Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kalendarz badań USG w ciąży – sprawdź, kiedy powinnaś umówić wizytę

Kalendarz badań USG w ciąży – sprawdź, kiedy powinnaś umówić wizytę

Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna znać kalendarz badań USG w ciąży. Dzięki temu wie, kiedy ma umówić się na wizytę u lekarza, by kontrolować stan zdrowia – swój i swojego nienarodzonego potomka. Kiedy więc dokładnie powinny odbywać się wizyty u specjalisty?

Pierwsze USG w ciąży zazwyczaj panie wykonują, gdy tylko zobaczą na teście ciążowym dwie magiczne kreski, które oznaczają, że pod ich sercem rozwija się potomek. Wielu specjalistów zaleca, by badanie wykonać jednak nieco później. Dlatego warto znać kalendarz badań USG w ciąży i mieć świadomość, kiedy koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza, nie licząc rzecz jasna sytuacji, gdy przyszła mama gorzej się poczuje lub jest czymś zaniepokojona.

Czym jest USG w ciąży?

Dawniej nikt nie miał pojęcia o USG. Dziś lekarze mogą przez cały okres ciąży „podglądać” maleństwo i sprawdzać, czy rozwija się prawidłowo. USG, czyli badanie ultrasonograficzne, w ciągu 9 miesięcy należy wykonać kilkukrotnie (PTG, czyli Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zaleca minimum trzy razy). Dzięki niemu lekarz może wykryć wadę płodu, chorobę. Zdarza się, że wówczas zapada decyzja o kontynuowaniu ciąży albo o operacji, która zostanie przeprowadzona u dziecka tuż po urodzeniu, a nawet jeszcze w łonie matki.

Kalendarz 2024 badań: ciąża

Nie ma potrzeby wykonywania USG w ciąży, gdy tylko zrobi się test. Wówczas badanie wykaże jedynie, że jest pęcherzyk ciążowy, ale nie będzie jeszcze widać bijącego serduszka. Najlepiej zaczekać do 7-8 tygodnia ciąży (trzeba to jednak zrobić przed upływem 10. tygodnia). Takie badanie odbywa się przy wykorzystaniu sondy dopochwowej i jego celem jest potwierdzenie lub wykluczenie ciąży oraz stwierdzenie, czy pęcherzyk ciążowy znajduje się w odpowiednim miejscu (czy nie ma ciąży pozamacicznej).

USG genetyczne, czyli prenatalne, jest bardzo ważne

Między 11. a 14. tygodniem przeprowadza się koleje USG w ciąży, które nazywane jest USG genetycznym lub prenatalnym. Jest ono bardzo ważne. Wówczas lekarz stwierdza jak duże jest ryzyko wystąpienia zespołu Downa (sprawdza się przezierność karkową) i innych wad genetycznych. Sprawdza także, czy prawidłowo rozwijają się wszystkie narządy maleństwa.

Kiedy lekarz sprawdza, czy nie ma wad wrodzonych?

Każdykalendarz badań USG w ciążypowinien zawierać wizytę u specjalisty między 18. a 22. tygodniem ciąży. Wtedy sprawdza się, czy prawidłowo zbudowane i rozwinięte są czaszka, kręgosłup, nerki oraz serce. Wówczas specjalista jest w stanie wykluczyć ewentualne wystąpienie wad wrodzonych. Podczas tej wizyty większość rodziców, jeśli tego chce, może poznać już płeć swojego nienarodzonego potomka. Zdarza się jednak tak, iż maleństwo układa się w sposób, który nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, czy to chłopiec, czy dziewczynka.

Ostatnie badanie – 36 tydzień ciąży

Ostatnie obowiązkowe USG w ciąży powinno być przeprowadzone mniej więcej w 36. tygodniu ciąży. Jest ono bardzo ważne, bowiem lekarz stwierdza, jak ułożone jest dziecko – czy główką w dół, czy w górę (w tym drugim wypadku konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia). Weryfikuje, czy maleństwo jest owinięte pępowiną oraz jaka jest jego wielkość. Dzięki temu specjalista jest w stanie podjąć decyzję co do formy porodu.

Bibliografia:

https://www.doz.pl/czytelnia/a14191-Co_zobaczymy_na_USG_w_ciazy

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/badania/kalendarz-badan-usg-w-ciazy-kiedy-i-po-co-trzeba-robic-usg-ciazy-aa-qQ86-2gLC-rAdg.html

https://parenting.pl/jak-czesto-usg-w-ciazy

Oceń