają się najlepiej na stanowiskach żyznych i obfitujących w wapń. Należy je sadzić w miejscach nasłonecznionych.

Jeśli chodzi o odmiany astrów nowobelgijskich, to na uwagę bez wątpienia zasługują:

 • Nancy Ballard – dorasta do stu dwudziestu centymetrów, zakwita na fioletowo, najlepiej prezentuje się sadzony w grupach obejmujących kilka sadzonek. W wietrzne i deszczowe jesienie warto stosować podpory, które uchronią roślinę przez zniszczeniem;
 • Starletta – to odmiana poleca przede wszystkim z uwagi na wysoką odporność na choroby pleśniowe. Jest to jedna z tych odmian, która wymaga utrzymywania stale wilgotnego podłoża. Odmiana zakwitająca wyjątkowo wcześniej, bo już w połowie lata.

Astry nowobelgijskie warto wprowadzić do ogrodu po to, aby było w nim kolorowo również jesienią.

Lawenda oraz szałwia

To rośliny wieloletnie, które poleca się wszystkim miłośnikom nie tylko kwiatów, ale również ziół. Lawenda i szałwia świetnie nadają się na stanowiska sucha i słoneczne. Można wykorzystywać je jako rośliny na obwódki. Z uwagi na to, że są to rośliny pochodzące z klimatu dużo bardziej ciepłego zimą warto osłonić je od mrozu. Kwiaty lawendy warto suszyć, a następnie wykorzystać je do samodzielnego przygotowania pachnących woreczków. Lawenda wymaga przycinania, ale poradzi sobie z tym każdy nawet początkujący ogrodnik. To roślina, która wprowadzi do ogrodu nie tylko wyjątkowy, śródziemnomorski klimat, ale również niesamowity zapach. Wystarczy delikatnie ją poruszyć, aby aromat rozszedł się po okolicy.

Sadzonki bylin do ogrodu można obecnie kupić bez większego problemu. Wystarczy postawić na internetowy sklep z sadzonkami. Wskazane kwiaty ogrodowe wieloletnie to jedynie niewielka część tego, co znaleźć można w sprzedaży. Sadzonki bylin do ogrodu są bardzo różne, co sprawia, że każdy chcący urządzić swój ogród znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto także dowiedzieć się jakie kwiaty wybrać na balkon. Nie każdy z nas bowiem może cieszyć się przydomowym ogródkiem. O tym, co ozdobi naszą przestrzeń balkonową, przeczytamy na http://www.trinet.com.pl/jakie-kwiaty-na-balkon/.

Źródła:

5/5 – (1 głosów)