Together Magazyn » Art. zewnętrzny » W jakich produktach są tłuszcze nasycone?

W jakich produktach są tłuszcze nasycone?

Tłuszcze odgrywają bardzo ważną rolę w diecie każdego człowieka, są wręcz niezbędne do tego, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować. To dzięki nim takie witaminy jak np. K czy D, mogą być przyswajane. Tłuszcze możemy podzielić na nasycone i nienasycone. Te pierwsze od lat budzą wiele kontrowersji i są przedmiotem wielu badań. Jak to z nimi jest? Czy naprawdę są takie złe i powinniśmy je całkiem wyeliminować z diety?

 Czym właściwie są tłuszcze nasycone? 

Najprościej można opisać je tak – są to te wszystkie tłuszcze, które pochodzą od zwierząt, a ich roślinne źródło to słynny olej kokosowy oraz palmowy. W temperaturze pokojowej mają białą barwę oraz stałą konsystencję, ale podgrzane stają się płynne. Jak wszystkie inne tłuszcze, nie rozpuszczają się w wodzie. Ze względu na to, że są odporne na działanie wysokich temperatur, świetnie nadają się do smażenia. Kolejną ich zaletą jest to, że pod wpływem wysokiej temperatury nie tracą swych właściwości. Możemy spożywać je bezpośrednio czy używać do smażenia. Jak wszystkie tłuszcze, pełnią ważną funkcję w organizmie – regulują i wspomagają wydzielanie hormonów, wspomagają odporność organizmu, a także przewodzą witaminy z grup A, D, E oraz K. 

Gdzie znajdziemy tłuszcze nasycone? 

Występują one głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak tłuste mięso, sery czy masło. Znajdziemy je też w oleju kokosowym i palmowym, dlatego ostatnie badania dowodzą, że nadmierne spożycie oleju kokosowego może być szkodliwe dla zdrowia. Dobrze jest wiedzieć, w których produktach znajdziemy ich najwięcej, aby w przyszłości wiedzieć które pokarmy powinniśmy ograniczyć:

  • Masło 51g tłuszczów nasyconych w 100 g produktu
  • Olej kokosowy 87g tłuszczów nasyconych w 100 g produktu
  • Smalec 32g tłuszczów nasyconych w 100 g produktu

Oczywiście to nie wszystkie produkty spożywcze, w których znajdziemy nasycone kwasy tłuszczowe. Należy do tego dodać jajka, orzechy, smażone potrawy czy wyroby cukiernicze, które mają w składzie tłuszcz. Jak zapewne zauważyliście, wiele słonych i słodkich przekąsek ma w swoim składzie olej palmowy, który niestety jest szkodliwy dla naszego organizmu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule – https://poznajsienatluszczach.pl/2016/04/21/tluszcze-nasycone/.

Czy naprawdę są takie złe?

Wszystko w nadmiarze szkodzi, a kwasy tłuszczowe nasycone nie są niezbędne w diecie człowieka, dlatego dobrze jest je ograniczyć. Nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych, może skutkować wzrostem złego cholesterolu, a co za tym idzie – mogą być przyczyną miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. No i nie zapominajmy, że są one dość kaloryczne, co może przyczynić się do wzrostu masy ciała i w późniejszych latach, nadwagi i otyłości. Światowe organizacje, które zajmują się żywieniem zalecają, aby tłuszcze nasycone nie przekraczały ok 6% dziennego zapotrzebowania na energię. Co to znaczy? Zakładając, że jesteśmy na diecie 2000 kalorii, tłuszcze powinny stanowić ok. 120 kalorii dziennie. Tyle wystarczy, aby spożywanie ich było bezpieczne i nie miało negatywnych skutków dla zdrowia. 

Podsumowując, nie takie tłuszcze nasycone straszne, jak o nich mówią, a spożywane z rozsądkiem – nie wpędzą nas w otyłość ani w inne choroby. Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia. 

5/5 – (1 głosów)