Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Infekcja intymna czy alergia – objawy i sposoby leczenia

Infekcja intymna czy alergia – objawy i sposoby leczenia

Infekcje intymne należą do wyjątkowo nieprzyjemnych schorzeń, które wywołują szereg przykrych objawów. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z infekcją, a nie zwykłą alergią np. na proszek do prania czy perfumowane wkładki higieniczne? Kiedy należy udać się do ginekologa?

Upławy – kiedy wydzielina z pochwy świadczy o rozwoju infekcji?

Grzybica pochwy, chlamydioza, rzęsistkowica, czy infekcje bakteryjne mogą bardzo uprzykrzyć życie – ich objawy są wyjątkowo dokuczliwe. Zalicza się do nich między innymi obfitą wydzielinę z pochwy. W zależności od rodzaju infekcji upławy mogą mieć gęstą konsystencję lub przeciwnie – bardzo pienistą. W przebiegu infekcji o podłożu grzybiczym wydzielina z pochwy może wręcz przybierać formę białego twarożku z charakterystycznymi dla drożdżaków grudkami. O infekcji intymnej może także świadczyć nieprzyjemny zapach, kojarzący się rybim – to z kolei objaw zakażenia bakteryjnego.

Świąd i ból okolic intymnych

Innym symptomem infekcji może być intensywne pieczenie i swędzenie pochwy oraz sromu. Jest to objaw ingerencji grzybów, bakterii lub innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Czasem towarzyszy im również ból w czasie oddawania moczu, mocne parcie na pęcherz czy dyskomfort podczas współżycia. O infekcji intymnej świadczy także plamienie z pochwy występujące między krwawieniami miesiączkowymi – takie symptomy daje między innymi chlamydioza.

Infekcja czy alergia?

Czym w takim razie różnią się infekcje od zwykłego podrażnienia okolic intymnych? W przypadku alergii na proszek czy środki higieniczne, objawy ustępują wraz z odstawieniem danego produktu. Uczulenie może wywołać wiele czynników – nawilżające żele intymne, prezerwatywy, a nawet silnie działające detergenty zawarte w żelach pod prysznic czy mydłach w płynie. Infekcje bakteryjne lub grzybicze utrzymują się z kolei bardzo długo, a skuteczne leczenie może zastosować jedynie ginekolog.

Chcesz wspomóc odbudowę flory bakteryjnej pochwy po przebytej infekcji? Już teraz sprawdź dodatkowe informacje na stronie internetowej provag.info.

Oceń