Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wózki widłowe używane – dobry sposób na zakup sprzętu w niskiej cenie!

Wózki widłowe używane – dobry sposób na zakup sprzętu w niskiej cenie!

Każdy przedsiębiorca otwierający magazyn, zakład produkcyjny czy choćby niewielki biznes musi liczyć się z wieloma wydatkami i kosztami. Procedury, pozwolenia, opłaty lokali i pracowników – do tego dochodzi oczywiście zakup sprzętu. W poniższym artykule zaprezentujemy Wam jak zaoszczędzić na kupnie urządzeń do firmy, wybierając wózki widłowe używane, które są doskonałą alternatywą dla nowych urządzeń. Zapraszamy do lektury!

Atuty wózków widłowych używanych

Nie oszukujmy się, głównym atutem wózków widłowych używanych jest przede wszystkim ich niska cena. W zależności od modelu, stanu technicznego oraz rocznika – używany wózek widłowy może być nawet do 40-50% tańszy niż jego nowy odpowiednik. Niski koszt zakupu daje duże pole do popisu dla przedsiębiorców, którzy decydując się na tego typu zakup, pozostałe pieniądze mogą zaoszczędzić lub ulokować w innej inwestycji. Niewielki koszt zakupu wózka używanego to także szansa na rozwój dla firm o ograniczonym kapitale, które po prostu nie mogłyby pozwolić sobie na zakup nowego wózka prosto od dealera.
Aktualnie ceny nowych wózków widłowych czołowych to wydatek rzędu od 65 do ok 80 tys., co dla wielu małych lub dopiero startujących przedsiębiorstw stanowi zbyt wysoki wydatek. Nie każda firma jest w stanie poradzić sobie z transportem magazynowym przy użyciu tańszych ale zdecydowanie mniej skutecznych wózków paletowych, czy niewielkich ręcznych wózków transportowych. Często, w przypadku wielu zamówień, wózki widłowe to jedyne rozwiązanie kwestii transportu ładunków oraz pomocy w ich składowaniu.

Czy warto wybierać używane wózki widłowe?

czy warto wybierać wózki widłowe używane

Wielu przedsiębiorców rozważając zakup wózków widłowych używanych, zastanawia się, czy pomimo atrakcyjnej niskiej ceny, kupno tego typu pojazdu to dobra decyzja. Ważne przecież, aby zakupiony pojazd był wydajny i w pełni sprawdzał się w miejscu pracy, ułatwiając i przyśpieszając zadania związane z transportem oraz składowaniem ładunków. Najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczą żywotności oraz stanu technicznego używanych wózków. Przedsiębiorcy boją się, iż zakup tego typu sprzętów to ryzyko i prawdopodobnie urządzenia będą posiadały wiele ukrytych wad. Ale tak nie musi być!
Przede wszystkim warto zadbać o sprawdzone miejsce zakupu – większą pewność zakupu dają strony oficjalnych dealerów wózków widłowych, niż np. indywidualne oferty znajdowane w sieci. Dlaczego? Duże składy wózków widłowych czy oficjalne strony często, przed wystawieniem używanego pojazdu na sprzedaż, zajmują się jego kompleksową renowacją (mogą sobie na to pozwolić, ponieważ posiadają duże zaplecza serwisowe). Na używane wózki widłowe kupione np. tu można także uzyskać gwarancję (nie ma możliwości uzyskania jej od prywatnego sprzedawcy).
Ponadto, do używanych wózków widłowych często dołączany jest osprzęt (w cenie lub za niewielką dopłatą). Dodatkowy kompatybilny osprzęt i wyposażenie (np. zabudowane kabiny) to nie lada gratka – wózki widłowe używane z osprzętem i wyposażeniem znajdziesz np. tutaj.

Jak zadbać o wózki widłowe używane?

Jak zadbać o wózki widłowe używane?

Procedura kontrolowania stanu technicznego wózków widłowych używanych jest dokładnie taka sama jak w przypadku nowych urządzeń. Wózki używane powinny być regularnie poddawane przeglądom technicznym (ich częstotliwość zależy od rodzaju urządzenia), a ich stan powinien być monitorowany każdego dnia także bezpośrednio przez operatorów, którzy zobowiązani są do zgłaszania wszelkich usterek.
Szczególną uwagę należy zwrócić także na poziom zużycia opon oraz stan wideł do wózka widłowego, jeżeli są uszkodzone lub “starte”, należy koniecznie wymienić je na nowe. Jak prawidłowo dobrać nowe widły do wózka widłowego, dowiesz się tutaj.
Przedsiębiorca po zakupie wózka widłowego używanego musi pamiętać, iż zobowiązany jest do ponownej jego rejestracji oraz prowadzenia stałej dokumentacji, która musi być dostępna do wglądu podczas przeglądu wózka widłowego.
Obsługa wózków widłowych używanych wymaga również dokładnie takich samych uprawnień – o czym warto pamiętać zatrudniając pracowników.

Jakie wózki wybrać?

jakie wózki wybrać?

Decydując się na zakup, czy to urządzeń nowych, czy używanych, najważniejsze jest, aby były one prawidłowo dobrane do typu magazyny/przestrzeni jaką będą obsługiwać oraz rodzaju transportowanych ładunków (wagi, gabarytów, stanu):

  • w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale magazynowe, hurtownie, zakłady produkcyjne sprawdzają się urządzenia z napędem elektrycznym lub bez napędu (wózki widłowe elektryczne, wózki wysokiego składowania, wózki paletowe elektryczne oraz ręczne);
  • na zewnątrz pomieszczeń oraz w magazynach otwartych wykorzystuje się zwykle wózki widłowe spalinowe;
  • obsługę wysokich regałów zapewniają w magazynach wózki wysokiego składowania;
  • z kolei magazyny niskiego składowania oraz sklepy obsługują wózki paletowe – z masztem, elektryczne z miejscem dla operatora, prowadzone czy nawet ręczne;
  • do prac na wyboistym i nierównym terenie oraz na wzniesieniach warto wybrać wózki terenowe.

Są to oczywiście uproszczone sytuacje. W rzeczywistości często zdarza się iż jeden sprzęt pełni więcej funkcji na raz – np. wózek elektryczny na początku pobiera ładunek z ciężarówki, aby potem zawieźć go do magazynu, umieścić na regale i zająć się załadunkiem innego rodzaju towarów na ciężarówki do dalszej wysyłki. To naturalne, że funkcje te łączą się w zależności od potrzeb.

Podsumowanie

podsumowanie

Wózki widłowe używane to dobry sposób na zakup urządzeń znacząco usprawniających pracę i poprawiających jej komfort. Wykorzystanie wózków jezdniowych unoszących w operacjach transportowych zawsze daje znacznie lepsze efekty i podnosi efektywność. Obsługa wózków widłowych jest na tyle łatwa, iż uprawnienia może uzyskać każdy pracownik o minimum podstawowym wykształceniu, który nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia tego typu urządzeń.

5/5 – (1 głosów)