Together Magazyn » Aktualności » Ferie zimowe 2017 czas zacząć!

Ferie zimowe 2017 czas zacząć!

W województwie pomorskim już od 16 stycznia rozpoczyna się zimowa przerwa w nauce. Fakt, że dzieci pozostają na ferie w mieście, nie musi oznaczać, iż będzie im doskwierać nuda. Przedstawiamy wybrane propozycje ciekawego spędzenia ferii w Trójmieście, które mogą mieć swój wyjątkowy wymiar.

Twórczy wymiar ferii

Aby tworzyć, potrzeba natchnienia i… wolnego czasu, a tego ostatniego nie brakuje przecież w trakcie ferii. Można zatem wykorzystać go w sposób twórczy, a o natchnienie zadbają już inni. Klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury na gdańskiej Zaspie zaprasza wszystkich tych, którzy chcieliby stworzyć własnoręcznie zaprojektowaną i wykonaną formę z gliny, na warsztaty z ceramiki. Dzieci o nieokiełznanej wyobraźni mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych, gdzie będą miały okazję spróbować swoich sił w dowolnej technice. Ponadto pod okiem pani Hanny Kośmickiej będzie można stworzyć własną pacynkę. Nie zabraknie też filmowych wrażeń – dwa razy w tygodniu będą obywać się seanse kinowe przygotowane z myślą o młodych widzach.

Z kolei Pracownia Artystyczna Gdańskiej Galerii Miejskiej (wejście od ul. Grobla 1/2) przygotowała zajęcia dla dzieci z tworzenia linorytu, które będą się odbywać w poniedziałki i środy (16, 18, 23, 25 stycznia) w godzinach 11.00–13.00. Uczestnicy zainteresowani poznaniem tej techniki będą mogli się nauczyć zasad projektowania i wykonywania prawdziwych dzieł sztuki. Gotowe matryce będą odbijane na prasie graficznej, a do domu można będzie zabrać gotową grafikę. Po zajęciach planowane jest zwiedzanie aktualnej wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Gdańska Pracownia Koty na Płoty przygotowała ofertę dla małych miłośników dobrego fasonu. Zajęcia „Dzieci szyją”, jak sama nazwa wskazuje, są ukierunkowane na działania użytkowe. I to w dosłownym znaczeniu, gdyż każdy z uczestników w ciągu dniu kursu wykona po dwie sztuki odzieży. Warsztaty zakończy pokaz mody, który zostanie uwieczniony na sesji zdjęciowej. Zajęcia będą się odbywać przy ul. Słowackiego 19 w Gdańsku-Wrzeszczu, w godzinach 8.00–15.00.

W ostatni czwartek ferii (26.01) warto wybrać się go Teatru Miniatura na sztukę „Tajemnica kina”. Lasse i Maja wraz z widzami mają zagadkę do rozwiązania – ktoś kradnie psy mieszkańców miasteczka Valleby i żąda za nie ogromnych okupów. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja – bezradna. Jak się zakończy ta tajemnicza historia? Przekonajcie się sami! Początek spektaklu o godzinie 10.00.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku-Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) zaprasza w dniach 16–20 stycznia (godz. 10.00–15.00) na warsztaty z książki obrazkowej dla dzieci „Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną?”. W trakcie warsztatów uczestnicy będą poznawać tajniki tradycyjnych technik graficznych oraz pogłębią swoją wiedzę na temat sztuki współczesnej. Dowiedzą się, jak wyglądała praca grafika dawniej i dziś, własnoręcznie sprawdzą jak funkcjonuje prasa drukarska oraz odkryją nowe środki wyrazu artystycznego. Nauczą się podstaw projektowania oraz tworzenia ilustracji. Przekazana wiedza w połączeniu z nowymi narzędziami ekspresji umożliwi uczestnikom wcielenie się w rolę młodych projektantów graficznych, którzy w dalszej części warsztatów stworzą od podstaw serię różnorodnych grafik. Powstanie z nich mały przewodnik po świecie sztuki współczesnej. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci z grupy wiekowej 8–14 lat.

Spotkania z historią

W styczniowy weekend, 21 i 22 stycznia, warto zawitać do Muzeum Emigracji w Gdyni. Oprócz atrakcyjnego kontaktu z historią XX wieku, będzie tam można spotkać tajemniczą Agentkę X, która zleci dzieciom (w wieku 11–15 lat) sekretną misję na terenie placówki. Prawdopodobnie w jej agencji detektywistycznej działa szpieg… Postanowiła więc działać na własną rękę. Pod przykrywką zajęć edukacyjnych, chce poprosić dzieciaki o wykonanie zadań. Istnieje uzasadniona obawa, że dorosłe osoby myszkujące po muzeum wzbudziłyby podejrzenia. Takie zachowanie całkowicie przystaje młodzieży i dzieciakom, a nikt nie będzie się spodziewać, że wykonują one poważną, szpiegowską robotę! Jesteście ciekawi, co będzie dalej? Koniecznie odwiedźcie Muzeum Emigracji w styczniową sobotę i niedzielę (godz. 17.00–18.30).

Zima w Stoczni” to już piąta edycja sprawdzonej formuły warsztatów organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. W tym roku będzie można wyruszyć w podróż wehikułem czasu, czyli poznać przedmioty codziennego użytku sprzed 30 lat i zabawić się w planowanie przyszłości. Do wspomnień sprzed lat, gdy dzieci miały znacznie mniej możliwości zimowych rozrywek, nawiązują również zajęcia „Zimowa przygoda”. Natomiast „Bajkopisarze” to zajęcia twórcze, których głównym celem będzie napisanie własnej bajki i podróż w głąb wyobraźni.

Do nieco dawniejszych czasów przeniesiemy się na sopockim Grodzisku. W dniach 17–20 i 24–27 stycznia najmłodsi miłośnicy historii będą mogli się przekonać, jak wyglądało życie 1000 lat temu, poznać uzbrojenie Słowian i wikingów czy spróbować swoich sił w malarstwie ściennym. Zaplanowano również ognisko z możliwością upieczenia kiełbasek, warsztaty garncarskie i gry planszowe. Zajęcia będą trwały w godzinach 10.00–14.00. Mogą w nich brać udział zarówno zorganizowane grupy, jak i indywidualni uczestnicy. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało „Historyczne Ferie” z wieloma atrakcjami. Zwiedzanie będzie połączone z zabawą, która umożliwi poznanie historii i kultury XVIII-wiecznego Gdańska. Zajęcia będą prowadzone od wtorku do piątku w godz. 10.00–11.30 w Oddziałach MHMG oraz w Sali Edukacyjnej (Ratusz Głównego Miasta) w godz. 10.00–11.00 i 12.30–14.00. Uczestnicy będą mogli m.in. spotkać się z Panienką z Okienka, poznać tajemnice gdańskiej medycyny czy poszukać zaginionego skarbu w Domu Uphagena.

Coś dla aktywnych

W dniach 16–20 i 23–27 stycznia dzieci i młodzież szkolna będzie mogli wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Lechia Tennis Club (ul. Traugutta 29). Zaplanowano aktywny program sportowo-rekreacyjny (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy).

Jeśli tęsknicie za szumem fal, nie musicie czekać do lata. Zagospodarujcie swój wolny czas na wizytę w sopockim Aquaparku. Na miłośników mocnych wrażeń i dobrej zabawy czekają zjeżdżalnie i baseny dla całej rodziny. Po basenie można wybrać się na bowling do pobliskiej kręgielni. Rywalizacja na torach to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu w rytmie aktywności i zdrowej rywalizacji.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Aquaparku Reda, być może właśnie w te ferie będzie ku temu odpowiednia sposobność. Na miejscu czeka na Was 500 metrów zjeżdżalni, 500 pontonów, 15 rekinów i… 2,5 mln litrów wody, a przede wszystkim – dużo świetnej zabawy dla całej rodziny. Najmłodsi mogą oddać beztrosko się bawić na wspaniałym okręcie wyposażonym w siedem zjeżdżalni.

Mieszkańców południowych dzielnic Gdańska powinna zainteresować oferta przygotowana przez Gdański Ośrodek Sportu. W dniach 16–20 oraz 23–27 stycznia dzieci i młodzież szkolna w wieku od 7–16 lat (szkoły podstawowe i gimnazja) będą mogły korzystać z basenu pływackiego na gdańskim Chełmie (ul. Chałubińskiego 13). Na tym samym obiekcie będą również prowadzone zajęcia z rodzinnego pływania, zimowej szkoły ratownictwa, hokeja podwodnego czy nurkowania.

Sportowe półkolonie zimowe przygotował Sport Park Przymorze Zajęcia będą się odbywać w dwóch turnusach: 16–20 i 23–27 stycznia. Na małych miłośników sportu będą czekać nowe atrakcje. Codziennie będzie można trenować tenis lub piłkę nożną oraz uczestniczyć w grach i zabawach.

Najmłodsi fani sportu powinni pamiętać o półkoloniach na Fun Arenie przy Stadionie Energa Gdańsk, gdzie czeka na nich pięć dni świetnej zabawy z animatorami oraz trenerami parkour, którzy wprowadzą uczestników w świat zabawy ruchem. W czasie zajęć będzie można się nauczyć, jak bezpiecznie i w sposób kontrolowany wykorzystać swoje ciało w codziennych zabawach i treningach. Dwa turnusy przewidziano w terminach 16–20 i 23–27 stycznia. Codziennie przewidziano inną atrakcję dnia, dzięki której pojawi się nowa dawka niezapomnianych atrakcji.

Trochę przyjemniejsza nauka

Wprawdzie ferie to czas odpoczynku od nauki, ale przecież nikt nie będzie Was odpytywał, przeprowadzał klasówek i testów! Można i warto zapoznać się w tym czasie z nieco przyjemniejszymi formami nauki. Na przykład, czy wiecie, jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? Co zobaczył mały Jan z Kolna? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne? Na te wszystkie pytania będą mogli odpowiedzieć uczestnicy ferii organizowanych przez Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Pierwsze zajęcia dotyczą historii stroju nurka i… jego przyszłości: uczestnicy warsztatów zaprojektują skafander nurkowy na miarę 2090 roku. Z kolei na warsztatach fizycznych młodzi naukowcy zapoznają się z właściwościami ciśnienia hydrostatycznego oraz prawa Pascala.

Czy wiesz, co znajdziesz w ulubionych przekąskach? Czy możemy rozłożyć je na czynniki pierwsze? Jak zastąpić konserwanty? I co mają wspólnego jogurty chrząszczami? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć podczas Interaktywnych Warsztatów Rodzinnych „Tajemnicze E”, które odbędą się w Centrum Nauki Experyment Gdynia. Dobra zabawa i spora dawka wiedzy, czyli dwa w jednym dla całej rodziny! Zajęcia odbędą się 14 i 15 oraz 28 i 29 stycznia w godzinach 12.00 i 15.00. Z kolei warsztaty „GENialna genetyka” (21–22.01, godz. 12.00 i 15.00). Warsztaty dedykowane seniorom z wnukami z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygoda z GENialnymi zagadkami genetycznymi to propozycja dla młodych odkrywców od siódmego roku życia wraz z dziadkami. Salka warsztatowa zamieni się na godzinę w laboratorium, aby poprzez zabawę, nauczyć się m.in. przygotowywania materiałów do obserwacji pod mikroskopem. Na warsztatach młodzi naukowcy m.in. przeprowadzą izolację DNA z owocu, stworzą własny preparat z cebuli, dokonają obserwacji przygotowanego preparatu pod mikroskopem i przygotują drzewo dziedziczenia w rodzinie.

Wyspa Skarbów” GAK (ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo) przygotowała nieco inną formę aktywności, czyli cykl zajęć artystyczno-przyrodniczych inspirowanych żywiołem powietrza – „Wietrzne ferie”. To przede wszystkim kreatywna, dobra zabawa przygotowująca dzieci do aktywnego uczestnictwa w majowym Karnawale Latawców „Wyspy Skarbów”. Dzieci pod czujnym okiem instruktorów z różnych dziedzin będą mogły w twórczy sposób spędzić czas wolny, wzbogacić swoją wiedzę, rozwinąć umiejętności kreatywnego myślenia oraz zdolności manualnych. Każdy „wietrzny poszukiwacz” znajdzie coś dla siebie. Uczestników ferii czekają codziennie nowe zadania i zabawy. A wszystko będzie się kręcić wokół latających przedmiotów, stworzeń i tajemnicy wiatru

Ferie zimowe organizowane w Akwarium Gdyńskim podzielone zostały na program ramowy, realizowany od poniedziałku do piątku oraz wydarzenia specjalne odbywające się w soboty i niedziele. W dni powszednie spotkania w podwodnym ogrodzie będą się rozpoczynały od zwiedzenia ekspozycji Akwarium Gdyńskiego z przewodnikiem. Ten punkt programu to nie lada gratka dla gości indywidualnych zainteresowanych historiami z życia codziennego zwierząt. Po takim spacerze wśród egzotycznych i tych bliższym wodom mieszkańców będzie można przysiąść na chwilę w Sali Kinowej, aby posłuchać opowieści o ludziach zajmujących się badaniem oceanów na Ziemi. Warto sprawdzić, jaki wpływ na nasze życie mają masy słonej wody i jak nasza aktywność oddziałuje na oceany.

Na miłośników niebanalnego wymiaru nauki czekają również nowi mieszkańcy gdańskiego Centrum Hewelianum. Roboty Ping i Pong będą czekać na wszystkich zafascynowanych robotyką Na specjalnych warsztatach „Jak myśli robot?” (codziennie o godz. 12.00 i 14.00) będzie można sprawdzić na, co je stać. Czy potrafią tańczyć, ćwiczyć tai chi albo czy dają się oszukać? Będzie też okazja, by spróbować swoich sił w programowaniu ich mniejszych kolegów – ozobotów! Dla ciekawych dźwięku oddajemy do dyspozycji wystawę Wmiksuj się” (codziennie o godz. 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 i 17.00), gdzie za pomocą specjalnych urządzeń będzie można sprawdzić ryt swojego serca czy zmiksować własny utwór. Z kolei Science Show” (wtorek i czwartek: Atrakcja -> Reakcja; poniedziałek, środa i piątek: Termoakcja; weekendy: 14–15 i 28–29 stycznia: Atrakcja -> Reakcja, 21–22 stycznia: Termoakcja; wszystkie pokazy o godz. 12.00, 14.00 i 16.00) to okazja do podejrzenia reakcji chemicznych czy takich eksperymentów, jak zmieszanie ciepła z zimnem.

Tekst: Martyna Jakubowska

Oceń