Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Work – life balance, czyli jak zorganizować pracę zdalną
business-man-

Work – life balance, czyli jak zorganizować pracę zdalną

Długotrwałe zatarcie granicy pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym może doprowadzić do pracoholizmu, wypalenia zawodowego, a nawet wynikających ze stresu problemów ze zdrowiem. Podpowiadamy, jak zachować work – life balance również w trudnych czasach powszechnej pracy zdalnej, narzuconej przez pandemię koronawirusa.

Przede wszystkim: spokój

Stres spowodowany nadmiarem obowiązków oraz zmęczenie emocjonalne i fizyczne powinno być równoważone odpoczynkiem. W czasach epidemii możliwości wyjazdu na urlop są jednak bardzo ograniczone, a umysł ciężko zresetować gdy miejscem relaksu jest to samo pomieszczenie, w którym odbywa się home office. W takich realiach nawet pasjonujący zawód może stać się udręką.

Pierwszy krok to wydzielenie osobnej przestrzeni na pracę, nawet jeśli będzie to jedynie stolik i krzesło w kącie pokoju. Najważniejsze to uniknąć wykonywania w tym samym miejscu zadań służbowych i czynności domowych jak jedzenie i oglądanie filmów. Dodatkowo należy koniecznie poprosić domowników, by nie siadali w tym miejscu. Jasno zaznacz, że prosisz by Ci nie przeszkadzano gdy przebywasz w Twoim domowym biurze. Wyjaśnij też, że praca zdalna to taka sama praca jak każda inna i nie masz czasu wstawiać prania czy zmywarki, mimo że fizycznie przebywasz w domu.

Zadbaj o optymalne warunki, takie jak sąsiedztwo gniazdek elektrycznych i odpowiednie oświetlenie. W biurze to pracodawca odpowiada najczęściej za bezpieczeństwo oprogramowania. W domu, zwłaszcza gdy korzystasz z prywatnego sprzętu, musisz zatroszczyć się o to sam. Dobrym pomysłem jest instalacja usługi VPN, która zmienia adres IP laptopa i chroni zarówno prywatne, jak i służbowe dane.

Jak zorganizować dzień pracy?

Organizacja przede wszystkim. Spróbuj odzwierciedlić standardowe godziny pracy w biurze i w miarę możliwości nie zajmuj się obowiązkami domowymi w tym samym czasie. Brak wyznaczenia jasnych godzin może powodować rozwleczenie dnia do późnych godzin nocnych, co przekłada się na poczucie, że cały czas jesteś w pracy. Możesz skorzystać z jednej z wielu dostępnych aplikacji, które pomagają monitorować czas pracy i tworzyć listy zadań do zrobienia. Programy umożliwiają ustalanie terminów realizacji zadań i integrują kalendarze, terminy połączeń lub spotkań online lub przypomnienia; inne przyciemniają ekran komputera, aby pomóc skupić uwagę.

Regularnie rób przerwy. Zadbaj o dobre samopoczucie. Zrób sobie ulubioną kawę z pianką, wyjdź na balkon, żeby złapać kilka oddechów świeżego powietrza. Żeby uniknąć poczucia izolacji wykonaj kilka telefonów do kolegów z pracy i sprawdź, jak oni sobie radzą z pracą zdalną. Sam wiesz najlepiej, co Cię relaksuje. Czasem zamów coś smacznego do jedzenia z dostawą do domu w porze lunchu. Po zakończeniu dnia pracy wyjdź na krótki spacer, żeby wysłać sygnał do mózgu, że teraz zajmujesz się czymś innym.

Przede wszystkim: zrelaksuj się. Praca zdalna ma szereg pozytywów. Nie musisz tracić czasu na dojazdy i stanie w korkach. Możesz pracować w stroju, który jest dla Ciebie wygodny. Jesteś rozliczany z faktycznie wykonanych zadań, a nie liczby godzin spędzonych za biurkiem – dzięki odrobinie organizacji uporasz się z obowiązkami według własnego harmonogramu, bez ograniczeń narzucanych przez przełożonych czy współpracowników. Jesteś panem swojego losu.

Oceń