Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Tabletka dzień po

Tabletka dzień po

Tabletkę dzień po stosuje się po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy inna antykoncepcja nie zadziałała. W Polsce można dostać dwa rodzaje tabletek dzień po: Escapelle i EllaOne. Takie tabletki można dostać tylko na receptę. Organizacja Women on Web, która działa w Europie wydaje bezpłatne recepty na tabletki dzień po. Wystarczy wziąć udział w konsultacji online.

Jak działają tabletki dzień po?

Najważniejsze jest to aby tabletkę zażyć jak najszybciej po stosunku, ponieważ wtedy ma największą skuteczność.

EllaOne- zawiera octan uliprystalu, który hamuje owulację. Działanie tej tabletki zatrzymuje uwalnianie komórki jajowej przez jajnik. Tabletkę powinno się zażyć  do 5 dni od stosunku, jednak największą skuteczność ma ona do 24 godzin po stosunku.

Escapelle- zawiera lewonorgestrel. Tabletkę powinno się zażyć do 72 godzin od odbycia stosunku jednak największą skuteczność mają jeśli zażyje się ją przed upływem 24 godzin.

Ceny tych tabletek są bardzo różne. Cena tabletek EllaOne wahają się między 35-55 zł, natomiast cena Escapelle to już około 90-120 zł.

Kiedy zażyć  tabletkę dzień po? Takie tabletki powinno się stosować w jedynie awaryjnych sytuacjach takich jak gwałt, seks bez zabezpieczenia czy pęknięcie prezerwatywy. Nie powinno się ich stosować jako zwykłą antykoncepcję.

Skutki uboczne przyjmowania tabletki dzień po:

Częste przyjmowanie tabletek dzień po, ma duży wpływ na zaburzenia hormonalne, może całkowicie rozregulować cykl miesięczny kobiety. Może doprowadzić do krwawienia między cyklami. Często przy częstym zażywaniu tabletek dzień po występują nudności, biegunka, bóle głowy, ból brzucha.

Czym różnią się tabletki dzień po od tabletek wczesnoporonnych? Tabletki wczesnoporonne przerywają ciążę, tabletki dzień po uniemożliwiają zapłodnienie. Jeśli kobieta w ciąży zażyje tabletkę dzień po, nie doprowadzi to do obumarcia płodu.

Tabletka Dzień Po, a klauzula sumienia

Jeśli lekarz nie stwierdził podczas zbierania wywiadu medycznego u Ciebie żadnych przeciwwskazań medycznych to nie może odmówić wystawienia e-recepty. Należy pamiętać, że jeśli spotkamy się z bezpodstawną odmową możemy złożyć skargę na lekarza np. do oddziały NFZ.

Źródło: Medyk Online – Tabletka Dzień Po 

5/5 – (11 głosów)