Together Magazyn » Styl życia » Kupujemy samochód rodzinny. Co warto wiedzieć?

Kupujemy samochód rodzinny. Co warto wiedzieć?

Niegdyś był przede wszystkim wyznacznikiem pozycji społecznej, obecnie – w wielu sytuacjach jest po prostu niezastąpiony. Samochód, bo o nim mowa, na trwałe zagościł w wielu rodzinach. O czym warto pamiętać, decydując się na zakup rodzinnego auta?

Funkcjonalność

Ogromne znaczenie będzie miała pojemność bagażnika. W większości popularnych, małych samochodów miejskich o nadwoziach typu coupe może być ona dość ograniczona. Każdorazowe składanie tylnej kanapy, tylko po to, by zmieścić wózek dziecięcy w bagażniku, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Równie męczący będzie demontaż poszczególnych części wózka przed podróżą. Warto również pamiętać o tym, że samochód będzie nam służył do przewożenia zakupów. Także i w tym kontekście przestrzeń bagażnika powinna nam zapewniać komfort. W nadwoziach typu kombi uzyskamy znaczny komfort w tym zakresie.

Jeśli często zamierzamy podróżować z dziećmi, nie najlepszym wyjściem jest zakup wozu o trzydrzwiowym nadwoziu. Zwolennicy tych konstrukcji podkreślają ich bezpieczeństwo, gdyż dziecko nie jest w stanie otworzyć tylnych drzwi. Jednak w razie konieczności szybkiego opuszczenia samochodu, w przypadku ewentualnego niebezpieczeństwa, ten atut może się zmienić w zagrożenie. Poza tym większość współczesnych aut jest wyposażona w centralny mechanizm ryglowania zamków podczas jazdy, który jest bezpieczny dla dzieci. Ponadto czterodrzwiowy sedan lub pięciodrzwiowe coupe albo kombi sprawią, że znacznie łatwiej będzie nam sadzać dzieci na tylnej kanapie i przypinać do niej foteliki. Warto również zwrócić uwagę na wymiary samej kanapy i dowiedzieć się, czy dorośli mogą swobodnie podróżować na niej z dziećmi.

Skórzana tapicerka, która może być uznawana za wyposażenie luksusowe, w przypadku rodzin z dziećmi ma wymiar praktyczny. Nawet najostrożniejsze dzieci mogą zanieczyścić wnętrze samochodu, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Utrzymanie w czystości skórzanej tapicerki jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku weluru czy innych klasycznych materiałów. Poza tym skóra jest materiałem odpornym na drobne uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać, na przykład, w czasie zabawy w samochodzie.

Warto również zwrócić uwagę na kilka pożytecznych, choć drobnych elementów wyposażenia wnętrza, jak uchwyty na kubki czy wieszaki. Zdecydowanie ułatwią nam one trudy wspólnej podróży z dziećmi.

Komfort

Kupując samochód, należy przede wszystkim określić zakres i częstość jego użytkowania. Jeśli codziennie będziemy podróżować samochodem na krótkich dystansach, na przykład odwożąc dzieci do przedszkola, być może nie odczujemy niewygody wynikającej z niezbyt obszernego wnętrza. Jednak osoby, które często wyjeżdżają w dłuższe trasy, powinny zadbać o komfort podróży. Nie wszystkie dzieci dobrze znoszą wielogodzinną jazdę w jednej pozycji. Najlepszym wyjściem w takich przypadkach – niestety, dość kosztownym – jest zakup modelu typu minivan. W warunkach miejskiego ruchu znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze auta, w dodatku zdecydowanie bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w parkowaniu.

Uwagę rodziców powinien przykuć niezwykle popularny element wyposażenia auta – klimatyzacja. Zimą zapewnia ona szybkie ogrzanie wnętrza i zapobiega zaparowaniu szyb, latem zaś – pozwala uniknąć wstrząsu termicznego, zwłaszcza gdy zaparkowaliśmy nasz samochód w nasłonecznionym miejscu. Dzieci mogą bardzo źle znosić skrajnie wysokie temperatury, a te sięgają niekiedy rzędu 70 st. C w rozgrzanym wnętrzu wozu. Jeśli wybrany przez nas model rodzinnego auta nie jest standardowo wyposażony w klimatyzację, warto rozważyć dokupienie tej bardzo pożytecznej opcji.

Bezpieczeństwo

O ile możemy zaoszczędzić na dodatkach wpływających na komfort podróżowania, oszczędności na bezpieczeństwie są niewybaczalne, jeśli podróżujemy z dziećmi. Kupując nowy samochód, możemy być pewni, że wszystkie systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego zadziałają prawidłowo. Standardowo nowe auta są obecnie wyposażane w system ABS czy pasy bezpieczeństwa z napinaczami. Inne użyteczne systemy to także ESP, ASR czy MSR. Również poduszki powietrzne kierowcy i pasażera należą do typowego wyposażenia, jednak im jest ich więcej, tym lepiej; w niektórych modelach montuje się nawet dziewięć poduszek powietrznych. Warto zwrócić uwagę, czy w wybranym przez nas samochodzie zainstalowano dodatkowe kurtyny powietrzne chroniące przed zderzeniem bocznym. O bezpieczeństwie na drodze decydują również reflektory – technologia bi-ksenonowa zdecydowanie poprawia widoczność, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. System mocowania dziecięcych fotelików ISOFIX, który niebawem będzie obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów, znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa małych pasażerów. W przypadku kupna używanego auta należy przede wszystkim sprawdzić stan układu hamulcowego i stopień zużycia opon. Przed zakupem nowego samochodu warto sprawdzić, jakie wyniki osiągnął dany model w testach zderzeniowych.

Oceń